Mektup 03 KASIM 2014 / 09:02

Lodosun ardından titreten bir soğukla merhaba

Bu hafta mektubumda ilginç bir kitap haberini seninle paylaşmak istiyorum. Kitap, BThaber gazetesi Ankara temsilcisi Sedef Özkan’ın da yazısı ile yer aldığı "Göç Öyküleri". Yitik Ülke Yayınları'ndan çıkan kitabı yazar ve şair Sabri Kuşkonmaz yayına hazırladı. “Kimdir hiç göç etmemiş olan? Var mıdır böyle bir kişi yeryüzünde?” soruları, kitabın tanıtım metninde soruluyor ve yanıt da şöyle veriliyor: “Şairin "yerleşik yabancı" sözünü bile kabul etmeyen varsa, iddiamız odur ki her insan göçmüştür, göçmendir. Göç öyküsü olmadığını ileri sürene yanıtımız; doğum da bir göçtür. Hem de büyük göç. İlk yerleşilen, en korunaklı yerden, anne karnından dışarıya, "korkunç" bir dünyaya zorunlu göç!”  Kitapta yer alan yazarlar da şöyle sıralanıyor: A. Kamil Olgun, Arife Kalender, Aslı Özer, Ayşe Kilimci, Belma Fırat, Ceren Olpak, Coşkun Karabulut, Esra E. Karaosmanoğlu, Gülden Çakır, Gülümser Kalender Tezcan, Halil İbrahim Özcan, Hayri K. Yetik, İncila Çalışkan, Mehmet Sarsmaz, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Meltem Bayrak, Nazmi Bayrı, Neşe Tekin, Nurdan Atay, Onat Zeybek Kuşkonmaz, Orhan Tuncay, Önder Balıkçı, Remzi Karabulut, Sabri Kuşkonmaz, Sultan Su Esen, Tülin Dursun, Ümit Yılmaz, Yasemin Yılmaz, Yaşar Seyman ve Zeynep Aliye. Giderek soğuyan günlerde bir fincan sıcak çayla ilaç gibi gelecektir kanımca.

İşte çayı yanına katık edebileceğin bir kitaptan fazlası, kapsamlı bir proje daha: “Bir Pera Palace Polisiyesi”. Hercule Poirot’dan Miss Marple’a ince elenip sık dokunan cinayetlerin katillerini keşfeden kendine has tarza sahip dedektiflerin yaratıcısı Agatha Christie’nin Pera Palace’ta yazdığı “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” isimli romanından esinlenerek, takipçileri ile beraber kendi hikâyesini yaratacak olan otel, Türkiye’nin ilk etkileşimli sosyal medya tabanlı polisiye hikâyesi olmayı hedefliyor. Pera Palace Hotel Jumeirah’nın Facebook sayfası üzerinden giriş yapıp hikâyeye katılan takipçiler, aynı zamanda yaptıkları içerik seçimleri ile hikâyenin gidişatını belirliyorlar. Otelde gerçekleşen bir cinayeti konu alan “Bir Pera Palace Polisiyesi” meraklıları için  www.facebook.com/perapalacehotel sayfasında başlamış bile. Hikâyenin başkahramanı Fransız dedektif Pierre, cinayete kurban giden Anna’nın gizemini çözmek için İstanbul’a geliyor. Yolu Pera Palace’tan da geçecek olan dedektifin serüveni, otelin Facebook sayfasına üye olan polisiye hayranları tarafından belirlenecek. Her hafta iki bölümün yayınlanacağı ve bir ayda tamamlanacak hikâyede kullanıcılar, bölüm sonunda sunulan iki senaryo arasında tercih yapıyor. Bir sonraki bölümün, en fazla oy alan seçenek üzerinden devam edeceği hikâyeye katılan her 25’inci kullanıcıya da Agatha Christie’nin Pera Palace’ta kaldığı 411 no’lu ‘Agatha Christie’ odasının anahtarını temsilen anahtarlıklar hediye ediliyormuş. Macerayı seversin, kurgu yeteneğini konuştur bakalım.

Seyahat arama ve karşılaştırma sitesi momondo, dünyanın dört bir yanındaki ilginç sinema deneyimlerini seyahatseverler için araştırmış. Film festivallerinin ve yarışmalarının hızlandığı bu aylarda ziyaret edilen şehirlerde görülmesi gereken on sinema salonu sıralanmış: Amsterdam‘da Pathé Tuschinski, Madrid’de Cineteca, Paris’te Cinémathèque Française, Helsinki’de Andorra, Berlin’de Kino Intimes, Hindistan’ın Jaipur kentinde Raj Mandir, Moskova’da Pioner Cinema, Güney Kore’nin Busan kentinde Busan Sinema Merkezi, Londra’da Secret Cinema ve Teksas’ta Alamo Drafthouse. www.momondo.com.tr/seyahat_fikirleri/dunyanin-en-iyi-sinemalari/ linkinden bu sinemalar hakkında detayları, bunları farklı ve özel kılan unsurları okuyabilirsin. Bizde tarihi sinema salonlarını yıkıp AVM yapmak meziyet sayılırken, başka ülkelerdeki farkı görmek insanı üzüyor.

Şimdi bir ödül haberi… DenizBank'ın yenilikçi ödeme sistemi uygulaması fastPay, dünya finans sektörünün prestijli organizasyonu EFMA Accenture Dağıtım ve Pazarlama İnovasyonu Ödülleri'nde, 'En İyi Müşteri Deneyimi' kategorisinde 1'inci olmuş. Tüm dünyada 69 ülkeden 252 finans kurumunun 600 uygulama ile başvuruda bulunduğu Avrupa’nın en prestijli Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği EFMA‘ya Türkiye’den de 13 finans kurumu 70 başvuru ile yerini almış. Ödeme sistemlerinde yenilikçiliğimizle dünyaya meydan okuyoruz desem abartı olmaz sanırım.

Bu haftalık da benden bu kadar olsun, yine yeni gündem başlıkları ile haftaya yine buradayım.

 
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics