Mektup 17 OCAK 2016 / 04:20

Matematik hayatın gerçeği madem…

Kış mevsiminin yanar döner havalarından merhaba, 

Bu haftanın siftahını Türk basın tarihinde bir ilkle yapıyorum. Ajan Brian isimli köpeğin genel yayın yönetmeni olduğu haber sitesi www.ajanimo.com; “Satın Almayacak Sahipleneceksiniz” mottosuyla hayvan gibi habercilik yapmak üzere yayın hayatına başlamış. Genel yayın yönetmenliğini Ajan Brian isimli köpeğin yaptığı, Proaktifpr İletişim Ajansı tarafından yayına hazırlanan www.ajanimo.com, hayvan bakış açısıyla yaptığı haberlerle 1 Ocak itibariyle yayın hayatına başlamış. Ajansın köpeği Ajan Brian tek değil, kedimiz Melahat de var. Ajans yöneticileri, “www.ajanimo.com haber sitesinin genel yayın yönetmeni Ajan Brian konuşabilseydi” diyerek onun duygularına tercüman olmuş. Düzenli takip edilen web sitelerimiz arasında haklı yerini alsın… 

Bu ilki, yine güzel bir haberle, gezgin bizlere yakışan bir içerikle devam ettiriyorum. Seyahat portalı Uzakrota.com yeni projesi Bloads'i yeni yıl itibariyle yayına almış. Malum, içerik bazlı doğal reklamlar; yayınlandığı mecraların diliyle hazırlanan ve içerik sitelerinde doğal akışta yer alarak okuyucuyu daha az rahatsız ediyor. Bu projede reklamverenler, duyurusunu yapmak istedikleri kampanyaları farklı sitelerde farklı içeriklerde yayınlayabiliyor. Hem sadece seyahat değil, ekonomi, teknoloji, moda ve yemek dahil şu anda 300'den fazla blog’un kayıtlı olduğu sistemde yer alabilmek için 4 basit adımı tamamlamak kafi. Üyelik, kampanya oluşturma, ilk reklamı oluşturma, ardından reklam onaya düşüyor ve ödeme için bilgiler iletiliyor, kısa sürede gerçekleşen onayın ardından reklam da yayına giriyormuş. İşte bu kadar kolay. Çevremizi bilgilendirelim bu konuda. 

Gelelim çevresel ve enerji yüklü haftalık başlığımıza… Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun, şu soğuk kış günlerinde doğru doğalgaz kullanımı konusunda ipuçları paylaşmış. Her hafta belirttiğim gibi, enerjide küçük önlemler büyük tasarruf demek. Türkiye gibi enerjisinin yüzde 85’ini ithal eden bir ülkede, evlerde sağlanacak yüzde 10 enerji tasarrufu ile 132 milyon dolar ülke ekonomisine geri kazandırılabilir. Enerya, güneş enerjisinde lisans alan firmaların projelerinde ortak yatırımcı olmayı da hedefliyor. Bu temiz ve en doğal enerji kaynağını doğru değerlendirmek, doğaya zarar vermeden enerji ihtiyaçlarını karşılamak demek. 

Sıra hem çevre hem inovasyonda… Elginkan Topluluğu çatısı altında çalışmalarını yürüten E.C.A., Türkiye’nin ilk yerli Güvenli Yanma Teknolojisi (SCOT - Safety COmbustion Technology) özelliğine sahip tam yoğuşmalı kombi ürün gamını piyasaya sunmuş.  Bu kombi farklı gaz tiplerine ve basınçlarına kendiliğinden adapte olma özelliğine sahipmiş. Enerjiyi verimli kullanmak için iyi haber. 
Vazgeçilmezimiz Facebook, 2016 yılı Facebook Ödülleri’ni (Facebook Awards) 8 Ocak’ta başvuruya açtı. Bu yıl beşinci kez düzenlenecek Facebook Ödülleri, platformda paylaşılan en başarılı yaratıcı içerikleri ödüllendirecek. 2015’te Facebook Ödülleri’ne 160’dan fazla ülkeden 2 bin 700 başvuru yapılmıştı. Facebook daha fazla ülkede, daha fazla yaratıcı çalışmaya yer verebilmek amacıyla 2016’da Facebook Ödülleri’ne bazı yenilikler getirmiş. Örneğin ödüller artık daha da küresel hale geliyor. Nisan ayında Facebook Creative Shop tarafından incelenen çalışmalardan hangilerinin Mayıs ayındaki Bölgesel Oylama Etkinliğine katılacağı açıklanacakmış. Bu aşamada başarılı olan çalışmalar da Haziran’da New York’taki küresel etkinliğe katılmaya hak kazanacak. Bu arada, Facebook Ödülleri artık KOBİ’leri de kapsıyor. Bu yıl ilk kez tüm başvuru ve değerlendirme süreci mobil üzerinden yapılacakmış. Daha ne olsun… 

Bu haber çocuklar için gelsin…  Çocuklara özel kültür ve eğlence merkezi The ZONE Maslak, bir süre önce Finansbank sponsorluğunda Maslak Uniq’te kapılarını açmış. Da Vinci Learning eğitim kanalının zengin içeriği ile çocukları buluşturan Auditoryum, Türkiye’nin ilk indoor Trambolin Parkı ve Atölye Alanı’nın yer aldığı The ZONE Maslak, Harika Matematik Sergisi’ne de ev sahipliği yapıyormuş. Öyle ya da böyle, hayatın gerçeği olan matematik adına güzel bir adım, detaylar da www.thezonemaslak.com sitesinde.  

Matematik; analitik düşünme ve yaratıcılık demek, işte bunun bir sonucu, yani girişimcilik. Türkiye’de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, üniversite gençlerine ilham vermek ve onların girişimcilik ruhunu keşfetmelerini sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı, ikinci yılına toplam 80 Fellow’la devam ediyormuş. Bu yıl toplam 30 bin başvuru alan Fellow Programı’na seçilen öğrenciler, ilham veren rol modellerle tanışıyor, girişim elçileri olarak farklı etkinlik ve projelerde yer alıyormuş.  
Gelelim haftanın ödüllerine… Bilişim alanında yılın en iyilerini belirleyen Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü Compec, ESET’i ‘Yılın En İyi Antivirüs-Güvenlik Şirketi‘ olarak seçmiş. Ödülü de ESET Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral almış. Bir ödül de pek sevdiğin Hepsiburada.com’a gelmiş. Pazarlama ajansı ve araştırma firması FikriMühim'in Digital Age Dergisi için yaptığı araştırma ile Türk tüketicisinin 2015 yılında en başarılı bulduğu teknoloji markaları belirlenmiş. Hepsiburada.com da, araştırmanın e-ticaret kategorisinde en başarılı marka olmuş.

Haftayı Ankara’dan bir haberle bitiriyorum, benim için zor olsa da sen takip etsen harika olur. Ankara Piyano Festivali devam ediyor ve İtalya'nın caz dünyasına kazandırdığı en önemli piyanistlerden biri olarak gösterilen Stefano Bollani de, İtalya Büyükelçiliği işbirliğiyle Ankara Piyano Festivali kapsamında ilk kez 19 Ocak'ta ODTÜ KKM'de sahne alacakmış. Zaman dar, benim gelmem zor, iyisi mi sen takip et. 

Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine buradayım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics