Mektup 26 MART 2018 / 14:26

LÖSEV’de BT yatırımları sağlık için buluşuyor

Ekinoks sonrasından merhaba,

Haftaya müptelası olduğumuz bir içecekle başlıyorum: Türk kahvesi. Türkiye'deki markalar için fiyat/rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone, 2017 yılı ve 2018 Ocak-Şubat aylarının hızlı tüketim ürünlerini ele almış. 351 bin 520 kampanyanın düzenlendiği 2017’de, 56 bin 826 kampanyanın düzenlediği 2018 Ocak-Şubat aylarında hızlı tüketim kategorisinde en fazla kampanyası yapılan ürün Türk kahvesi olmuş. İçiyoruz, ama boşuna değil!

Bu arada Yandex Navigasyon da kurumlar veritabanında bir güncelleme yapmış. AVM’lerden iş merkezlerine kadar farklı kategorilerde çok fazla sayıda kurumun yer bilgisini haritasına ekleyen Yandex, veritabanını zenginleştiren bu güncellemeyi, dünyada 105 milyondan fazla kurumun bilgisine sahip olan Foursquare ile işbirliği ile gerçekleştirmiş. Sözün özü, yer aramakla telef olmayacağız artık.

Beni pek sevindiren bir haberim var. İstanbul’daki sokak köpeklerinin yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla Subaru ve National Geographic işbirliğiyle kurulan sosyal sorumluluk oluşumu Pati Birliği’nin mobil uygulaması Android’den sonra şimdi de iOS platformunda. İlk etapta İstanbul Beşiktaş’ta başlayan Pati Birliği projesi, yakında İstanbul’un pek çok bölgesinde hayata geçirilecek. Bize de uygulamaları indirmek düşer:

Bu hafta özel bir sağlık haberini seninle paylaşmam gerek. Zira 80’den fazla hastalığa tedavi şansı sunan kordon kanı ve kordon dokusunun önemi giderek artıyor. 20’den fazla ülkede kordon kanı ve dokusu saklayan FamiCord Group çatısı altındaki Yaşam Bankası da 60’a yakın hastalıkta deneysel tedavi çalışmalarını yürütüyor. Yaşam Bankası’nın Türkiye Temsilcisi Serdar Burku, 3 bin 300’den fazla bağışa açık kordon kanı sakladıklarını belirterek, Avrupa’nın en büyük aile biyobankası olduklarını söylemiş. Burku, kordon kanı yöntemiyle tedavi edilebilmesi mümkün 80’den fazla hastalığa da dikkat çekmiş.

Sağlık odağında, gurur veren bir haberimde sıra… Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), LÖSEVKENT hastanesinde yüksek performanslı, güvenli bir BT altyapısı oluşturmak için VMware çözümlerini kullanıyor ve klinik tedavi uzmanlarının hastalara sağlayabileceği bakım kalitesini artırırken, BT operasyonlarının maliyetini de düşürüyormuş. Malum, binlerce lösemili çocuğa ve ailelerine hizmet veren LÖSEV, 2000’de Türkiye'de lösemili çocukları tedavi etmek ve bakımını sağlamak adına ilk ve tek lösemi hastanesini kurdu. Hastane geçtiğimiz günlerde daha iyi imkanlar ve daha ileri bakım sağlayabilmek için yeni bir binaya taşındı. Sağlık hizmetlerindeki bu gelişmeyi desteklemek için LÖSEV, eski BT sistemlerini de yenilemiş. Hastanenin yeni BT altyapısındaki sunucular, masaüstü bilgisayarlar ve depolama alanlarında VMware’in sanallaştırma çözümlerini kullanılıyor. LÖSEVKENT projesiyle hastalarına 7/24 hizmet vermeyi hedefleyen LÖSEV, projenin altyapısının yüzde 99’unu VMware çözümleriyle sanallaştırmış. Bu dönüşümle işlemlerde hız kazanılırken, teknik problemlerle oluşabilecek kritik durumların da önüne geçilmiş. VMware tarafından LÖSEVKENT'te hazırlanan teknoloji çözümlerini anlatan kısa filmin adresi

https://www.youtube.com/watch?v=8SBxrGLVYrM , bize de helal olsun demek düşer.

Örnek olmasını dilediğim haberlerim bu kadar da değil… BiSU-UNICEF işbirliği kapsamında, BiSU üzerinden verilen her su siparişinde 5 çocuğun günlük temiz su ihtiyacı karşılanacakmış. Yılbaşından beri süren işbirliğinde bugüne kadar 1 milyon çocuğun günlük temiz su ihtiyacı karşılanmış. Hedef ise 12 milyon çocuğun günlük temiz su ihtiyacını karşılamak. Madem hedef net, kampanya sayfası www.bisu.com.tr/unicef.html bizi bekler.

Bu arada WWF, Doğu Anglia Üniversitesi ve James Cook Üniversitesi tarafından hazırlanan “Isınan Dünyada Doğal Hayat: İklim Değişikliğinin Biyoçeşitlilik Üzerindeki Etkileri” raporu dünyanın en geniş kitle hareketi olarak kabul edilen ve bu yıl ‘Biyolojik Çeşitlilik’ temasıyla düzenlenen Dünya Saati etkinliği öncesinde yayımlandı. İklim değişikliğinin dünyanın farklı doğal yaşam alanlarındaki 80 bin bitki ve hayvan türü üzerindeki etkisini inceleyen rapora göre, Paris İklim Anlaşması’ndaki 2 derecelik hedef tutturulsa bile, dünyamız bazı zengin doğal bölgelerinde tür çeşitliliğinin yüzde 25’ini kaybedecek. Akdeniz de alarm veren bölgeler arasında. Küresel ısınma 2 derece ile sınırlandırılsa bile, Akdeniz’deki birçok tür grubunun neredeyse yüzde 30’u, tüm bitkilerin üçte birinden fazlası risk altında kalacak. İşte bu nedenle n’olur herkes dikkat etsin.

Gurur veren haberlerimde sıra… 50 binden fazla çalışanı ‘sürdürülebilirlik elçisi’ olarak hizmet veren Henkel’de sürdürülebilirlik performansı artışı sürdürüyor. Okyanuslarda plastik atıkların önüne geçmek için işbirliği geliştirmesi de cabası. Henkel; müşterileri, çalışanları, hissedarları ve tüm toplum için sürdürülebilir değer yaratmayı, akabinde verimliliğini de 2030 yılına kadar üç katına çıkarmayı planlıyormuş.

Bu kadar da değil… Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde görme engelli çocuklara yönelik “Gören Eller” projesi başlatılmış. Bu kapsamda, Türkiye’deki tüm görme engelli okullarda satranç sınıfları açılacak. İlk sınıf Ankara’da Göreneller Görme Engelliler İlkokulu’nda açılmış. Sırada, görme engelli çocukların eğitim gördüğü 17 okulda açılacak satranç sınıfları var.

Böylece gelelim gurur veren haberleri takip eden ödüllere… Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan “Dijital Dünyada Finansal Tabana Yayılımı Sağlayan 100 Önde Gelen Fintech Şirketi” raporunda Türkiye’den sadece iyzico yer almış, 100 global oyuncu arasında konumlanmış. Navigant Araştırma da Philips Aydınlatma’yı, Aydınlatmada Nesnelerin İnterneti alanında pazarı en fazla etkileyen oyuncu olarak belirlemiş. Konica Minolta ise sürdürülebilirlik alanında "RobecoSAM Gold Class" ödülüne layık görülmüş. Aksigorta, Stevie Satış ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri’nde “Teknolojinin en iyi kullanımı - Sigorta” kategorisinde yeni CRM Sistemi ile Gümüş Stevie ile ödüllendirilmiş. Vestel ise sikayetvar.com tarafından üç A. C. E. ‘Mükemmel Müşteri Deneyimi’ ödülüne layık görülmüş.

Haftaya sportif bir başarı ile noktayı koyuyorum. Interpress’in Deportes&Finanzas'ın hazırladığı verilerden derlediği bilgilere göre, Beşiktaş, dünyada YouTube kanalı en çok izlenen takımlar arasında geçen ay 7 milyon 85 bin 982 görüntülenme sayısı ile ikinci sırada yer almış. Zirvenin sahibi ise Barcelona.

Bu haftayı da böyle tamamlıyorum, yine görüşmek dileğiyle,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics