Mektup 04 HAZİRAN 2018 / 13:54

Kadınlara istihdam, engelliler için sanata erişim

Merhabalar olsun sana,

Hem yiyelim hem mobil olalım diyenlerdeniz malum, McDonald’s da restoranlarında geçerli fırsatlar sunan yeni mobil uygulamasıyla karşımızda. McDonald’s mobil uygulamasını kullananlar, kişiye özel tekliflerden haberdar olabiliyor, özelleştirilen fırsatlardan yararlanma imkanı buluyor.

Açık kaynak çözümleri şirketi Red Hat, UNICEF’in çocuklar adına yürüttüğü çalışmalara güç veren teknoloji ve uygulamaları tespit etme, prototip oluşturma ve ölçeklendirme hedefiyle kurulan UNICEF Innovation Grubu ile işbirliği yapmış. Red Hat Açık İnovasyon Laboratuvarlarında sekiz hafta birlikte çalışan ekipler, insani yardım araştırmalarını gerçek zamanlı destekleyecek Okul Haritalama Projesi’ni geliştirmek için işbirliği yapmış. Sonuçta UNICEF ile işbirliği sıradan bir çözüm değil, dünyadaki tüm çocuklara pozitif etkiler sağlayacak bir çözüm oluşturma hedefinin önemli bir adımı.

Acı ama gerçek, artan nüfus, sanayileşme ve şehirleşme yeraltı ve yerüstü kaynaklarının kirliliğini arttırıyor. Çevre kirliliğinin sebepleri arasında teknolojik gelişmeler de var. Teknolojinin kirlettiğini yine teknolojinin temizleyeceğini vurgulayan IFAT Eurasia Proje Müdürü Namık Sarıgöl, “Çevre sorunları dünya genelinde öncelik. Birçok şirket atık yönetimi çözümleri arayışında ve çevre teknolojileri kullanımına çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden çevre teknolojileri hızla büyüyen bir sektör” demiş. Herkes üstüne düşeni yapsa keşke…

Çevre bilincinin temelinde eğitim şart , bu yolda önemli bir adım olan, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle “Yarını Kodlayanlar” projesi ile Konya’da geçen yıl Eylül ayında başlatılan ve bugüne kadar 120 çocuğa ulaşan kodlama eğitimlerine yeni eğitimlerle devam edilmiş. Eğitimlerde 7-14 yaş arası 20 Konyalı çocuk, programlama hakkında fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapmış.   

Budur, çünkü bu çocukların her biri bizi gururlandıracak işlere imza atacak. İşte örnek. Silikon Vadisi’nden birçok şirketin sponsor olduğu uluslararası robot yarışmalarından RoboRave’e Türk öğrencilerin projesi damga vurmuş. İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencileri işitme engelliler için tasarladıkları ceketle Amerika’daki yarışmada dünya ikincisi olmuş. Öyle ki, Silikon Vadisi’nde Valerio Foundation’ın CEO’su Roberto Valerio, sosyal medya hesabından ACI öğrencilerinin Türk bayraklı fotoğrafını paylaşarak, “Harika Çocuklar” yorumunu yapmış, öğrencilere ortak proje yapma teklifinde bulunmuş. Projede cekete monte edilen eldiven, işitme engellilerin kullandığı el hareketlerinden oluşan alfabeyi sese ve yazıya dönüştürüyor, günlük hayatta işitme engelli dilini bilmeyen insanlarla iletişim kurulmasını sağlıyor. Valerio haybeye davette bulunmamış anlayacağın…

Bu arada Kuveyt Türk’ün ‘FinTech’ temasıyla ikincisini düzenlediği yazılım yarışması Hackathon da sonuçlandı. Bu yıl 100’e yakın uzmanın 25 projeyle katıldığı yarışmanın birinciliğini ise online tahsilat sistemi Herkod kazanmış. Herkod; ticari işletmelerin yanı sıra IBAN numarasına sahip herkesin kullanabildiği, blokeli havale işlemi olarak tanımlanabilecek sanal POS sistemi gerektirmeyen online tahsilat sistemi. İkinciliği alan Augmented Cube; banka müşterilerinin ve çalışanlarının artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisiyle veri analizi deneyimini elde edecekleri, mobil cihazlarda çalışabilecek, kullanıcısına 3D görselleştirilmiş verilerin sunulduğu ve Kuveyt Türk özelinde API’lerle dinamik bilgilerin eş zamanlı kullanıcıya sunabileceği bir uygulama. Üçüncülüğü alan Abra da eğitimli ama maddi durumu yeterli olmayan bireylere daha farklı bir yolla dikkat çekerek, insanların bu konuda yardım etmelerini kolaylaştıracak bir proje.   

On altı yaşından büyük lise ve üniversite öğrencilerini hedefleyen teknoloji yarışmalarından Microsoft Imagine Cup 2018’in Türkiye finali gerçekleşti. Yapay zeka alanında, Koç Üniversitesi Proland projesi birinci seçildi. Proland ile ana konu tarımda verimlilik. Öğrenciler, gerekirse bir bölgedeki sıcaklık, yağış gibi hava durumu bilgilerini ve geçmiş hasat verilerini birleştirerek bir makine öğrenimi modeli oluşturmuş, çiftçilerin hangi üründen ne kadar hasat alabileceklerini öngören bir uygulama geliştirmiş. Uygulama halen yüzde 87,5 doğruluk oranıyla çalışıyor ve çiftçilere ne eklemeleri gerektiği konusunda bilgi veren yapay zekaya sahip. Küresel bir başarı haberini yine burada paylaşırım umarım.

Bildiğin üzere, gelelim ödüllere… Bütünleşik çok kanallı müşteri deneyimi yönetimi şirketi Teleperformance Türkiye, 9-10 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi 2018 kapsamında Kariyer.net tarafından verilen “İnsana Saygı” ödülünün sahibi olmuş, Kariyer.net üzerinden iş başvurusunda bulunan adayların yüzde 99,88’ine dönüş yapan Teleperformance İnsan Kaynakları Ekibi, bu oranla “İnsana Saygı” ödülünü 6. kez almış.   

Vestel Elektronik ise Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketi. Avrupa’nın en büyük resmi organizasyonlarından Avrupa Patent Ofisi’ne, 2017’de 408 patent başvurusu yapan Vestel Elektronik, dünya devlerini geride bırakarak listeye ilk 50’den girmeyi başarmış.

Türk Telekom, uluslararası Sabre Awards 2018’de ‘Tablolar Konuşuyor’ projesiyle birinciliğe layık bulunmuş. Türkiye’nin görme engellilere yönelik ilk betimlemeli resim sergisi Tablolar Konuşuyor, her biri sanat tarihinde ayrı öneme sahip 20 tabloyu, sesli betimleme yöntemiyle görme engelli sanatseverlerin beğenisine sunuyor bildiğin gibi.

Bu haftaya noktayı, temizliğinden dolayı ayrı bir sevdiğimiz OPET ile koyuyorum. Zira,  OPET’in Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olan ‘kadın istihdamı”na yönelik başlattığı yeni sosyal sorumluluk projesi ‘Kadın Gücü’ hayata geçiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve OPET işbirliği ile OPET istasyonlarında kadın istihdamının artırılmasına yönelik proje ile istasyonlarındaki insan kaynakları süreçlerini gözden geçiren OPET, her istasyonunda en az iki kadın çalışanın olmasını hedefliyormuş. Dilerim “OPET’te Kadın Gücü” her sektörde her şirkete örnek olur.

Bu vesileyle yine dopdolu bir gündemle buluşalım,
ETİKETLER : mektup 1175 bthaber

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics