Mektup 28 EKİM 2013 / 08:22

Merhaba,

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Belki gazeteyi geç alacaksın ama bu hafta Cumhuriyet haftası değil mi? kutlanabilir.
Hemen Cumhuriyet Bayramı deyince akla gelen Cumhuriyet Korteji’ne değinmeden geçmeyelim. Türkiye Motosiklet Platformu altı yıldır bu korteji düzenliyor ve coşkuyla bayramımızı kutluyor. Motosikletçiler Anadolu Yakası’ndan başlayıp Edirnekapı Şehitliği’ne kadar giden güzergâhta sürüş gerçekleştirerek farkındalık yaratmayı amaç edinmişler. Bu sene Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova, Bursa gibi çevre illerden katılımın beklendiği korteje Marmara Bölgesi dışından da katılım olacakmış. 5 bin motosikletçinin güzelim bayraklarımızla geçiş yaptığını görmek çok mutlu ediyor beni açıkçası.
Evet yeni bir arama motorunu tanıtmak istiyorum şimdi. Birçok ülkenin Google’ın hâkimiyetine rakip olmak üzere kendi arama motorunu geliştirmek için adımlar attığını duyuyoruz. Rusya’nın Yandex’i, Çin’in Baidu’su bunlardan ikisi sadece. Türkiye’den de bununla ilgili bir çalışma var. 2010 yılında açılan Geliyoo.com’dan bahsediyorum. Ama iyi duyuramadıkları için pek tanınmadılar. Yerli tarayıcı çalışmasını duyuran Geliyoo.com bu yılın sonunda yeni tarayıcılarını kullanıma sunacaklarmış. Torrent dosyaları ile birçok farklı uzantılı dosya ve video indirme özelliği bulunacak yerli tarayıcının anlık mesajlaşma sistemi de olacakmış. Kendi arama botuna sahip arama motoru kendi verilerini topluyor ve semantic web, hadoop, elastif search ve daha birçok sistem altyapısı üzerinde çalışıyormuş.
Karnaval.com sitesini duymuşsundur. Wired dergisi Ekim sayısında Avrupa’nın en çok dikkat çeken 100 internet girişimine kapağında yer vermiş. Yayınlanan listede İstanbul’dan 10 girişim yer alıyor. Bunlardan birisi de Karnaval.com olmuş. Diğer siteler de şunlar: Vivense, Solvoyo, Clover Game Studio, yemeksepeti, idemama, youlike, markafoni, cloudarena, krombera. Bu tür girişimci sitelerin artması dileğimle.
Oyuncu Tayfası’nın tiyatro eğitim çalışmalarına başlamış. Bu yıl 9. sezonuna giren tiyatro kursları 9-14 yaş çocuklara, 14-18 yaş gençlere, 18 yaş üstü yetişkinlere olmak üzere üç farklı kurda gerçekleşiyormuş. 2005 yılından beri yüzlerce mezuna sertifikalarını vermişler. Oyuncu Tayfası aynı şekilde 7 yıldır da Kısadan Hisse Kısa Film Festivali’nin meyvelerini sinema kursları ile veriyormuş. Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek kurs 16 yaş üstü kursiyerleri sinema konusunda eğitmeyi hedefliyormuş. Tiyatro ve sinema kurslarına katılacaklar hemen www.oyuncutayfasi.org sitesini ziyaret etsin derim.
Bilişim Zirvesi’13’te bir konuşmacının anlattıkları dikkatimi çekmişti. Onu seninle paylaşmak istiyorum. Qualcomm İş Geliştirme Yöneticisi Handan Elbirlik masaüstü bilgisayarın bir önemi kalmadığını vurgulamıştı. Hantal ve büyük PC’lerin yerini mobil işlemci teknolojileri alarak bambaşka seviyeye ulaştığımızı söylüyordu. Akıllı telefonların insanların sayısal 6. hissi olacağını söylemişti. Giyilebilir cihazların gittikçe yaygınlaştığını, kameraların, sporda efor kalori hesaplayan cihazların, tansiyon ölçen cihazların ne durumda olduğunu hepimiz biliyoruz ve Handan Hanımın söylediklerine hak veriyoruz değil mi?
Son olarak bir sergiye yer vermek istiyorum mektubumda. 17. yüzyıl Avrupa geleneğine sadık kalarak figür çalışmalarına yön veren Reyhan Akant’ın 4. büyük kişisel sergisi Galeri Eksen’de 14-28 Kasım tarihleri arasında bizlerle buluşacakmış. “İncil, Tevrat, Ovid’in Metamorfozları” isimli sergiyi izlemek için plan yapmak gerekecek. Bu haftalık da bu kadar haftaya görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:943

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics