Mektup 23 EYLÜL 2013 / 08:24

Merhaba,


Bu hafta sana Haliç Kongre Merkezi’nden sesleniyorum. İstanbul, üç kıtanın iş ve bilişim profesyonellerini buluşturmaya hazırlanıyor. Yeniden önem kazanan eski dünya kıtalarını odağına alan Bilişim Zirvesi, ICT Summit NOW (New Old World) adıyla, bu hafta Avrupa, Asya, Afrika’nın iş ve bilişim profesyonellerini Asya ve Avrupa’nın kesiştiği İstanbul’da buluşturuyor. “Daha hiçbir şey görmediniz” ana teması ile gerçekleşen zirve, 8 konferans, 20’yi aşkın forum, toplantı ve özel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Zirve dünyaca ünlü iş gurularını ve 300’ü aşkın alanında uzman konuşmacıyı, üç gün boyunca zengin içerikleri ile buluşturuyor. Biz de bu kadar yorgunluğumuzun ödülünü keyifli geçecek bir etkinlikle almış olacağız ve yorgunluğumuzu unutacağız böylelikle. Haftaya zirvenin ardından orada yaşadığımız güzellikleri, telaşı, koşturmacalarımıza ait fotoğrafları seninle paylaşacağım mektubumda.
Uzun zamandan beri zirve yoğunluğumuzdan dolayı resim sergilerine katılamamıştım, 22 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında Berna Karaevli’nin kişisel resim sergisi katılacağım sergilerden birisi olacak. Karaevli insanoğlunun doğuşundan beri süregelen döngü ve dönüşümü üzerinden hareketle yeryüzünde bıraktığı izleri sorgulamış ve hakikati alışılmamış bir gerçeklikle tuvallerine taşımış. Galeri Eksen’deki İz ismi verilmiş sergiye birlikte de gidebiliriz, plan yapalım.
Sos Adası: En akıllı hayatta kalsın isimli etkileşimli çevrimiçi yarışmadan bahsedeceğim şimdi. Samsung Electronics Co. Ltd.’in ev sahipliğinde düzenlenen yarışmaya Türkiye’den de olmak üzere 16 yarışmacı seçilmiş. 132 ülkeden gelen 11.500’ü aşkın video değerlendirilmiş yarışma için. Yarışmacılar bir hafta boyunca hayatta kalma (survival) uzmanı ve Kanadalı TV yıldızı Les Stroud’dan eğitim alacakmış. Finale kalan sekiz yarışmacı gizli, ıssız bir ada olan Sos Adası’na giderek, vahşi doğada hayatta kalma savaşı verecek, oyunlara ve yarışlara katılacakmış. Bu yarışmayı takip etmek istersen www.sos-island.com, https://twitter.com/SOS_Island, http://instagram.com/SOS_Island, www.facebook.com/samsungcamera adreslerini ziyaret edebilirsin.
Markaların çevrimiçi müşteri ilişkileri yönetim platformu MeaMinds, yaz sezonunda sosyal medyada en çok hangi yarışmaların konuşulduğunu analiz etmiş. Kapanmadan Kazan en çok konuşulan yarışma olurken, Kızma Kazan’da hakkında en çok olumlu konuşulan yarışma olmuş. MeaMinds platformu Proline tarafından kendi Ar-Ge merkezlerinde Türk mühendisler tarafından hazırlanmış. Twitter ve Facebook gibi sosyal medyada yorumlar taranarak bu sonuca ulaşılmış. Sosyal medya artık herkes tarafından konuşulan, yorumlanan bir medya olduğu için daha farklı konularda da araştırma yapılabilir diye düşünüyorum.
Sosyal medya demişken Facebook üzerinden gerçekleştirilen Philips’in Marka Elçileri programına da değinmek istiyorum. http://bit.ly/markaelcisi_pr linkinden ulaşılabilen Marka Elçileri sadakat programında elçiler, sahip oldukları Philips ürünleri hakkındaki fikir ve deneyimlerini etkin ve eğlenceli bir şekilde, sosyal ağları kullanarak çevreleriyle paylaşıyor, program boyunca aldıkları puanlarla da kazanıyormuş. Video veya fotoğraf çeken, Facebook üzerinden arkadaşlarını davet eden, Twitter kanalında içerik paylaşan, forum ve bloglarda aktif olarak hikayelerini anlatan elçiler, “Ayın Görevleri” gibi görevlerle de ekstra puanlar elde ediyormuş. Yıl sonunda Philips Genel Merkezi’nde düzenlenecek bir ödül töreninde Marka Elçileri ile bir araya gelerek, yıllık puan durumuna göre kazandıkları ödül ve plaketleri kendilerine teslim edilecekmiş. Linke tıklayıp katılmakta fayda var.
Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri eski kitaplarını paylaşacakmış. Bir kampanya düzenlenmiş bu kampanyaya katılmak için http://www.yapikulubu.yildiz.edu.tr/ adresini tıklaman gerekecek. Kampanyada bağışlanan bu kitaplar ihtiyaç sahibi öğrencilere verilecekmiş.
Bu haftalık benden bu kadar, haftaya mektubumu zirvenin ardından notlara ayıracağımı belirterek bitiriyorum.
Görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics