Mektup 02 MART 2015 / 09:13

Kışı noktalama üstüne bahar coşkusuyla merhaba,

Son kar yağışı ile büyük şehrin nasıl bir dert yumağı olduğunu maalesef bir kez daha gördük. Memleketin büyük kısmı kar altında, ama yazı ayrı kışı ayrı dert olan, iki günlük karla iflas eden İstanbul oluyor hep. Şehrin insanı için bunaltıcı bir dönem söz konusuydu. Toplu taşıma için kuyruklar, kendi aracıyla yol alanlar için bekleme yüklü anlar vardı. Araç takip sistemleri sunan Arvento’nun 4 ay süresince İstanbul’daki 70 bin araçtan elde edilen verilerle hazırladığı bir rapor olan ‘Türkiye Trafiğine Bakış’ çalışması ise rutin bir dönemin dahi trafik trajedisini ortaya koyuyor. Buna göre, İstanbullu günde en az 24 dakikasını trafikte hiç yol kat etmeden, yani bekleyerek geçiriyor. Araçların bekleme süresinde harcadığı günlük yakıtın ekonomik karşılığı 2 milyon 271 bin 103 TL. Büyük şehrin derdi de büyük maalesef.

Bu trajediye ilaç olabilecek bir adım çevreci metro projeleri. İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez’in de belirttiği gibi, elektrikli raylı sistemlerle gerçekleşecek projeler, sadece günlük hayatı kolaylaştırmakla kalmayacak. Enerji tasarrufu, hava kirliliğinin azalması, düşük karbon emisyonu gibi çevreci özellikleriyle hem bugüne hem de gelecek nesillere önemli fayda sunacak. Bu arada metro ve raylı sistemlerin geleceği, Ticari Eşleştirme Derneği tarafından 9-10 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi’nde ele alınacakmış. Malum, Ulaştırma Bakanlığı’nın akıllı ulaşım sistemleri strateji belgesi ve eylem planına göre 2023’e kadar bütün ulaşım türlerinde bütünleşik, güvenli, etkin, verimli, yeniliğe açık, insana saygılı, çevre dostu, sürdürülebilir ve akıllı bir ulaşım ağına erişim hedefi var. Bu yolda, raylı sistemin misyonu büyük.

Sırada güzel ve zengin bir ödül haberim var: Logitech 10 ayrı ürünüyle, 7  adet “2014 Good Design Ödülü” ve 3 adet “2015 iF Tasarım Ödülü” kazanmış. Bilgin olması adına paylaşıyorum: Good Design  Ödülleri;  Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design tarafından, Avrupa Mimarlık, Sanat, Tasarım ve Kenstel Araştırmalar Merkezi işbirliğiyle her yıl en iyi ve yeni tasarıma sahip ürünlere veriliyor. iF Design Ödülleri de tasarım kalitesi, malzeme seçimi, fonksiyonellik, yenilik, ergonomi ve evrensel tasarım kriterleri baz alınarak değerlendiriliyor.

Bu arada Zorlu Holding ve grup şirketlerinden Vestel,  Kariyer.net’in 14’üncüsünü düzenlediği İnsana Saygı Ödülleri’nin sahibi olmuş. Nasıl mı? Kariyer.net’ten aldığı iş başvurularında, başvuru sahiplerinin hepsine geri dönüş yapan Zorlu Holding ve Vestel, yüzde 100 yanıtlama oranıyla çalışan adaylarına gösterdiği değerle. Vestel, Kariyer.net’teki açık uçlu oylamada en çok oyu toplayarak “En Beğenilen Firma Ödülü”’nün de sahibi olmuş, ama yetmemiş. Anadolu’nun “En Çok Başvuru Alan Firması Ödülü”ne de ilanlarına gelen başvuru sayısı en yüksek firma olarak Vestel layık görülmüş.

Bahara adım attık, zengin etkinlik listemi paylaşmanın tam vaktidir. Siftahı, Real Madrid yıldız takımının kalecisi veya oğlu Enrique ile değil, bilfiil kendi şarkıları ile tanıdığımız Julio Iglesias ile yapıyorum. 2007 yılındaki konseri kaçırmıştık, bari 14 Mart’ta Ülker Sports Arena’da yakalayalım kadife sesli İspanyol’u.

Yetmez madem, devam: Bir gelenek halini alan Blues Brothers Gecesi, 2015’te de bizi bekliyor. 28 Mart Cumartesi veya 29 Mart Pazar tarihlerini lütfen takviminde işaretle, Asmalı Mescit Kum Saati Blues Bar'da buluşalım, siyah takım elbise, fötr şapka, güneş gözlüğü, kravat gibi detaylarımızla Blues Brothers parçalarına, hatta yetinmeyip daha birçok Rock’n Roll ve Blues klasiklerine eşlik edelim.

Bu haftanın finalini, herkesin aklına kazınan ‘She’ parçası dışında, daha birçok esere imzasını atmış Elvis Costello’nun güzel eşi, hani 2006 yılında 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde izleme şansına eriştiğimiz Diana Krall ile yapıyorum. Bu yılın konseri 27 Ekim’de Zorlu Center - Performans Sanatları Merkezi’nde, bir öncekinden farklı bir konseptle olacakmış: Krall, geçen yıl çıkardığı ‘Wallflowers’ albümünde kendine özgü yorumuyla seslendirdiği tüm zamanların en iyi Pop-Rock şarkılarını paylaşacak. İlkbahara yeni girdik, sonbahara daha vakit var, ama takvime not almakta da fayda var.

Bu haftalık da bu kadar olsun, daha fazlası haftaya kalsın.

 

 
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics