Mektup 18 AĞUSTOS 2014 / 09:39

Mektup

Tepede cayır cayır güneşle merhaba,

Sen de çok bunaldın sıcaklardan, tahmin edebiliyorum. ‘Ağustos ayı, yaz mevsiminin son günleri, bu da geçecek’ diyerek teselli bulmaya çalışıyorum. Ama ben takvimlerde umut peşinde koşarken, Samsung çok eğlenceli bir kampanyayı fırsat bilmiş. ‘Bu Yaz Bunaldığını Biliyoruz!’ isimli kampanya, sıcaklarla başa çıkma çabasını eğlenceli bir biçimde ele alıyor. Samsung’un üçgen tasarımlı klima tanıtımı için çektiği etkileşimli bir video serisi var bu kampanyada ve kullanıcılar, izlemek istedikleri farklı serinlik hikayelerinden birini seçiyor. Hikayenin kahramanı Ateş Bey’in serinlemek uğruna başına gelen trajikomik olayları görünce çok eğleneceksin. Kampanya sitesi www.buyazbunaldiginibiliyoruz.com sıcaktan bunalma garantisini veriyor. Bakmanı tavsiye ederim. Keyifli bir çalışma olmuş.

Bu arada geçtiğimiz hafta Huawei P7 mobil telefonunu oldukça eğlenceli bir toplantı ile tanıttı. Bu toplantıda en renkli kişiliklerden biri de Huawei Kıdemli Ürün Müdürü Liujian Fei oldu. Fotoğraflara bakınca göreceksin, Zeliha Sunal’la şarkılar söyleyen Fei, gecenin yıldızı oldu desek yalan olmaz.

Şarkılardan söz açıldı madem, 1990’ların ortasıydı sanırım, o zaman ‘Glory Box’ şarkısını pek severdik, mekanlarda da bol bol çalınırdı. İşte o şarkıyı söyleyen İngilizler Portishead, en sonunda İstanbul’da bir konser verecek. Diğer albümleri hakkında bilgim var desem yalan olur, ama o şarkının da olduğu ‘Dummy’ albümü hala kulaklarımda. Seversin biliyorum, o yüzden 20 Ağustos’ta KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleştirilecek Midtown Fest için biletini daha da gecikmeden almanı tavsiye ederim.

Bir konser haberi daha, ama hem daha biraz zaman var hem de biraz hüzünlü. Çünkü 16 yıldır Küba’nın sesi olan, tüm dünyada çeşitli formlarda ve orkestralarda konserler veren Orquesta Buena Vista Social Club, son bir dünya turnesi ile "Adios" diyor. Hem Ankara hem İstanbul’da konserler olacak. Wim Wenders'ın grupla ilgili filmini izledikten sonra tüm dünyada bir Küba havası hakim olmuştu hatırlarsın. 'Chan Chan' şarkısı hala bir unutulmaz. Hem grubu hem de Omara Portuondo ile, şu an hayatta olmayan kendi gitarını yapıp sahne alan Compay Segundo ve ayakkabı tamirciliğinden sahnelere çıkan Ibrahim Ferrer gibi ekip üyelerinin konserlerini kaçırmamıştık zamanında. Şimdi de 23 Ekim'de Congresium Ankara, 24 Ekim'de de Black Box İstanbul konserleri varmış. İki şehirden birinde, ama hangisinde olursa olsun, şanına yakışır bir veda için şimdiden hazırlanma zamanı.

Şimdi de sırada iki tane önemli destek haberini seninle paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki senin de alışverişi pek sevdiğin GittiGidiyor.com. Site, sivil toplum kuruluşlarına kolayca destek olabilmeyi mümkün kılan bir sosyal girişim olan Yuvarla’yı 7 Ağustos’ta yayına aldı. Bu girişim sayesinde artık GittiGidiyor.com’dan alışveriş yaparken, ilk etapta UNICEF, WWF-Türkiye, AKUT ve TEMA’ya, daha sonra da eklenecek diğer birçok sivil toplum kuruluşuna kolayca bağışta bulunabileceksin. Sistemin çalışma modeli de tahmin edeceğin gibi çok pratik: Alışveriş prosedüründe ödeme aşamasını tamamladıktan sonra Yuvarla bağış modülü ile küsüratlı tutarı yuvarlayarak seçtiğin sivil toplum kuruluşuna doğrudan aktarım yapılıyor. Hem ziyaret, hem ticaret, hem de bir nebze iyilik için güzel bir fırsat yaratmışlar.

Bir destek haberim de Mücevher İhracatçıları Birliği’nden. Mücevher İhracatçıları Birliği’nin toplumdaki dezavantajlı grupların istihdam edilmesini amaçlayarak yola çıktığı “Taşların Tılsımını Duymak” projesi kapsamında kurulan “Değerli Taş Kesim Merkezi” açıldı. Türkiye'nin en büyük ve en modern taş kesim merkezi olarak gösterilen bu yapıda ihracatçıların kullandıkları taşlar ham olarak alınacak ve Türkiye'de işlenerek daha yüksek bir katma değer yaratılacakmış. Bunlar sevindirici detaylar tamam, ama asıl önemlisi taş kesim merkezinde başta işitme engelliler olmak üzere toplumdaki diğer dezavantajlı gruplara değerli taş kesimi öğretilerek hem onların ekonomik ve sosyal yaşama kazandırılmaları sağlanacak hem de mücevher sektörünün bugüne kadar işlenmiş olarak aldığı değerli taşlar artık Türkiye'de işlenerek ihracata değer katılacak. Ekonomiye ve insana katkı adına önemli bir adım.

Bu hafta da benden bu kadar, haftaya yine gündemin detayları ile buluşmak üzere…

 
ETİKETLER : AKUT Huawei mektup

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN