Mektup 14 EKİM 2017 / 16:35

Kitaplarım da çok, kedilerim de, kırtasiye malzemelerim de…

Yeni haftadan merhaba,
Bildiğin gibi sürekli, en azından teoride aklımda olan, ama pratikte binbir bahane ile bir türlü fırsat bulamadığım sporla başlıyorum bu hafta mektubuma. Zira Sports&Merits, spor yapma alışkanlıklarına yeni bir anlayış getirip, tek spor salonuna bağlı kalma mecburiyetine son veriyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’da, ama yakında tüm Türkiye’de çalışanlara, anlaşmalı spor merkezlerine tek üyelikle kolay ulaşma imkanı sağlayan sistemiyle var. Yani tek üyelikle anlaşmalı spor merkezlerinde kendi zaman planına uygun, bizlere motivasyon, kurumlar için çalışan memnuniyeti felsefesi ile hareket eden Sports&Merits için detaylara  www.sportsandmerits.com adresinden ulaşabiliriz. Bu arada umarım ben de bu yolda teoriyi pratiğe dökebilirim.
Aksi halde durum net: Sağlık sorunları. Neyse, burada da DoktorTakvimi.com hakkında bilgiler paylaşmak isterim. Bu yapı, kolay randevu kapsamında sağlık araştırması yapan kullanıcılarla sağlık profesyonellerini bir araya getiren platformlar arasında en büyüğü olan DocPlanner grubunun bir parçası. Az buz değil, 30 binin üzerinde hekim ve hastane yöneticisinin üye olarak aktif kullandığı DoktorTakvimi.com, Sağlık Bakanlığı’nın devlet hastaneleri için MHRS ile verdiği hizmeti, özel sağlık sektörü için sunuyor, üye hekimlerine ve uzmanlarına online randevu takvimi hizmeti veriyor. DoktorTakvimi.com CEO’su Cem Yücelten güzel bir çalışmaya imza atmış, adresimiz www.doktortakvimi.com/
Umarım kiyisel bataryamızı iyi şarj ederiz, Ama bir tarafta da vazgeçilmezimiz mobil cihazlarımız var. Hepimizin derdi kısa pil ömrü madem, bu dört ipucunu uygulayarak iki katına çıkarmak mümkün. incehesap.com'un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, bu dörtlüyü şöyle sıralamış: Aşırı ısınmayı önleyin, uyurken şarj etmeyin, bataryanızı sık sık şarj edin ve yüzde 100 doluluk gerekli değil. Bunlar her daim aklımıza olsun.
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 4 Ekim’de bağışçıları, mütevellileri ve faaliyetlerine destek olan kişi ve kurumların katıldığı özel bir gece düzenlemiş. Sunuculuğunu Cem Davran’ın yaptığı, “Eğitimle Güçlenen, Gelecekten Korkmayan Çocuklar İçin…” ana temasıyla gerçekleşen ve toplam 10 bin çocuğa nitelikli eğitim desteği sağlanan gecede konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu, vakfın 22 yılda iki buçuk milyon çocuğa eğitim desteği ulaştırmasını bağışçı, mütevelli ve gönüllülerinin desteğiyle sağladıklarını belirterek, “Eğitime destek hepimizin kutsal görevi” demiş, ki sonuna kadar haklı olduğu hepimizin malumu.
Boşuna değil bu kadar lafım, çünkü araç takip sistemleri ve IoT alanında teknoloji üreten Trio Mobil, dünyanın önde gelen yaklaşık 250 IoT şirketinin katıldığı, Barcelona IoT World Congress'te tek Türk firması olarak ülkemizi temsil etti. Samsung Electronics Türkiye ve Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) ‘Ses Getirenler’ Projesi’ni hayata geçirmek için bir araya gelmiş. Proje kapsamında hazırlanan web sitesi ile işitme engelli çocuğu olan ailelerin eğitim aşamalarında desteklenmesi hedefleniyormuş. Cem Yılmaz önderliğinde hepimizin dediği gibi, ‘Eğitim şart’.
Böylece gelelim ödüllere… Etkili ve yenilikçi çözümler geliştiren teknoloji firmalarının ödüllendirildiği Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Perakende Teknolojileri Ödülleri, 3 Ekim’de sahiplerini buldu. En İyi Teknoloji Çözümü ödülüne ise kullanıcılarına temel finansal hizmetler sunan ininal layık bulunmuş. Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı Serpil Timuray da Fortune Dergisi tarafından 2017 yılı “En Güçlü Kadınlar Uluslararası Listesi’nde dünyanın en güçlü 27’inci kadını seçilmiş. 
7, 8 ve 9 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM’de sahiplerini bulacak Felis Ödülleri’ne başvurular sona erdi bu arada. Bu yıl 12’nci kez yaratıcılığı ve etkiyi değerlendiren Felis Ödülleri 2017, 3 bin 385 başvuruyla sektörde Türkiye tarihinin en fazla başvuru alan yarışması olmuş. Çocukluğumuzun olduğu kadar bugünümüzün de unutulumazı, inovatif ve teknolojik ürünleriyle dikişte kolaylıklar sağlayan SINGER, yenilikçi yüzünü web sitesinin tasarımıyla da göstedi. Öyle ki SINGER’in web sitesi, alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan The Horizon Interactive Awards’ın da gözünden kaçmamış ve Singer.com.tr, yarışmada Websites – E-commerce / Shopping kategorisinde Bronz ödül kazanmış. 
Türkiye’nin yerli yazılım üreticileri arasındaki OBASE’in PE-TEK çözümü, EuroCIS Avrupa Perakende Teknolojileri 2016 Ödülleri “En İyi Kurumsal Çözüm”, YAEM 2016 Konferansında “En İyi Uygulama” ödüllerini almış.  
Dünyanın en prestijli iş ödüllerinden Stevie Awards 2017’de İGDAŞ’a az değil, 12 ödül verilmiş. 60 farklı ülkeden 4 bini aşkın başvuru alan Stevie Awards’a İGDAŞ damga vurmuş desek abartmış olmayız. Bu yıl 14’üncü kez gerçekleştirilen ödül töreni için iki farklı proje ile 12 dalda finalist olan İGDAŞ, İstanbul’a 2 altın, 1 gümüş ve 9 bronz olmak üzere 12 ödülle dönmüş.   
Sıra kitaplarımda… Yazar Allan Percy’nin ünlü yazar Franz Kafka’nın eserlerinden yola çıkarak kaleme aldığı hayatla nasıl baş edeceğinizi gösteren kitabı Her Güne Bir Kafka” Pena Yayınları tarafından yayınlandı. Her Güne Bir Kafka” ile Allan Percy, çok satan kitapları “Her Güne Bir Nietzsche” ve “Her Güne Bir Shakespeare”den sonra serinin 3. kitabında bu kez bibliyoterapi türünde reçeteleriyle karşımızda. Ama asıl önemlisi 44 yazardan “Kedi Öyküleri”. Kedileri seven, kedileri sahiplenen, doğa ve hayvan sevgisiyle dolu herkes için özel bir kitap bu. Şair ve yazar Kadir Aydemir'in yayına hazırladığı, Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlanan “Kedi Öyküleri” kitabında onlarca yazar bir araya geldi ve gülümseten, hüzünlendiren öykülerini anlattı. Kapak tasarımını Savaş Çekiç'in yaptığı kitaptaki öykülere Eda Alpaykut'un çizimleri eşlik ediyor. Doğa ve hayvan sevgisiyle dolu herkesin okuyup unutamayacağı 200 küsür sayfalık gerçek öykülere buyuralım.  
 
Bu hafta da bu kadar olsun, ama yine burada buluşalım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics