Mektup 21 OCAK 2017 / 08:00

Kim ne derse desin, satranç ‘güç’ demek

Kar sonrası lodos günlerinden merhaba,
 
Online firma rehberi Yellow Pages, kar yağışının çok etkili olduğu 6-10 Ocak arasında online platformda kullanıcıların en çok neleri aradığını açıklamış. Buna göre, en çok çekici ve yol yardımı kategorisinde arama yapılmış. Bunları yüzde 32 artışla hava yolları aramaları takip etmiş. Taksi kategorisindeki aramalarda yüzde 27, fast food kategorisindeki aramalarda da yüzde 25 artış olmuş. Sözün özü, büyük şehirde kar, dert demek.
Sırf bizler değil, kentlerimizi paylaştığımız hayvanları gerçekten seviyor ve onların yaşam hakkına saygı duyuyorsak, kendi imkanları ile çaba gösterenleri taktir edelim ama onları kurtarıcı yapmayalım. Yardımlar, bağışlar ve nefret söylemleri ile hayvan sevicisi olanları da sorgulayalım ve uzak duralım. Yani desteklemeden önce araştıralım, söylemden de bir zahmet şüphe edelim. Destekleri de hayvanların haklarını savunmak üzere faaliyet gösteren HayKonfed ve HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) gibi STK'lar üzerinden yapalım. Ayrıca sivil toplumun güçlenmesini istemeyenler, onları karalamaya çalışanlar ve bil ki hayvanlar üzerinden rant elde edenler var, bu pis gerçeği unutmayalım. 
Kâr amacı gütmeyen mobil uygulama “Ben Dostum” işte bu noktada sahipsiz hayvanlar için sürdürülebilir bir fon yaratmak hedefiyle hayata geçmiş. Ben Dostum, 10 milyon civarında olan hayvansever kitlenin bu uygulamayı kullanmasını sağlayarak, reklam ve üyelik gelirleriyle sürdürülebilir fon yaratmayı hedefliyor. iOS ve Android’de yer alan uygulama ile sokak hayvanlarıyla ilgili acil vakalara müdahale şansı da artıyor, mama kumbaraları işlevsel ve şeffaf bir hale geliyor, hayvan yuvalandırma ve bakıcı hizmetleri kolaylaşıyor. Daha fazla bilgi için adresimiz www.bendostum.com sitesi, benden söylemesi.
Faal kullanıcısı olduğun bir yapı ile ilgili haberim var. Facebook; Instagram Hikâyelerini günde 150 milyonun üzerinde insanın kullandığını ve her beş hikâyeden birinin izleyicilerden direkt mesaj aldığını açıklamış. Instagram, bu sohbeti daha da geliştirmek için işletmelerin müşterileriyle bağlantı kurmasına ve etkileşim sağlamasına yardımcı olacak iki yeni araç da sunuyormuş: ‘Hikâye İstatistikleri’ ve hikâyeler içerisinde yer alacak tam ekran reklamlar. Detaylar  http://blog.business.instagram.com/post/155717870326/business-insights-and-ads-in-stories adresindeki blog yazısında.
Bu arada, San Francisco merkezli 500 Startups bünyesindeki 500 İstanbul, kurumların işe alım süreçlerinde atılımlarıyla öne çıkan Peoplise girişimine yatırım yapmış. Peoplise, bu yatırım ile başta İngiltere ve ABD pazarları olmak üzere küresel açılımını hızlandırmayı planlıyor. 2017 için takip listemide olsun… Çünkü 500 binin üzerinde adayın değerlendirildiği Peoplise platformu, aralarında global devlerin de bulunduğu 50’den fazla kurumsal müşteriye hizmet veriyor.
Tüm abuk subuk adamların laflarına ragmen, Türkiye bölgedeki satranç oyununda güç kazanacak. Bu konuda çaba gösterenlerden biri olan Okan Üniversitesi’nin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kahriman, Türkiye’nin konumu dolayısıyla bölgedeki satranç oyunundan güç ve önem kazanarak çıkacağı tespitinde bulunmuş.
Ankara Kalkınma Ajansı organizatörlüğünde yürütülen Sosyal Sorumluluk Platformu kapsamındaki projelerden “Okumak Özgürlüğe Uçmaktır” projesinin sponsorluk anlaşması imzalanmış. Kol Kola Derneği tarafından başvurusu yapılan “Okumak Özgürlüğe Uçmaktır” projesi ile gençlere kitap okuma alışkanlığı, kendini ifade etme becerileri ve gençlere bilgi birikimi kazandırılması amaçlanıyor.
Gelelim ödüllere… Netaş, enerji yoğunluğunu son 3 yılda ortalama yüzde 66,3 oranında azaltarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından 17’ncisi düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER) birincilik ödülünün sahibi olmuş. Düzenlenen törende, Netaş CEO’su C. Müjdat Altay birincilik ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’den almış.
‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonu doğrultusunda, kaynakların verimliliğine odaklanan, üretimde, ürünlerinde ve tüm iş süreçlerinde enerji verimliliğini esas alan Arçelik, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında bu yıl da ödüle layık bulunmuş. Arçelik Bolu Pişirici Cihazlar İşletmesi’nin Isı Pompası Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP) kategorisinde birincilik ödülünü almış. VitrA da atık ısının üretimde yeniden kullanılmasını sağlayan projesiyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen 17. Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda üçüncülük ödülüne layık görülmüş. VitrA’nın ödülünü Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Fabrika Direktörü Tuna Tümer, 8. Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Alparslan Bayraktar’dan almış. “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde ise Multinet Up, bu yıl ilk kez verilen ‘En Yenilikçi Çözüm Ortağı’ ödülünün sahibi olmuş.
Haftayı iki kitapla tamamlıyorum. İlk kitabım psikolog Şeniz Doğan’ın takipçileri tarafından uzun zamandır beklenen kitabı ‘Aşkın Sırrı’ ve kitap, Doğan Novus etiketiyle tüm kitapçılarda. İkinci kitabım ise hukuki içerikte gündem takibi adına önemli: ‘Yargıtay (2014 - 2016) Kararlarında Sosyal Medya’. Av. Ümit Erdem, Av. Arb. Çağrı Şükrü Uluslu ve Av. Gökberk Dumancı’nın eserini gündemimize alalım.
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yeni bir gündemle buluşmak üzere, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics