Mektup 11 AĞUSTOS 2014 / 09:34

Mektup

Merhaba,

Çok sıcak bir haftayı arkamızda bıraktık, önümüzde güzel günler olacağını umuyorum. Bayram tatilinin getirdiği rehaveti artık üzerimizden attık. Her sektörde işlerin temposu yükseliyor. Artık okulların açılmasına da kısa süre kaldığı için tatilciler de yavaş yavaş dönüşe geçti. Hala deniz sezonunu kapatmayanlar için İstanbul Yelken Akademisi’nden bir haberim var. Akademi, Ağustos ayı sonuna kadar sizlere özel bir fırsat sunuyor. Yelken keyfini sonuna kadar yaşamak ve tüm detayları öğrenmeniz için hazırlanan "Mavi 101 Temel Yelken Eğitimi" ve "Mavi 102 İleri Yelken Eğitimi"nin tek pakette birleştiği "Mavi 1 Combined Eğitimi"nin Kalamış Marina’da saati 40 TL olacak.

Deniz, kum ve tatil geride kaldıysa da güneş kendisini tüm varlığıyla hissettiriyor. Bu yaz yaşanan sıcak ve dengesiz hava koşulları hepimizi yoruyor. Yine de okullar açılmadan önceki son günler olması nedeniyle şehirde yaşam hala, her zamanki yorucu temposuna çıkmadı ve bugünlerin kıymetini bilmeye çalışıyoruz. Bu konuda sizlere 13 Eylül'de gerçekleştirilecek Tuluyhan Uğurlu ile Haydarpaşa'da Gün Batımı konserine katılmanızı öneririm. Uğurlu, ilk dinletisini 2004 yılında verdiği, 350’nin üzerinde konserde seslendirilen Dünya Başkenti İstanbul isimli başyapıtının ilk icrasının 10. yılında tümüyle yeniliyor ve yeni melodilerle zenginleştiriyor. Görsel sunumda bu kez İstanbul’un dünü kadar yarını da anlatılacak. Konserin finali, Tuluyhan Uğurlu’nun düşlerindeki İstanbul’u anlattığı fantastik bir bölümle sonlanacak… Dünya Başkenti İstanbul’un 10. Yıl konserlerinin ilki Haydarpaşa Garı’nın büyük peron alanında gerçekleşecek. Şu günlerde sessizce yeni kimliğini bekleyen tarihi gar binasında gün batımını izlemeye, müziğin kanatlarında İstanbul’u yaşamak bence oldukça keyifli olacak.

Şehirlerarası seferlerin artık Haydarpaşa’ya kadar sürmemesi nedeniyle kritik önemini yitiren tarihi Gar binasının geleceğini bilmiyoruz. Haydarpaşa’nın eski canlı günlerinde saatler süren tren seferlerini düşününce yeni başlayan Yüksek Hızlı Tren seferlerine sevindiğimi söylemek istiyorum. Ankara- İstanbul arası 3,5 saate düşmüş. İlk seferlerde yaşanan sorunlar güven kırıcı oldu elbette ancak sonuçta hayatımızı olumlu etkileyen, hepimize zaman kazandıracak bir yenilik sağlandı. YHT herkese hayırlı olsun, malum toplu taşıma çok ciddi bir sorumluluk.

Hayata karşı sorumluluğumuzdan bahsetmişken hayvan dostlarımızı da anmak istiyorum. Bizler bu sıcaklara zor dayanırken onlar için sokaklara bir kap su, bir kap yemek bırakmayı ihmal etmeyelim.

Sokak hayvanları için Mayıs ayında Cansu Cığa tarafından hayata geçirilen 1 Kupa 1 Umut adlı kar amacı gütmeyen proje sosyal medyada gördüğü ilgi üzerine hızla büyüyor. Kupaların tasarımı, sipariş takibi, kargo ve sosyal medya paylaşımları gibi süreçlerin tümüyle Cansu ilgileniyor. Kupalardan elde ettiği gelir sayesinde düzenli olarak beslediği 30'un üzerinde köpek ve sayısız kedi var. Kedilerin sahiplendirilmesi için çalışılırken diğerleri tedavileri bitince mahallelerine geri bırakılıyor. Projeye destek olmak isterseniz 1kupa1umut.com adresinden sizler de sipariş verebilirsiniz. Bizler sokak hayvanlarını korumaya çalışırken, sanat severler de yaşayan, büyüyen canlı sokak sanatlarını korumaya çalışıyor. Pera Müzesi 13 Ağustos’ta Duvarların Dili adlı graffiti sergisini düzenliyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek sergi, graffitiyi “sokaktan müzeye” taşıyarak en ilginç örneklerini sunmanın yanı sıra bir tartışma platformu oluşturacak. Roxane Ayral küratörlüğünde gerçekleşen seri Amerika, Almanya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye'den de olmak üzere 20'den fazla sanatçının konuk olacak.

Huzurlu ve keyifli bir hafta diliyorum. Güzel günlerin tadını çıkarın.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics