Mektup 21 EKİM 2013 / 08:21

Merhaba,

Uzun bir bayram tatilinden sonra işe uyum sağlamak zor oluyor her zamanki gibi. Ama güzel bir tatildi, iyi zaman geçirdim, kendime zaman ayırabildim bu süreçte. İstanbul’un tadını çıkardım, yapamadığım birçok şeyi yaptım, gidemediğim yerlere gidebildim. Umarım senin tatilin de güzel ve benim gibi verimli geçmiştir. Bu hafta kitap tanıtımları var iki tane, onlarla başlayayım mektubuma.
Nuray Akmeriç bizim sektörümüzde tanınmış bir isimdir. 2000-2009 yılları arasında SAS Institute Türkiye Ülke Müdürü olarak çalışan ve şu anda danışmanlık yapan Akmeriç bir kitap yazmış. Kendi ağzından kitabını şöyle değerlendiriyor: “Yazıyorum, yazdım; çıktı çıkacak derken, kitabım “Kariyerimde İkinci Bahar” yayımlandı. Aslında kitap Haziran ayında çıkacaktı ama Gezi olayları nedeniyle ben dahil kimsenin ilgisini çekmeyeceği için ertelemeye karar verdik. Kısmet en sevdiğim mevsim sonbaharda çıkmasıymış. Gönlüm en az iki tane almanızı, birisini kariyerinin başında olan bir gence hediye etmenizi arzuluyor, çünkü gelirini yine gençlere yönlendireceğim.” İçinin kıpır kıpır olduğunu söylüyor Nuray Hanım, nasıl olmasın ki kitap yazmış, çocuğu olmuş gibi bana göre. Tebrik ediyorum kendisini ve kitabını okumak için sabırsızlandığımı söylemeden geçemiyorum.
Bir sabırsız yazar da Özgür Turan. Özgür bizim çalışma arkadaşımızdı, gazetemizde emeği vardır kendisinin. Yazmayı sevdiğini biliyordum ama kitap yazdığını öğrenince çok sevindim. Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan kitabı için Özgür şunları söylüyor: “Yitik Ülke Yayınları’ndan Kadir Aydemir ile ilk defa geçtiğimiz kış aylarında görüşmüştük benim kitapla ilgili olarak. Kadir buluşmaya elinde birkaç kitapla geldi, bunlardan biri de “90’lar Kitabı”ydı. Ben o gün kitaplara, edebiyata tutkun, hayallerinin peşinden giden biri ile tanıştım. Eve geldiğimde Kadir’in verdiği kitapları inceledim. “90’lar Kitabı”nın ilk hikâyesi beni çok etkiledi. 111 yazarın bir araya gelip 90’larda yaşadıklarını, hayallerini, kayıplarını, 80’lerden bugüne yaşadıkları değişimi anlattıkları, her sayfasında kendinizi bulduğunuz bu kitap Yitik Ülke’nin en değerli projelerinden biri. Bu projede yer almaktan çok mutluyum ve heyecanlıyım.” Yakında raflarda yerini alacak kitabı hemen edinip okuyacağım, senin de aynı şekilde okumak için sabırsızlandığını biliyorum.
Şimdi bir sosyal sorumluluk projesi var sırada. Yurtiçi Kargo ve e-ticaret sitesi bonprix.com Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından “ECOSOC Özel Danışmanlık Statüsü”ne layık görülen Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (TKMCV-Koruncuk Vakfı)’na destek olmuş. Bonprix.com sitesi Koruncuk Vakfı için bağışladığı farklı bedenlerdeki 500’den fazla kıyafeti Yurtiçi Kargo aracılığıyla göndermiş. 0 ile 18 yaş arasındaki koruncuklara ulaştırılan bu kıyafetlerle ne kadar mutlu olmuşlardır değil mi?
Samsung fotoğraf dünyasının 12 duayen ismini “Ustaların Gözünden Aynasız NX Dönemi” projesinde bir araya getirmiş. NX300 makinesini kullanarak çekilen fotoğraflar İFSAK işbirliği ile ortak bir sergide fotoğraf severlerle paylaşılıyormuş. 12 duayen fotoğraf sanatçısı; Ara Güler, Barbaros Gürsel, Ersin Alok, Güler Ertan, Gültekin Çizgen, Halim Kulaksız, İbrahim Zaman, İsa Çelik, İzzet Keribar, Mehmet Bayhan, Sabit Kalfagil, Yusuf Tuvi’nin bakış açısını yansıtan sergiyi 1 Kasım’a kadar ziyaret edebilirsin. 1 Kasım’a kadar İFSAK’ta ziyarete açık olacak serginin, sanatçıların fotoğraflarından oluşan kitabı ücretsiz olarak dağıtılmış. Fotoğraflar Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin 10. Yıl Yemeği kapsamında düzenlenen açık arttırmada satışa sunulmuş ve fotoğrafların satışından elde edilen gelir; bu derneğe bağışlanmış.
Son olarak bu yıl 15.si düzenlenen Öteki Mimarlık konulu fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklanmış, kazananları aktaracağım. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenlediği yarışmaya 36 ilden 50’yi aşkın farklı meslek grubundan toplam 224 kişi katılmış ve katılımcıların 1195 fotoğrafı değerlendirilmiş. Birinciliği Ayder Yaylası-Rize ile İzmir’den Arzu Çırak almış. İkinciliği Peri Bacaları-Nevşehir eseri ile Adana’dan Turgut Bağır almış. Üçüncülüğü de İnsan ve Mekan-Bingöl fotoğrafı ile Yalova’dan Erdal Yavuzak almış. Kendilerini tebrik ediyor, fotoğraf sergisini 8 Kasım’a kadar Mimarlar Odası’nın Yıldız Sarayı Dış Karakol binasında izleyebileceğini hatırlatırım.
Haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:942

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics