Mektup 19 EKİM 2015 / 11:17

Kendinizi kışa şimdiden hazırlayın

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Mevsimsel bir gerçekle mektubuma başlıyorum. Maalesef grip vakti geldi. Özellikle sonbaharda grip, soğuk algınlığı, nezle gibi şikayetlerin arttığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt da, günlük 1000 mg C vitamini takviyesine başlanmasını öneriyor, narenciye ve sularının tüketiminin artırılmasını, bir litre içme suyuna bir limonun suyu sıkılarak vücudun hem bağışıklığı, hem de detoksunun güçlendirilmesini tavsiye ediyor. Hasta olup ilaç almaktansa şimdiden önlemi almak en iyisi.
Bir başarı hikayesini paylaşacağım seninle. Çocukların trafikteki tehditler ile risklerin farkına varmasını sağlayıp, onlara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlayan Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi 14 yaşında. Renault'nun, Milli Eğitim Bakanlığı izin ve işbirliği, Total Oil Türkiye ile Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürdüğü proje kapsamında 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 1 milyon 789 bin öğrenciye ulaşılmış olacak. Yol güvenliği bağlamında en riskli 41 ilde sürdürülen projenin yeni dönem eğitim setleri 41 ildeki bütün proje uygulama okullarına dağıtılmış ve eğitimlere başlanmış. Trafik kazası kader değil derken, bilinci eğitimle artırmak da şart.
Yine, ama bu sefer kurumsal hayata örnek olmasını dilediğim bir başarıda sıra. Teleperformance liderlik, etik, insanlar, toplum ve çevre konularında duyarlılığı ve başarılarıyla Verego Kurumsal Sosyal Sorumluluk Standartları’nın beş alanında da sertifikaya layık görülmüş. 2010’da kurulan Verego Sosyal Sorumluluk Standartları derecelendirme sistemi; sosyal sorumluluğun başlıca gerekliliklerine dair bir dizi kriter hazırlayarak, kurumların kendi sosyal sorumluluk hedef ve programlarının bu çerçeveye uygunluğunu değerlendiriyormuş.
Sıra çevre gündemimde… 1 Eylül itibariyle Türkiye’de elektrikli süpürgelerin enerji verimliliğine yönelik başlayan enerji etiketi uygulamasını ve bu kapsamda Türkiye pazarına sunduğu yeni enerji verimli ürünlerini tanıtan Electrolux, 2020 yılına kadar karbon emisyonunu yüzde 50 azaltmayı hedefliyor, yeşil kategorisindeki ürünlerin üretiminde en az yüzde 50 geri dönüştürülmüş malzeme kullanmaya özen gösteriyormuş. Devamını, tüm sektörlerde görmek dileğiyle… Çünkü çevresel problemlerin sonu ve sınırı yok. Bu konuda farkındalıkla, Türkiye’de ve uluslararası çapta sağlık ve doğa koruma alanlarında çalışan 18 sivil toplum kuruluşu da “Temiz Hava Hakkı Platformu” oluşumunu kurmuş. Platform, kömürlü termik santrallerin halk ve çevre sağlığı üzerindeki etkilerini izleyerek, temiz hava hakkının ve halk sağlığının korunması için çalışacakmış. Hele kış döneminde, soba dumanıyla grileşen gökyüzü, geniz yakan kirli havaya karşı adımları takip edilmeli. Çünkü Greenpeace Akdeniz’in “Sessiz Katil” raporunun bulguları, Türkiye’de 2010 yılında kömürlü termik santrallerin yarattığı hava kirliliğinin insan ömrünü yaklaşık 10 yıl kısalttığı, aynı yıl Türkiye’de kömürlü termik santrallerin hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin, trafik kazalarında yaşanan can kayıplarının yaklaşık 2 katı olduğunu ortaya koyuyormuş.
Sıra başarı haberlerinde… Geçtiğimiz haftalarda yine bu sayfada seninle bilgisini paylaştığım Masters of Code Hackathon Istanbul finalinde 27 proje içinden “Mobil Bayi” uygulamasını geliştiren ekip, Silikon Vadisi’nde yarışmaya hak kazanmış. Dilerim yine bir başarı haberini paylaşırım.
GittiGidiyor da Euro Cloud Ödülleri’nde  “Yılın Bulut Hizmeti Müşterisi” kategorisinde ödül alarak Türkiye’yi Euro Cloud Avrupa Finali’nde temsil etme hakkı kazanmış. Hepsiburada.com ise Türkiye’deki 10’uncu yılını kutlayan uluslararası marka ölçümleme sistemi Superbrands tarafından ödüllendirilmiş, Superbrands 2014 listesine hepsiburada.com, e-ticaret sektöründe değeri yükselen bir marka olarak girmiş. Lenovo da küresel marka değerini ölçümlemede önemli referanslardan olan Interbrand listesine 100’üncü sıradan giriş yapmış, 2015’in en iyi 100 küresel markasından biri seçilmiş.  
Bizi doyuran web siteleri de ödülünü alıyor. TAB Gıda bünyesinde faaliyet gösteren Burger King, kullanıcı dostu tasarımı ve işlevselliği ile Web Awards 2015’te “Food Industry” kategorisinde “Standard of Excellence” ödülüne layık görülmüş. Bu arada, Burger King, Türkiye’de kendi kategorisinden ödül kazanan tek marka olmuş. Burger King, www.burgerking.com.tr web sitesi ile web dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen W3 Awards’da “General Website Categories – Food and Beverage” ödülünün de sahibi olmuş.  
Yeri gelir, Ankara etkinliklerini de sana ben haber veririm biliyorsun. İşte bunlardan biri, Ankara Piyano Festivali. Her ay dünyanın önde gelen piyanistlerinin başkent konserlerini takip etmek adına www.ankarapiyanofestivali.com sitesini izlesek hiç fena olmaz.
Bu haftayı da bir kitapla bitiriyorum. Bu, Leylâ Erbil üzerine hazırlanmış en geniş kapsamlı kaynak kitap. Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan kitap, Leylâ Erbil’in yaşamına, politik duruşuna, dünyaya bakış açısına, kullandığı yazı diline ve tüm eserlerine derinlemesine bir inceleme yapıyor. Hatta kitabın kapak arkası yazısı da yine Leylâ Erbil’e ait.

Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya karşındayım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics