Mektup 12 OCAK 2015 / 09:29

Kar yağışı ile buz kesen bir ortamdan merhaba,

Bu haftanın siftahını bir kitapla yapıyorum: İletişim uzmanı, eğitmen ve sosyal medya danışmanı Nurhan Demirel, Facebook’un hayatımızda neleri değiştirdiğini ve ilişkileri nasıl etkilediğini “İlişkisi Yok” isimli kitabında ele almış. Avrupa Yakası Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda yerini alan kitap 9 bölümden oluşuyor ve bir sosyal medya aracının yıllar içinde nasıl geliştiğini, insan hayatında nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor.

Şimdi sıra Yandex tespitlerini içeren acı bir gerçekte: 2014’te fazladan 438 saati trafikte geçirmişiz. Yandex Trafik Bilgi Ajansı’nın kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için yıl boyunca topladığı veriler trafik sorunun nasıl bir dert olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Yandex’in verilerine göre, trafik problemi ile nam salan İstanbul’da bir sürücü yılda fazladan ortalama 219 saatini trafikte geçiriyor. Bu da İstanbullu sürücülerin yılda yaklaşık fazladan 9 gününü trafikte geçirmesi demek. Ankara ve İzmir’de durum İstanbul kadar trajik değil. Ama bu iki şehirde de hatırı sayılır bir trafik sorunu var. Ankaralı sürücüler yılda fazladan 105 saat, İzmirliler ise 114 saatlerini trafikte bekleyerek geçiriyor. Yani bu iki şehirde de sürücüler yılda yaklaşık fazladan 4 günü trafikte geçirmiş oluyor. Bu trafik işkencesini saatler bazında detaylandırınca, trajedinin boyutu büyüyor: Üç büyük şehirde trafiğin içinden en çok çıkılmaz hale geldiği saatler akşam saatleri. Ama diğer iller bir yana, İstanbul’un hele de merkezi noktalarının 7/24 tıkanma potansiyeli taşıdığını deneyimlerimiz ışığında biliyoruz, değil mi? Yeni yılın bizler adına trafikte biraz daha insaflı geçmesini dilemekten başka bir şey gelmiyor elimizden maalesef.

Gurur veren ödül haberleri ile devam ediyorum. E-Çözüm Bilişim, Microsoft’un 2014 yılı KOBİ İş Ortağı – Anadolu ödülünün sahibi olmuş. İş ortaklarının satış, büyüme, çözüm geliştirme, bulut bilişim ve müşteri memnuniyeti performanslarına göre değerlendirildiği ödüller, kamu, kurumsal, KOBİ, cihaz üreticileri ve dağıtıcılar segmentlerine göre sahiplerini buluyor. Böylece 2000 yılından beri faaliyet gösteren E-Çözüm Bilişim, Konsolidasyon ve İş  Sürekliliği  çözümleri konusunda Avrupa çapında aldığı ödülün ardından, başarısını 2014 Yılın KOBİ İş Ortağı ünvanı ile tescil etmiş oldu.

Bir güzel haber de İzmir’den. 2005 yılında İzmir’de kurulan ve bütünleştirme hizmeti sunan Bilgitürk Teknoloji, Türkiye’deki ikinci NetApp Platinum Partner olmaya hak kazanmış. 25 Aralık 2014 tarihinde Bilgitürk Teknoloji’nin İzmir ofisinde NetApp sponsorluğunda bir etkinlik gerçekleşmiş. Son zamanlarda yaptığı başarılı NetApp projeleriyle adından söz ettiren Bilgitürk Teknoloji, geçtiğimiz yıllarda NetApp’tan uluslararası ödüller de almış.

Bir güzel haber de İELEV (İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı) Eğitim Kurumları’ndan. İstanbul’da bulunan resmi ve özel ortaokulların 5, 6, 7 ve 8.sınıf öğrencileri arasında, matematik dersinin farkındalığını arttırmak, yaratıcılığı geliştirmek, matematik okuryazarı bireyler yetiştirmek hedefiyle İELEV Eğitim Kurumları tarafından organize edilen 2. Cahit Arf Matematik Proje Yarışması, 26 Aralık 2014 tarihinde yapılan finalin ardından sona ermiş. Matematik, mantık ve fen gibi rasyonel bilimler eğitimde önceliği biraz yitirse de, bu yarışma ve elde edilen sonuçlar gelecek adına umut kaynağı. Cebimizin vazgeçilmezi 10 TL’nin arka yüzünde fotoğrafı olan, dünya matematik literatürüne birçok teorisi ile katkıda bulunan bir Türk’ün ardından, mevzunun çarpım tablosunu ezberlemekten daha fazlası olduğunu anlayan nesiller, bu farkındalığı geliştirecek eğitmenler ve tüm bu yapıya destek verecek bir eğitim sistemi dileğiyle.

Bu arada sana Mandala çizimleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Yeni bir yıl madem, hayatımızda güzel ve renkli yeniliklere yer açalım. Mandala çizmek, kişiyi bilinçaltı ile bağlantıya geçirip, hayallerin başarılabilir hedeflere dönüşmesinde yardımcı oluyor, tanıtım bu şekilde. Çünkü Mandala çizerken beynin sağ ve sol yarım küreleri dengeleniyor, düşünceler, sezgiler bir noktaya toplanıyor. Nar Kendin Ol Gelişim Atölyesi eğitmeni Aslıhan Aksun’dan bu konuda kurumsal bir bilgilendirme çalışması ve ardından atölye çalışmasına imza attık ekipçe. İçin rahat olsun, Mandala çizmek için resim çizme yeteneğin olması gerekmiyor. Sen çöp adam uzmanlığınla gel, hayal gücünle içindekini yansıtma fırsatını eğitmene bırak. Detayları www.narkendinol.com sitesinden öğrenebilirsin.

Bu hafta finali sanatsal bir gündemle yapıyor, Altus Kültür Sanat’tan programlar paylaşıyorum. Etkinlik takvimi giderek zenginleşiyor. Misal 21 Ocak’ta ODTÜ KKM’de Endülüs’ten Ortadoğu’ya zengin bir repertuarı paylaşacak olan Mor Karbasi’nin konseri ve 29 Ocak’ta Ankara Palas Konserleri'nin açılışını yapacak olan multienstrümantalist Stephan Micus. Yolum Ankara’ya düşerse, ben de bu konserleri kaçırmayacağım.

Bu hafta da bu kadar olsun, yeni haftada buluşmak üzere.
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics