Mektup 16 MART 2015 / 08:00

Karmaşık mevsim normalleri arasından merhaba,

Düşen cemrelerin ardından İstanbul’da bahar bekleyişimiz, poyraz eşliğinde sürüyor. Bana da güzel bir haberi paylaşmak düşüyor açılışta: Tamamen Türkiye’ye özel bir sosyal paylaşım ve etkileşim ağı olarak Ocak 2014’te yayın hayatına başlayan TürkiyeOnline, üyelerinin platform üzerindeki farklı kategorilerdeki paylaşımlarıyla 1 milyon rakamına ulaşmış. TürkiyeOnline, ‘Hem Paylaş, Hem de Kazan’ sloganıyla bir milyonuncu paylaşımını kutlarken, üyelerine sürprizler yapmaya devam edecekmiş. Takibimizde olsun.

Her noktada örnek olmasını dilediğim bir haberle devam ediyorum: İzmir’de eko-verimlilik (temiz üretim) yaklaşımının yaygınlaştırılması için İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) harika bir işbirliği yapmış. İzmir eko-verimlilik programına katılan 4 firmada etüt aşaması ODTÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Demirer danışmanlığında tamamlanmış ve geliştirilen projelerin uygulama aşamasına da geçilmiş. Programa katılan 4 şirket; BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri, Ekoten Tekstil, Sentaş ile Tamtad Konservecilik’te 4 aylık detaylı etüt çalışmaları sonrası hammadde tasarrufu, su geri kazanımı, atıkların azaltılması ve enerji verimliliği gibi konularda toplam 12 eko-verimlilik (temiz üretim) uygulamasının hayata geçirilmesine karar verilmiş. Ege’nin incisinin bu kurumsal farkındalığının tüm yurda yayılması dileğiyle…

Yazılım, mobil, oyun ve e-ticaret dünyasından girişimci ve yatırımcıları buluşturan Startup Turkey etkinliğinin 7’incisi Antalya'daydı. Girişimcilik ekosistemine yaptığı katkılardan dolayı da BIC Angel Investments’ın kurucusu Dr. Joachim Behrendt, Yılın Melek Yatırımcısı ödülünü almış. Yılın Melek Yatırım Kurumu Ödülü Hazine Müsteşarlığı ve TEB Özel Bankacılık’ın olurken, Yaşam Boyu Onur Ödülü de Hasan Aslanoba, Emre Kurttepeli ve Ziya Boyacıgiller’in olmuş.

Ödüllere adım attık madem, devam edelim. Dijital pazarlama iletişiminin sonuç odaklı, hesap verebilir yapısını yenilikçilik ve yaratıcılıkla harmanlayan Mixx Awards 2014 Ödül Töreni, 3 Mart’ta gerçekleştirildi. Az buz değil, toplam 28 kategoride yılın en başarılı dijital kampanyaları, 2014 yılına damgasını vuran projeler ödüllerini aldı. 100 ajans ve 131 reklamverenden 568 projenin toplam 28 kategorideki zorlu rekabetinin sonucunda  toplam 72 çalışmaya ödül verilmiş. Kazananların bir sonraki randevusu, yarışmanın uluslararası ayağı Mixx Europe 2015'le olacak. Her yıl kategori birincileri arasından seçilen Yılın En İyisi Ödülü ise Radikal ve TBWA \ İstanbul’un “Radikal #4Saat Silinen Haberler” projesinin.

Sıra çok anlamlı bir amaçla düzenlenen bilgi yarışmasında… Türkiye’de yüzlerce meslek lisesi var, ama mezunları ‘nitelikli ara eleman’ olarak kolay iş bulamıyor maalesef. “Mesleki bilgi, beceri ve yetkinlikler, gençlerin eğitim ve daha sonraki hayat boyu öğrenme süreçlerinde çeşitli uzaktan eğitim stratejileri ile arttırılabilir” felsefesi ile Çizgi Tagem, 1999-2015 yılları birçok konu başlığında bin 500 saat görsel eğitim hazırlayıp özellikle olanakları sınırlı bölgelere yararlı olabilmesini amaçladı. 2014’te de 30 bin soru ile oluşturulan sınav ve sertifika sistemi ile öğrencilerin gelişmesi hedeflenmiş. İşte Exper’in sponsorluğunda hazırlanan Bilişim Meslek Liseleri Bilgi Yarışması’nın temel amacı da bu. Katılım koşulları gibi örnek olmasını dilediğim yarışmaya dair birçok detaya www.cizgi-tagem.org/?page_id=15137 linkinden ulaşabilirsin.

İlgini çekecek bir sergi haberi gelsin: Cezmi Orhan sergisi, 28 Mart’a kadar Çankaya’da Galeri Akdeniz’de olacak. Birçok ödül sahibi bir isim Orhan ve vakit ayırıp ay sonuna kadar ziyaret etmeni tavsiye ederim. Detaylar da www.galeriakdeniz.com sitesinde.

Haftayı teknolojik ve sanatsal bir buluşma ile tamamlamak istiyorum: 3 boyutlu efekt ve gösteri teknolojilerinin yaratıcı patentlerini elinde tutan Musion, İBB Şehir Tiyatroları tarafından Muhsin Ertuğrul’un doğduğu hafta sebebiyle düzenlenen "İyi ki Doğdun Ertuğrul Muhsin" etkinliği kapsamında, Ertuğrul’u hologram görüntüsünü kendi sesiyle tiyatro severlerle buluşturmuş. Etkinlik Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenmiş ve Musion, Muhsin Ertuğrul metinlerini seslendiren 28 sanatçının katıldığı ve sonunda, Muhsin Ertuğrul'un dijital olarak sahnede canlandırıldığı unutulmaz bir görsel deneyime imza atmış. Sahne sanatlarına emek verenler ve bu sanatçıları sahnede alkışları ile yalnız bırakmayan insanlar için unutulmaz bir deneyim olsa gerek…

Bu haftalık da bu kadar olsun, daha fazlası haftaya kalsın,

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics