Mektup 15 EYLÜL 2014 / 10:16

Mektup

Merhaba,

Önce kurumsal bir başarı hikayesi ile mektubuma başlamak istiyorum. Türkiye’de birçok şirket bihaber ama Abdi İbrahim, sürdürülebilir kalkınma ve yaşanabilir bir çevre oluşturulmasına destek vermek amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın himayesinde özel sektör, kamu kesimi ve sivil toplum alanlarında faaliyet gösteren pek çok kurumun katılımıyla 2000 yılında hayata geçirilen Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne yönelik ilerleme bildirimini dördüncü kez kamuoyuyla paylaşmış. Önemli, örnek olması gereken detaylar var. Misal, Abdi İbrahim yaklaşık 690 evin bir aylık, 57 evin ise bir yıllık su ihtiyacına karşılık gelen 10 bin 350 m3 değerinde su tasarrufu sağlamış. 848 kişiye 44 saat çevre eğitimi vererek çevresel standartlara katkı sağlamış. Sürdürülebilir gelişim ve kurumsal sosyal sorumluluk adına önemli detaylar bunlar, aklımızda yer etmesinde fayda var.

Geleneksel olarak DorukNet tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl 12’incisi düzenlenen Altın Örümcek Web Ödülleri töreninde 2013 yılının En İyi Web Sitesi Özel Ödülü www.turkcell.com.tr ile Turkcell‘e gitti. 38 farklı kategoride ödüller verildi. Web dünyasının ve yeniliklerin ulaştığı noktayı görmek açısından keyifli bir akşamdı. Türk Hava Yolları www.turkishairlines.com web sitesi ile Turizm / Seyahat kategorisinde, Doğuş Yayın Grubu www.cnbce.com ile Haber kategorisinde, Garanti Bankası www.garanti.com.tr ile İnternet Bankacılığı kategorisinde ödül alırken, Türk Telekom www.turktelekombulutt.com.tr  ile Bilgi Teknolojileri Donanım / Yazılım kategorisinde ödül aldı. Ünlü Siteleri kategorisinde ise Altın Örümcek Ödülü www.atiye.com ile Atiye’nin oldu.

Bir ödül haberi de DenizBank ve Intertech’ten gelsin. DenizBank, Stevie Awards tarafından düzenlenen “International Business Awards”’da 3’ü altın 6’sı bronz olmak üzere 9 ödülün sahibi olmuş. DenizBank’ın BT şirketi Intertech ve DenizBank İletişim Merkezi aday gösterildikleri kategorilerde altın ödülün sahibi olurken, DenizBank Müşteri İlişkileri Yönetimi, Organizasyon ve Dijital Kuşak Bankacılığı Grupları da 6 farklı kategoride bronz ödüle layık görülmüş. Türkiye’de hem bankacılık hem bilişim sektörleri adına önemli bir başarı.

Şimdi biraz eğitim… Samsung Electronics, Darüşşafaka Eğitim Kurumları işbirliğiyle öğrencilere görsel ve işitsel teknoloji destekli, etkileşimli bir öğrenme ortamı sunan Samsung Akıllı Okul’u hayata geçiriyor. Bu yapı Samsung Galaxy tabletleri, smartboard (akıllı tahta) ve sayısal baskı çözümleri teknolojilerinin yanı sıra, güçlü etkileşim yönetim yazılımı ile birlikte, öğrenci odaklı bir öğrenme ortamı yaratıyor. ‘Eğitim şart’ deyip, eğitim hayatındaki aksaklıkları göz önüne alınca, bunun ne kadar değerli bir yatırım olduğu da anlaşılıyor.

Eğitim demişken, internet okur yazarlığını geliştirmek adına da bir haberim var sana.  TTNET, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği’nin desteğini yanına alarak “İnternetle Hayat Kolay” sosyal sorumluluk projesini kalkınmada öncelikli 20 ile yayarak genişletiyor. Proje kapsamında, 3 yılda daha önce internetin sunduğu olanaklardan faydalanmamış 35 yaş üstü, çoğu kadın yaklaşık 30 bin kişiye internet öğretilmesi hedefleniyor. 123 gönüllü gencin görev aldığı projede katılımcılara internetin güvenli kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, çevrimiçi bankacılık ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı gibi konularda eğitimler verilecek.

Tüm bu eğitimlerin, interneti herkes için erişilebilir kılması, hayatlarını kolaylaştırmak için kullanmalarına yardım etmesi önemli. İşte sana bir örnek: 2014’ün ikinci çeyreği itibariyle Afrika kıtasında 100 milyon insan her ay Facebook’a giriş yapıyor. Bu sayı, Afrika’daki 200 milyon internet kullanıcısının yarısını temsil ediyor. Afrika’daki aylık Facebook kullanıcılarının da yüzde 80’i siteye mobil cihazlar üzerinden giriş yapıyor. Yani platform bir yana, herkes bağlanmak istiyor.

Ama hazır ‘eğitim şart’ demişken, senin pek sevdiğin e-alışverişi içeren bir uyarıyı da yapmadan geçemeyeceğim. Bilginet ve E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Erdem, Kurban Bayramı öncesinde internetten alışveriş yapacakları bazı hususlara dikkat etmeleri konusunda uyarmış. E-ticaret sitelerinin güvenlik sertifikaları, ödeme karşılığında alınacak hizmet veya ürünün birebir sitede ilan edilen şekilde olup olmadığı, tanınmış markaların ürünlerini alırken fiyat/kalite endeksi bu uyarılarda öne çıkıyor. Sen dikkat edersin bilirim, ama çevrendekileri de uyarmaktan zarar gelmez, hatta kârı onların olur.

Ödüller ve eğitimlerle yüklü bir mektup oldu, haftaya yeni gündem başlıklarımı paylaşmak için hazır olacağım, sevgiler.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics