Mektup 27 MART 2016 / 09:14

Kadınların iş hayatındaki gücü pekişiyor

Gerilimin bir an olsun durmadığı günlerden merhaba,
 
Herkesin haklı olarak yüzü asık, herkes sıkıntılı, hem de iş hayatı yeterince zorlayıcı değilmiş gibi… İşte bu dinmeyen stres, sağlık sorunlarının maalesef habercisi. Bunlardan biri de fıtık. Ağır kaldırma, zorlama, kazalar, uzun süre ayakta kalma ya da oturmaya bağlı olarak geliştiği bilinen fıtığı stresin de tetikleyebildiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt’a göre, fiziksel stres kadar ruhsal stres de fıtık oluşumunu kolaylaştırıyor. Öyle ki, stresli kişilerin ağrı eşiği düşük olduğundan ağrılar daha dayanılmaz hale geliyor. Akkurt, özellikle aşırı hassas, mükemmeliyetçi, tedirgin, endişeli, yoğun çalışan, gelecek kaygısı duyan ve içe dönük kişilerin risk taşıdığını belirtmeden geçmiyor. Yalnızca fıtık değil, neredeyse her iki kişiden birinde görülen, bizim de derdimiz olan bel, boyun ve sırt ağrıları da çoğu kez strese bağlı. Ama hadi gel de fıtık olmadan, ağrı sızı çekmeden yaşamaya çalış.
Biraz da iyi şeylerden bahsedelim, ‘Eğitim şart’ düsturunun altını dolduranları örnekleyelim.  Turkcell, 16 yıldır sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesi Kardelenler ile kız çocuklarının gelişimine verdiği desteği “Kardelenler Gelişim Yolculuğu” eğitim programı ile farklı bir boyuta taşıyor. Az buz değil, bugüne kadar 100 bini aşkın burs ile Kardelenlerin eğitimlerini devam ettirmelerine destek sunan Turkcell, gelişim ve kariyer yolculuklarında da üniversiteli Kardelenler’in yanında. Bu kapsamda Kardelenler ile tek tek görüşülerek ihtiyaçlarına uygun 2 bini aşkın eğitim içeriğinin yer aldığı online eğitim programı oluşturulmuş ve eğitimi takip edebilmeleri için tablet ve ücretsiz internet paketleri de hediye edilmiş.

Eğitimli kızlarımız, başarılı iş kadınları demek ve işte bunun bir örneği. Boyner Grup, 15-16 Mart’ta New York’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri (Women Empowerment Principles-WEP) Yıllık Toplantısı’na katılmış ve grubun tedarik zincirinde yer alan kadın girişimcileri güçlendirerek kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan “İyi İşler” programını örnek başarı hikayesi olarak tüm dünyaya anlatmış. WEP, kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri ve Boyner Grup da, prensiplerin Türkiye’deki ilk imzacıları arasında.

Konumuz yine kadınlar ve yine bir örnek proje… Vodafone Türkiye, KAGİDER ve Soma Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen, 10 ayda kooperatifleşmeyi başararak bölgedeki 370 kadına sürdürülebilir gelir kapısı sunan Soma’da Önce Kadın Projesi, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun 60. Dönem Toplantısı kapsamında “Kırsal Alanda Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Güçlendirilmesi” teması altında tüm dünyaya başarı hikâyesi olarak anlatılacakmış.

Bu arada Microsoft ve KAGİDER’in işbirliğiyle kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek için düzenlenen ‘’Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri’’ yarışmasına başvurular başlamış. Yarışmaya katılacak kadın girişimcilerin 22 Nisan’a kadar projeleriyle www.microsoft.com/turkiye/teknolojininkadinliderleri/ sitesindeki formu doldurmaları gerek. Çevremizi bilgilendirsek hiç fena olmaz.  

Herkes için eğitim ve kadınların iş hayatına katılımını ele aldık, şimdi de sıra çevresel gündemimde, hem de çevresel duyarlılıkla gelen ödülde. Türkiye’nin tek projede en büyük güneş enerjisi santrali olarak tanımlanan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali ile Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) "Güneş" dalında büyük ödülün sahibi olmuş. Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yılda 8,5 GWh büyüklüğünde elektrik enerjisi olarak katkı sağlayan güneş enerjisi santrali, görsel kirliliği de minimize edecek şekilde tasarlanmış. Ama şekilciliği bir kenara bırakalım, asıl önemlisi, Türkiye’nin bu tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali projesi 4 bin ton karbon salınımının önüne geçmiş. Örnek olması dileğiyle…

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 3Durak, Sigma3D, Zaxe ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası işbirliğiyle ilk kez düzenlediği “Liseler arası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması” ödülleri sahiplerini bulmuş. İstanbul’dan 16 okulun katılımıyla Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen yarışmada, “Keee” adlı projesiyle Özel Üsküdar Amerikan Lisesi Takımı biricilik, “Prodost – Hayatınızın Dengesi” projesiyle Esenyurt Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi Takımı ikincilik, “Bavlab Modeli” adlı projeyle Özel Acarkent Doğa Anadolu Lisesi Takımı üçüncülük ödülüne layık bulunmuş. Detayları www.3dyaziciatolyesi.com sitesinden takip edebilirsin, gençlerin bu yaratıcılığı ile kazanacağız sonuçta.

Bu haberle haftanın ödüllerine giriş yaptım, devamını da getireyim. ComPro Bilişim Teknolojileri, IBM’in her yıl dünya genelinde binlerce çözüm ortağının katıldığı IBM Çözüm Ortakları Liderler Zirvesi'nde IBM Beacon Award 2016 - Teknik Mükemmellik Finalisti olmaya hak kazanmış ve bu ödülle birlikte teknik mükemmellik kategorisinde ikinci kez dünyadaki en iyi üç çözüm ortağından biri olma başarısını göstermiş.

Vestel ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bu yıl 19’uncusunu düzenlediği Tüketici Ödülleri’nde “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü”nü kazanmış. İnternette güvenlik garantisi sunan Comodo da Uluslararası Bilgisayar Güvenliği Birliği Laboratuvarları (ICSA Labs) tarafından yapılan ‘2016 Bilgi Güvenliği Testleri’nden mükemmeliyet ödülü alarak çıkmış. Küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy de Stevie Awards kapsamında ‘Teknolojiyi En İyi Kullanan Müşteri Hizmetleri’ kategorisinde Gümüş ödüle, ayrıca ‘Yılın Müşteri Hizmetleri Eğitim Ekibi,’ ‘Bilgisayar Hizmetleri Alanında Yılın Satış Destek Ekibi’ ve ‘Bilgisayar Endüstrisi Alanında Müşteri Hizmetlerinde İnovasyon’ dallarında Bronz ödüle layık bulunmuş. 

Haftaya noktayı yine bir ödülle koyuyorum. Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) ve British Consulate General Istanbul tarafından düzenlenen ‘ Great Scale Up’  yarışmasında ödülü Alparslan Şengezer tarafından kurulan EVATRO almış. Yıldız TeknoPark’ta faaliyet gösteren, perakende, bankacılık, finans, sigortacılık, otomotiv ve ilaç sektörlerine yazılım çözümleri sunan şirket, küresel bazda da ilgi gören FieldPie ürünü ile İnovasyon dalında ödül almış. 
 
Bu hafta da bu kadar olsun, haftaya buluşmak umuduyla,
ETİKETLER : mektup 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics