Mektup 26 OCAK 2015 / 05:18

Kâh buz, kâh lodos yüklü bir kıştan merhaba,

Bu yıl beklenen kış kendini gösterdi, biz işe gittik geldik tamam, ama evde kalanlar da var. Evde kalmak ve kar yağışı neye engel değil: Alışverişe. Bunu Inveon net rakamlarla ortaya koymuş. Karlı havalarda evinde oturan tüketici perakende ve taze meyve sebze ihtiyaçları için internete başvurmuş. Inveon’un yönetimini yaptığı e-ticaret sitelerinden alınan verilere göre tüm ülkede yoğun kar yağışının yaşandığı hafta sipariş sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 61, ciro da yüzde 82 oranında artmış. Bir kez daha gördük ki kar yağışı ticari hayata ve doğal olarak mutfak alışverişine engel değil. Burada perakende sektörünün yaptığı yatırımları da unutmamak gerek tabi.

Kar dedik madem, sana hatırlatmadan geçemeyeceğim: Yolda gördüğün kedilere köpeklere ister kuru mama, ister poğaçandan bir parça olsun vermeyi unutma. Sonuçta şehri onlarla paylaşıyoruz, bu kadarını bari yapalım onlara. Sokakta değil, evde olma şansına sahip evcil hayvanlar içinse güzel bir uygulama yapılmış. Kedi – köpek maması Champion, evcil hayvan sahiplerine sevimli dostlarının kimliklerini sanal ortama taşıyabilecekleri bir uygulama hizmeti sunuyor. Apple Store’dan iPhone ve iPad’e yüklenebilen uygulama ile evin bir parçası olan dostların aşı takvimi ve kimlik kartına her daim ulaşılabiliyormuş.

Şimdi biraz gündem… Harvard Business School'dan 6 MBA öğrencisi e-ticaret sitesi Lidyana.com’u incelemek için İstanbul’a gelmiş, İstanbul sokaklarında, alışveriş merkezlerinde ve okul kampüslerinde anketler yapmış. Müşteri sadakati odaklı araştırma ile de Lidyana.com’u analiz edip raporlayan Harvard’lılar markaya tam not vermiş. Yerel girişimlerimizin başarısının böyle teyidi gurur veriyor.

 

Biraz da sağlık… Ünlü sanatçılar, gazeteciler ve fotoğrafçıların objektifleri meme kanserini yenmiş cesur kadınlarla buluşmaya devam ediyor… ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında Acıbadem tarafından düzenlenen Pembe İzler Sokağı’nda açılışı yapılan “Hayattan Pembe Kareler Fotoğraf Sergisi”nin ikinci ayağı, Acıbadem Maslak Hastanesi’nde gerçekleştirilmiş. Cengiz Semercioğlu, Berna Laçin, Burcu Kara, Belçim Bilgin, Wilco Van Herpen, Murat Güloğlu, Levent Özçelik, Mutlu Tönbekici, Saffet Emre Tonguç, Mehmet Kırali, Amir Mobin, Çiler Geçici, Şirin Sever, Elif Ergu, Mehveş Evin, Esin Övet, Sibel Arna meme kanserini yenmiş kadınlarla buluşmuş ve onların siyah beyaz karelerine güç kaynağı olan pembe ayrıntıları fotoğraflamış. Sergi bundan sonra her ay farklı bir Acıbadem Hastanesi’nde olacakmış, takip etmekte fayda var.

Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, “Serbest” konulu resim yarışmasını düzenliyor. Öğrencilerin hayal dünyalarını yansıtarak, istedikleri resmi yapmaları ve aynı çevrede yaşayıp farklı bakış açılarını görmek ise temel hedef. Doğal bir ortamda çeşitli sanat ve çevre etkinlikleri düzenleyen “Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi” ve “Doğapark”, Türkiye genelinde öğrencilerin eğitim hayatlarında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Detayları http://portakalcicegi.org/ sitesinden takip etmeni tavsiye ederim.

Küresel bir ilk’te vakit… Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsünde kendi işlettiği rüzgâr enerji santraliyle yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsünü kurmuş. Boğaziçi Üniversitesi Rüzgâr Enerji Santrali (BÜRES) projesi dâhilinde kurulan rüzgâr türbini, 27 Aralık 2014’te elektrik üretmeye başlamış. Bu örneklerin hem yerelde hem dünyada artması dileğiyle.

Sevindirici ve yayılmasını dilediğimiz bir haber daha. Cisco Networking Academy işbirliği ve BAKKA desteğiyle, Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10 engelli gence Ağ Uzmanlığı Eğitimi veriliyormuş. Az buz değil, 300 saatlik programı tamamlayan gençler uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olacak.

Sırada acı bir gerçek var: Deprem. İTÜ Vakfı Dergisi de 66’ıncı sayısında bunu gündeme taşımış. Çok sayıda bilim insanı ve uzmanın görüşleriyle katkıda bulunduğu bu sayıda yer alan yazılar, konuya geniş bir bakış açısı getiriyor. Dergideki makalelerin tamamına www.ituvakif.org.tr sayfasından ulaşabilirsin. Bu doğal risk ile ilgili durumu ve yapılması gerekenleri öğrenmek için önemli bir fırsat bence. Çünkü birçok şeyi bilmiyoruz. İşte bu ‘bilmediklerimizi’ çocuklara öğretme misyonu ile önemli bir proje gerçekleştiren Motorola Solutions’tan da bahsetmeden olmaz. Motorola Solutions ve AKUT, “Anadolu’yla El Ele” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Rizeli öğrencileri doğal afetler konusunda bilgilendirmiş. Bazı şeylerin kader olmadığını öğrenmek için eğitim şart, malum. Bu yolda AKUT ile işbirliğini sürdüren Motorola Solutions, proje kapsamında 2015 boyunca çocuklara AKUT temsilcileri tarafından acil durumlarda nasıl davranılması gerektiği konusunda farkındalık yaratacak. Seminerlerde her öğrenciye, içinde eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek çeşitli malzemelerin yanı sıra doğal afet ve kazalar konusunda bilgilendirici bir kitapçığın da yer aldığı okul çantası armağan ediliyormuş.

Bu haftalık da bu kadar olsun, haftaya mevsim normallerinde buluşmak dileğiyle,
ETİKETLER : 1006

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics