Mektup 28 KASIM 2015 / 15:47

Kitap Günleri'ni kaçırmayalım

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Pastırmanın sonu soğuk ve kar madem, otomobilde lastikleri değiştirme vakti geldi de geçiyor. ‘Hangi arada gidip alacağım?’ diye düşünenlerin imdadına e-ticaret siteleri yetişiyor. Kliksa.com’un saptaması net: Lastik satışları, online platformda geçen yılın aynı dönemine göre 2.5 kat artmış. Online alanda kış lastiği satışları en fazla Ankara, İstanbul ve Bursa’da. Kayseri, Kocaeli ve Konya da satışlarda yakın takipte.  Gördüğün gibi kış lastiksiz kalmak için fazla bahane kalmadı, ilgililere duyurulur.
Senin özellikle mobilde takipçisi olduğun Spotify, alışverişlerde de uğramadan geçmediğin Boyner ile güzel bir projeye imza atıyor. Ayşe Boyner’in dünya moda markalarından seçtikleri ile oluşturduğu Boyner Fresh, Spotify ile “Boyner Fresh Sound” projesini kullanıcılara sunuyormuş. Yaşam tarzı, müzik ve modayı bir araya getiren proje #BoynerFreshSound’a, www.spotify-boynerfresh.com adresinden ulaşabilirsin. Sonrasında önce sevdiğin şarkıyı seçiyorsun, ardından sana özel bir şarkı listesi, ait olduğun dünya şehri ve tarzına uygun bir Boyner Fresh stili karşına çıkıyor. Bunun üstüne bir de Boyner Fresh ürünlerini inceleyip, satın alabilme imkanın, hatta daha fazlası var.
Haftanın çevresel gündemine yine akıllı şehirler odağından ilerliyorum. Şehirlerdeki enerji, ulaşım, güvenlik gibi birçok problemin çözümü malum teknoloji ve çevreci uygulamalarda. Türkiye’de de "Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik" projesi kapsamında 1 milyon bisiklet dağıtılacakmış. Ama bundan da önemlisi, belediyeciliğin ve şehirleşmenin planlanması konusunda teknoloji hizmetlerinin geliştirilmesi ve geleceğin şehirlerinin planlanması için “Örnek Akıllı Şehir Projesi” hayata geçirilecekmiş. Belediyeler arasında verimli bir yarış için kamu ve özel sektörün işbirliğinde buluşacak proje hakkında detayları www.akillisehirlerkonferansi.com sitesinde görebilirsin.
Hepsiburada.com’da geleneksel Kitap Günleri başladı, aman kaçırma. 31 Aralık’a kadar devam edecek Kitap Günleri’nde 300’den fazla yayınevinin süper indirimlerinden yararlanabileceksin, birçok yazarın imzalı kitaplarını alabileceksin. Her yılı olduğu gibi, bu yılı da kitaplarla noktalayalım.
Penta Teknoloji, Accenture Dijitalleşme Endeksi Raporu sonuçlarına göre, “Bilgi ve İletişim Teknolojisi Ekipmanlarının Toptan Ticareti” kategorisinde Türkiye'nin en dijital şirketi olmuş. Mobil reklamların pazarlama, teknoloji ve medya kategorilerindeki yaratıcılarını ödüllendiren ve bu alandaki en prestijli organizasyonlardan biri olan MMA Smarties EMEA Bölgesi Ödülleri’nde de Shell’in mobil uygulaması “Shell Motorist” Bronz ödülün sahibi olmuş. Shell’in küresel çapta kullanıcıların hizmetine sunduğu uygulama, küresel bilgi birikiminin yerel pazarlara aktarılmasının güzel bir örneği olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar için yerel içerik ve bilgilerle güncelleniyor.
Ödüllere devam… Hitay Yatırım Holding bünyesinde faaliyet gösteren Teknoser, Aruba Networks’ün Türkiye’deki en iyi iş ortağı seçilmiş, ödülünü Dubai’de Gitex 2015 kapsamında Aruba Networks tarafından düzenlenen iş ortakları ödül töreninde almış. Teknoser, bir taraftan HP’nin “Yılın Fark Yaratan Enterprise Group KOBİ Projesi” ödülünün de sahibi olmuş.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İTÜ ARI Teknokent arasında teknoloji tabanlı ve inovasyon odaklı girişimcileri desteklemek üzere gerçekleştirilen stratejik ortaklık da olumlu sonuçlarını ortaya koymakta gecikmiyor. İTÜ Çekirdek Big Bang 2015’in final etkinliğinde “İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü”nü 4 bine yakın başvuru arasında finale kalan 20 girişimciden Vivosens Biyosensör kazanmış. Biyomühendis Miray Tayfun tarafından geliştirilen, tanı işlemini tamamen değiştirecek ve kolaylaştıracak bir biyosensör platformu olan proje, taşınabilir bir ölçüm cihazı ve hastalıklar için kitlerden oluşuyormuş.
Türk Telekom Grup şirketi Argela da ABD Patent ve Marka Ofisi’ne 5G konusunda 10 başvuru birden yapmış. Bu kadar da değil… Argela, geliştirdiği ProgRAN çözümü ile ayrıca LTE ve 5G teknolojileri alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen 2015 LTE Kuzey Amerika Ödül organizasyonunda, “Yılın İnovasyonu” dalında finale kalan iki projeden biri olmuş.
Samsung Electronics ise Asya’daki şirketler ve bireylerin liderlik ve kurumsal sosyal sorumluluk alanında gösterdikleri performansı ödüllendiren Asya Kurumsal Mükemmellik & Sürdürülebilirlik (ACES) Ödülleri 2015’te, “Toplum Sağlığına En Çok Yatırım Yapan Şirket” (The Top Community Care Award) Ödülü’nün sahibi olmuş.
Haftaya noktayı bir kitapla, daha doğrusu e-kitapla koyuyorum. Masaüstü, mobil ve akıllı TV’lerde yayınlanan dijital ürün ve servisler için kullanıcı deneyimleri tasarlayan SHERPA, web sitesi ve mobil uygulama deneyimlerinin kanıtlara göre tasarlanması için doğru bilinen yanlışları bir kitapta derlemiş. Ünlü UX profesyonelleri Zoltán Gócza ve Zoltán Kollin’in UX Myths yazı dizisinden Türkiye’ye çevrilerek e-kitap haline getirilen ‘UX Efsaneleri’ e-kitabına
http://blog.designedbysherpa.com/ux-efsaneleri-e-kitabi/ adresinden ulaşabilirsin.
 
Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine buradayım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics