Mektup 02 NİSAN 2012 / 15:38

Mektubunuz var

Merhaba,
Heyecanlı bir haftadan selamlıyorum seni. Mektubuma da kitap tanıtımları ile başlıyorum. Hemen hemen herkesin adını duyduğu Atıf Ünaldı’nın “Türk internetin kısa tarihi” adlı kitabı internet dünyasında 1870 yılından 2011 yılına kadar gerçekleşen bütün gelişmeleri sunuyormuş. 1870 yılında telefonun icadı ile başlayan kitap; renkli televizyon, nanoteknoloji, IPTV, ADSL gibi internet dünyasının en önemli icatlarını kronolojik sıralamayla anlatarak 142 yıllık tarih yolculuğuna çıkartıyormuş. Atıf Ünaldı’nın yayınlarına http://www.amazon.com/gp/aw/s/ref=is_box_?k=Atif+unaldi ulaşabilirsin.
İkinci kitap Murat Balkan’ın kaleme aldığı Java ME ile Nokia için Uygulama Geliştirme adlı kitabı. Kitap, Java Platformları ailesinde önemli bir yer tutan Java Micro Edition’ı (Java ME) tüm detaylarıyla ele almakla kalmayıp, aynı zamanda Nokia cihazları için Java Me ile nasıl uygulama geliştirileceğini yazılım oluşturmadan dağıtım sürecine kadar örneklerle ele alıyormuş. Mobil bir uygulamayı Nokia’nın telefonları üzerinde ve o cihaza özel ayrıca bir derleme yapmadan çalıştırabilmek, yazılım geliştiriciler için büyük kolaylık sağladığını belirtiyor Balkan. 50’nin üzerinde örnek program kodu, açıklamalarıyla birlikte verilerek mobil programcılık dünyasına adım atmak isteyenlere ışık tutan kitabı Boyut Yayıncılık’tan ve kitapçılardan edinebilirsin.
Şimdi de sırada sayısal bir platform var. Spectrum Medya’dan Türkiye’deki radyo sektörünü değiştirecek yepyeni bir sayısal platform olduğu söyleniyor. Gördüğün gibi iddialı bir platform bu Karnaval.com. Müzik platformu Karnaval.com, yeni müziklerin keşfedilip dinlenebileceği, sanatçılar ve gruplarla ilgili güncel haberlerin takip edilebileceği, konser bileti satın almaktan DJ’lerle sohbet etmeye kadar pek çok özelliği bünyesinde barındıran, müzikseverlere eski müzik dinleme alışkanlıklarını unutturacak bir mecra olarak tasarlanmış. Süper FM, Metro FM, Joy FM, JoyTurk ve Radio Mydonose internet sitelerini tek bir çatı altında birleştiren Karnaval.com’un dinleyicilerin radyo deneyimlerini zenginleştirdiği söyleniyor. Daha fazla ayrıntı vermeyip siteyi incele derim.
Mina Feingold Fransız bir heykeltraş. 1989 yılında sinemada izlediği, Camille
Claudel hakkında bir filmden etkilenerek hayatının yönünü değiştiren Feingold
için anıtsal eserler meydana getirmek yeri doldurulamaz bir tutkuymuş. Tüm eserlerinin yer aldığı, 10 Haziran 2010 tarihinde Fransa’da düzenlenen sergisinde Feingold’un kuşkusuz en dikkat çeken parçası, 8 metre yüksekliğindeki Derviş heykeliymiş. “Kuaför” ismini verdiği 1990 tarihli ilk eserinden beri gerçek modellerle çalışan ve kadın bedenini heykelleriyle yeniden yaratan Mina Feingold, kariyerinin 20. yılında ilk kez bir erkek figürüne ilgi duymuş: Bu, bir semazen figürüymüş. Semazenlerin, yoğun konsantrasyon duygusunun getirdiği muhteşem bir denge ile saatlerce dönebilmelerinden çok etkilenen Feingold “Dönen Derviş” adlı, 8 metre yüksekliğindeki eserini 2010 yılında tamamlamış ve 20 yıllık kariyeri boyunca oluşturduğu seçkiyi International Art Center’da İstanbullu sanatseverlere tanıtacakmış. Hemen plan yapalım.
Son olarak geçen hafta 31 Mart’ta, iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren WWF’in Dünya Saati (Earth Hour) uygulamasına destek verdik, Lenovo’nun önderliğinde. Lenovo, enerjiden tasarruf için tüm kullanıcılara 10 öneride bulunuyor. Bunları şöyle sıralamışlar: Ekranınızın parlaklığını ayarlayın, ekran koruyucunuzu kapatın, LCD ekran kullanın, enerji tasarrufu moduna geçin, iki saatten daha uzun bir süre bilgisayarınızı kullanmayacaksanız, kapatın, bilgisayarın fişini çekin, şarj aletlerini kapatın, bilgisayarınızdaki kullanılmayan programları kapatın, eski bilgisayarları ve çevrebirim aygıtları geri dönüştürün, doğa dostu ürünler alın. Ne dersin bu önerileri dikkate almakta fayda var değil mi?
Bu haftada mektubumu bitirdim ve yeniden görüşmek üzere diyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics