Mektup 22 KASIM 2015 / 05:00

Karbon ayak izini en aza indirin

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Pastırma sıcakları tamam, ama sonumuz kış ve beraberinde artma ihtimali ile öne çıkan hastalıklar. Soğuk kış günlerinde artan hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için daha sağlıklı beslenmek şart. Meal Box’ın bu yolda önerisi, kandaki kolestrol düzeyini düşürmesiyle kalp dostu yemekler arasında bulunan tereyağlı mercimek çorbası. Ekmek bandırarak, sıcak sıcak içelim.
2015’in de sonuna yaklaştığımız şu dönemde Facebook, yılbaşı alışverişi odaklı bir araştırma yapmış. 34 ülkenin verilerine yer verilen araştırma kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 21 pazarda ilgili anketler gerçekleştirilmiş. Katılımcıların yüzde 59’u bu yıl farklı bir şekilde alışveriş yapmayı planlıyor, bunu söyleyenlerin yüzde 53’ü de farklı kanalları kullanacaklarını söylüyormuş. Türkiye’de de farklı bir şekilde alışveriş yapmayı planlayanların oranı yüzde 79, online kanallara daha fazla yöneleceğini dile getirenlerin oranı ise yüzde 55. Farklı kanallarda alışveriş ile keyifli bir yılbaşı temennisini paylaşayım.
Gelelim haftanın çevresel başlıklarına… Doğaya en çok karbon ayak izi bırakan sektörler arasında yer alan turizm sektöründe Prontotour, hazırlattığı 30 bin adet bagaj etiketiyle, seyahatler sırasında oluşan karbon ayak izlerini en aza indirmeyi amaçlıyormuş. Bugüne kadar 10 bin adet dağıtılan etiketlerin içerisinde, mevsimine göre açan 12 çeşit kır çiçeği ve mavi ladin ağacı tohumu var. Yolculuktan sonra bagaj etiketlerini atmayıp, toprağa ekmek de karbon ayak izini azaltmak için yeterli. Bu yaratıcılığı destekleyen detaylı bilgiler www.karbonayakiziniziazaltin.com sitesinde.
Elektromekanik mühendislik odaklı projelere imza atan Anel Grup da kış aylarında sıcak havasıyla sığınma noktası olan AVM’lerde iklimlendirme sistemleri ile, özellikle soğutma yapılmasının yanı sıra yeterli taze hava da sağlanması gerektiğine işaret ediyor. Böylece AVM’lerde insanların soludukları havanın kalitesi artırılarak daha hijyenik, konforlu ve daha temiz ortamlar oluşturulması mümkün. Yurtdışındaki  AVM’lerde yaygın olarak kullanılan su kaynaklı ısı pompaları Türkiye’de pek tercih edilmiyor. Oysa ısı pompası, basit ve enerji tasarrufu sağlayan bir sistem ve daha düşük karbon ayak izi oluşumu sağlayabilir. İlgililere duyurulur. Bu arada Fujitsu, dünyanın en önemli sosyal sorumluluk endekslerinin başında gelen Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi’ne (DJSI World) seçilmiş. Ayrıca şirket, değerlendirmenin yapıldığı 24 sanayi grubundan biri olan ‘Yazılım ve Hizmet Endüstrisi’ kategorisinde en yüksek puanı toplayarak, ilk kez endüstri grubunda liderliği elde etmiş. Bu gibi başarılar dilerim tüm şirketlere örnek olur.
Datacore, 12 Kasım'da Kartal’da Monumento Plaza'da yeni ofisinin açılışı için kokteyl düzenlemiş, sektör temsilcilerini de bir araya getirmiş. Bir yılı tamamlarken, yeni yıl için de hazırlıkları ele almak adına iyi bir fırsat olmuştur. Bu arada Arena, dünyanın önemli veri depolama çözümleri üreticisi Seagate tarafından, 2015 yılında dahili sabit sürücü kategorisindeki ürün gamı çeşitliliği ve gösterdiği büyüme ışığında “Yılı En İyi Distribütörü Ödülü”ne layık görülmüş. Dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmet sağlayıcısı Teleperformance Türkiye ise çağrı merkezi sektöründe dünyanın en iyi uygulamalarının ödüllendirildiği Contact Center World Awards yarışmasında, Samsung ile birlikte yürüttüğü çalışma ile “En İyi Outbound Kampanyası” kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüş.  
Gurur veren bu ödüllerin ardından haftaya noktayı bir kitapla koyuyorum. Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY),  Bilim kategorisinde ‘Kralın Yeni Aklı: Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları’ isimli kitabı yayımlamış. Sir Roger Penrose’un kaleme aldığı ve Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli’nin Türkçeye kazandırdığı kitap, zihin ve beden etkileşimini felsefecilerin ‘us-beden problemi’ olarak adlandırdıkları teoriden yola çıkarak sorduğu sorularla inceliyor, matematik, fizik ve felsefeye ilgi duyanlara yeni bir perspektif sunuyormuş. Edinelim ve yorumlarımızı da paylaşalım.
 
Bu haftalık bu kadar, yeniliklerle haftaya buradayım,
 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics