Mektup 09 TEMMUZ 2017 / 06:00

Kurumsal ‘çevreci’ bakış git gide gelişiyor

Buram buram sıcak günlerden merhaba,
 
Bu sıcakta deniz-kum-güneş üçlüsüne koşanlara da selam olsun, ama bir konuda onları uyarmak da borcumdur: Göz hastalıkları. Yeterince temizlenmemiş havuzlardan klimaya, güneşten kum ve toz kaçmasına dek birçok yaz tehlikesi gözlerde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berna Özkan, gözlerimizde yaz dönemi risklerini ve bunlara karşı önlemleri paylaşmış. Öncelikle şehir, kır, plaj, bahçe fark etmez, enfeksiyonlara dikkat, bunun için de elleri sürekli yıkayalım. Ayrıca kontakt lenslerin dikkatsiz kullanımı da göz enfeksiyonlarını artırıyor. Lens solüsyonlarını ve lens kutularını mutlaka temiz bir şekilde saklayın. Hatta tatilde en uygunu; günlük lens kullanmak, deniz ve havuza lens yerine numaralı yüzücü gözlüğü ile girmek. Klor da gözümüze zarar verebildiğinden mutlaka havuzda yüzücü gözlüğü kullanalım. Gözümüze kaçabilen kum, toz veya otlar karşısında bir gözyaşı damlasıyla gözleri yıkayıp cismin dışarı çıkmasını sağlayabiliriz. Aksi halde ilk adresimiz göz doktoru olmalı. Çünkü yabancı cisim korneayı çizebilir. Top oynarken falan göze gelen darbelere karşı koruyucu bir spor gözlüğü takmak, geniş siperlikli şapka ile ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak, alerji göz kapaklarında akut olarak geliştiğinde soğuk kompres uygulamak, güneşli veya klimalı ortamlarda gözleri daha sık kırparak daha sık nemlendirmek, hatta klimalı ortamda havayı nemlendirici cihaz kullanmak, ama tüm bu önerilere rağmen sorunların sonu gelmiyorsa göz doktorunu ziyaret etmek şart. Bizden söylemesi…
Göz bakımında çocuklara ayrı bir önem vermemiz gerektiğini hatırlatarak, çocuklarla ilgili haberlerime devam edeyim. Procat, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha eklemiş, korunma ihtiyacındaki kız çocukları için Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı işbirliği ile “Gelecek Hayallerim” konulu kompozisyon yarışması düzenlemiş. Koruncuk Vakfı’nda 13-18 yaş aralığındaki gençlerin katıldığı yarışmanın birincisi Fransa’da eğitim görmek ve avukat olmak isteyen 13 yaşındaki Kader olurken, ikincilik ödülüne layık görülen Rabia yazar, İlknur da piyanist olmayı hayal ediyormuş. Tüm çocukların hayallerinin gerçek olması dileğiyle…
Bu kadar da değil… Visa Türkiye ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi, “sosyal inovasyon” alanında bir ilke imza atarak temassız kartlarla bağış yapmayı mümkün kılan “temassız ödeme kiosku”nu hayata geçirmiş. Temassız kartlarla yapılacak bağışlar böylece UNICEF’in projelerine aktarılacak. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde faaliyete geçen, inovatif ödemelerle sosyal sorumluluğun bir araya geldiği temassız kiosk, bağış yapmayı kolaylaştırıp, günlük hayatın içine entegre etmek hedefiyle oluşturulmuş. POS altyapısı Yapı Kredi tarafından sağlanan kiosk bağış miktarı olarak 10 TL, 20 TL ve 35 TL olmak üzere 3 seçenek sunuyor. Bağış yapmak için kart sahibinin kartını belirlenen alana yaklaştırması, istenen bağış miktarını seçmek için ekrana dokunması yeterli.
Sadece çocukların değil, aslında hepimizin hayal gücünü geliştirme konusunda benzersiz bir isim olan çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Takashi Murakami var sırada. Facebook Messenger, Museum of Contemporary Art Chicago ile işbirliği ile bir ilke imza atmış ve Takashi Murakami’nin sevilen eserleri Messenger’da kamera efekti ve çerçeve olarak kullanılabiliyormuş. Bunu yapmak için Messenger’ın kamerasını açmak, bir fotoğraf veya video çekmek, sağ üstteki gülen surat ikonuna tıklayıp, ‘Öne Çıkanlar’ arasından Murakami eserlerini seçmek gerek
Çevre gündemimde bu haftayı BT şirketlerinin kapsamlı çalışmalarına ayırdım. Dell, EMC ile birleşmesinden sonra  gerçekleşen sosyal sorumluluk girişimlerini anlatan ilk ‘2020 Legacy of Good’ (İyi Miras) güncellemesini yayınlamış. Dell'in topluma, çalışanlarına ve çevreye olan uzun vadeli bağlılığını görmek mümkün. Yerim sınırlı malum, o yüzden detayları www.dell.com/learn/us/en/uscorp1/2020-goals sitesinden takip edebilirsin.
HP de çevreyi ve toplumu güçlendirecek tedarik zinciri hedeflerini açıklamış. Yeni Sürdürülebilirlik Raporu’nda tedarik zinciri 3. Kapsam sera gazı (GHG) salınım yoğunluğunu yüzde 10 azaltmak amacıyla global ayak izini küçültecek yeni çalışmalarının çerçevesini açıklamış. Şirket tedarik zincirine yönelik iki sorumluluk hedefi de duyurmuş: Tedarik zinciri sürdürülebilirlik programına katılacak fabrikalarının sayısını ikiye katlamak ve 2025 yılına kadar tedarik fabrikalarındaki 500 bin çalışanın yetenek ve refah seviyesini arttırmak. Ben bu kadarını söyleyeyim, raporun tamamı www.hp.com/sustainability sitesinde.
Çevrecilik başlığında kurumsal sürdürülebilirlik bilgilerim de var. Ofix.com, KOBİ’ler için 3 maddeden oluşan bir tasarruf reçetesi hazırladı. Bu reçeteyi uygulayarak KOBİ’lerin maliyetlerini yüzde 20 oranında azaltması mümkün: Teknolojiye yatırım kapsamında mobil çalışmanın desteklenmesi, çalışanlarla işbirliği yapıp ofis ortamında başlatılacak bir tasarruf hareketi ve ihtiyaca en uygun yeni satın alma stratejileri geliştirmek.
Çevreci anlayışı ofis ortamına dahil etmeye devam ediyorum: Kadıköy Belediyesi tarafından serbest çalışanlara yönelik açılan ortak çalışma alanı İDEA Kadıköy. Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) (www.takortak.org) ekibinden Özlem Serdar, Burçin Çevik, Duygu Ezgi Demircan ve Talip Aysan tarafından kurulan B&T Design (www.bt.design) ekibinin ortak çalışmasıyla tasarlanan İDEA Kadıköy, farklı disiplinlerde çalışan kişilerin bir araya gelmesi için ideal bir alan sunuyor. Caferağa Mahallesi, Küçük Ağa Sokak’ta Kadıköy Belediyesi’ne bağlı hizmet verecek mekan, haftanın 7 günü kullanılabilecek. ideakadikoy@kadikoy.bel.tr e-posta adresinden bilgi alabilirsin.
Bu Kadıköy detayı sonrası, gelsin ödül haberlerim… Bosch Grubu’nun önemli ihracat üslerinden olan Bosch Termoteknik Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘2016 İklimlendirme Sanayi İhracatı Birincisi’ ödülüne layık bulunmuş. Bağımsız denetim kuruluşu Buyers Laboratory LLC (BLI); HyPAS özellikli Kyocera çok fonksiyonlu fotokopi makinelerine kullanışlı doküman yakalama ve dağıtım özellikleri ekleyen PinPoint Scan 3 uygulamasını üstün özelliklerinden dolayı altın derece almaya uygun bulmuş. Türk Telekom Akademi ise Türkiye Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) tarafından düzenlenen Öğrenim ve Gelişim Ödülleri’nde iki dalda birden birincilik ödülüne layık görülmüş. Türk Telekom Akademi’nin meslek yüksekokulları ile yaptığı işbirliği kapsamında ‘Ustasından Telekomünikasyon Sertifika Programı’, Toplumsal Katkıda Fark Yaratan Gelişim Projesi ödülünü alırken; ‘İş Sağlığı İş Güvenliği Okulu’ da En İyi Teknoloji Destekli Gelişim Programı kategorisi birincisi olmuş.
Bu hafta bir kitaplık dolusu kitabım var sana. Çünkü www.penayayinlari.com/ sitesi ile Pena Yayınları, tüm aile bireyleri için önde gelen yazarların kitapları ile verimli bir zaman geçirme vaadinde bulunuyor. Site takibimizde olsun. Haftaya noktayı değerli bir sergi ile koyuyorum. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 25. yılını bir sergiyle kutluyor ve “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” sergisi ile arkeoloji meraklılarını tarihte 9 bin yıllık yolculuğa çıkarıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Çatalhöyük’te yürütülen bilimsel çalışmaların 3D modellemeyle buluntuları yeniden canlandırma, kazı alanlarının lazer taraması ve VR teknolojisiyle Çatalhöyük binalarının deneyimlenmesi gibi interaktif sergileme yöntemleriyle aktaran sergi 25 Ekim’e kadar Beyoğlu’nda ANAMED’de açık kalacak. Gündemimizde yerini alsın.
 
Yeni ve n’olur serin bir havada buluşmak dileğiyle,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics