Mektup 17 KASIM 2014 / 10:23

Kasım’da İstanbul bir başkadır diyerek merhaba diyorum sana,

Geleneksel pastırma sıcakları etkisini iyice hissettiriyor, etkinlik gündemi de giderek yoğunlaşıyor. Örneğin, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tasarım Bienali, unutulmaya yüz tutan meslekleri konu alan “Tekrarsız” belgesellerine de ev sahipliği yapıyor. ERSA Mobilya’nın kültürel ve sosyal sorumluluk markası “Box in a Box Idea” tarafından hazırlanan belgeseller, 14 Aralık’a kadar Galata Özel Rum Okulu’nda ayrılan özel bölümde ve Ersa Box in a Box Idea Showroom’unda izlenebilirmiş. Belgesellerle ilgili hazırlanan fragmana www.youtube.com/watch?v=t9FhOsLcnG8 adresinden ulaşabilirsin.

Bir haber de Ankara’dan gelsin. Altus Sanat-Kültür, Ankara Piyano Festivali kapsamında her ay dünyaca ünlü ve yetenekli piyanistleri ağırlıyor malum, festivalin üçüncü konserinde de dans ve müziği sahnede buluşturan İspanyol piyanist Dorantes var. 27 Kasım'da MEB Şura’daki konserde Dorantes'e dansçı Joaquin Grilo ve perküsyon sanatçısı Jaavi Ruibal eşlik edecekmiş. Senin iş yoğunluğun ve Ankara trafiğin belli olmaz, takvimine bu konseri de almanda yarar var.

Bu arada Türkiye’nin ilk ve tek konsept 3D yazıcı mağazası 3Dörtgen, yine bir ilke imza atmış, 3 boyutlu baskı teknolojilerini sanat ile bütünleştirip, özel bir atölye çalışmasıyla çocukları bu işe dahil etmiş. 3Dörtgen ekibinde dijital heykeltraş olarak görev alan Furkan Payas’ın önderliğinde, çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü ortaya koyacak olan “Dijital Heykel Atölyeleri”nin ilki 8 Kasım’da düzenlenmiş. Bakalım arkası gelecek mi, detayları www.biletino.com sitesinden takip edebilirsin.

Şimdi de acı bir gerçeği paylaşacağım seninle. Doğaya karşı ziyadesiyle hoyratız malum, zeytin ağacını da sökeriz, hayvan neslini de kuruturuz. Bunun bir örneği, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan sürmeli kızkuşları. Bu kuşların binlerce kilometrelik göçü sırasında dünyadaki en önemli iki durağından birisi Ceylanpınar ve Urfa bozkırlarıymış, ama gel gör ki bölgede sulu tarıma geçilmesi, türün küresel ölçekte yok olabileceğini gösteriyormuş. Doğa Derneği konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış. Temin edip detayları öğrenmekte fayda var.

E-GÜVEN, 33 farklı Avrupa ülkesinden 24 binin üzerinde işletmenin katıldığı European Business Award ödül programının “BP Target Neutral Yılın Büyüme Stratejisi” kategorisinde ulusal ödülün sahibi olmuş. Şirket e-imza kullanımının artmasına yönelik yaptığı çalışmalarla birlikte sağladığı pazar payı ve kârlılık artışıyla ödüle layık görülmüş, ama bu kadar da değil: Şirketin hazırlayacağı video ile, yarışmanın bir sonraki aşamasında Ruban d’Honneur ve Avrupa şampiyonluğu için de yarışılacak.

Herşeyimiz cepte malum, Perform da bu konuda bir araştırma yapmış ve Spor Medyası Tüketim Raporu’na göre, farklı mecralarda spor içeriğini aktif olarak takip ettiğini belirten sporseverlerin nüfusa göre oranı yüzde 88’den yüzde 85’e gerilemiş. 21 milyonu aşkın sporseverin spor içeriğinin tüketiminde kullandıkları yöntemlerde de düşüş varmış. Geldiğimiz noktada sporu mobil cihazlardan ve radyodan takip edenlerin sayısındaki artışa karşılık, yerinde ya da TV’den izleme gibi farklı mecralarda düşüş öne çıkıyormuş. Öyle ki mobil yayınların 2013’te yüzde 64 olan oranı bu yıl yüzde 68’e yükselmiş.

Bir sevindirici girişimi de paylaşmam gerek: Yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Filli Boya Yalıtım - Capatect Isı Yalıtım Sistemleri, yenilenebilir enerji kaynaklarına ne kadar kolay ulaşılabileceğine dikkat çekmek amacıyla geliştirdiği, güneş enerjisiyle çalışan cep telefonu şarj istasyonlarına bir yenisini Gümüşhane’de eklemiş. Daha önce Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Iğdır, Adana ve Muğla gibi büyük şehirlerin işlek caddelerine konumlandırılan şarj istasyonları, aynı anda birden fazla telefonun ve USB bağlantılı elektrikli eşyaların şarj olmasını sağlıyor. İstasyonlar, güneşli zamanlarda üzerindeki bataryaya biriktirdiği elektrik enerjisi ile gece ve güneşsiz günlerde de hizmete devam ediyor. Hem bu kadar da değil… Doğal afetlerdeki genel elektrik kesintilerinde de bu şarj üniteleri hizmet verecek, kesintisiz iletişim sağlayacak. Bu yatırımın tüm yurda yayılması dileğiyle.

Bu haftalık da bu kadar olsun, yeni mektubumda yine verimli detayları seninle paylaşacağım,

 
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics