Mektup 18 KASIM 2013 / 08:25

Merhaba,

Bu hafta mektubuma oyunculuk okulunun e-posta adresini vererek başlamak istiyorum. 10-12 Ocak tarihlerinde oyunculuk okulunun eğitimlerine katılmak istersen www.uniactstudio.com.tr’yi tıklamanı öneririm.
Bu hafta fotoğrafçılıktan, fotoğraf yarışmalarından bol bol söz edeceğim. İşte bunlardan birisi sanalpazar.com ve İFSAK işbirliğinde düzenlenen “Türkiye’nin Çarşıları” temalı fotoğraf yarışması sonuçlanmış. Yarışmada birinci seçilen Emre Soytürk 5 bin, ikinci seçilen Zeren Toktaş Yasa 4 bin, üçüncü seçilen Melih Sular ise 3 bin TL değerindeki ödülü kazanmış. Hayata geçirdiği “Çarşılar” projesi ile İstanbul ve Anadolu’nun dört bir yanındaki çarşıları sanal ortama taşıyarak her bölgedeki alıcı ve satıcıları buluşturan Sanalpazar.com, bu yarışmayla geleneksel çarşılarımızı fotoğrafçıların gözünden ölümsüzleştirmiş ve ülkemizdeki geleneksel ticarete dair görsel bir bellek de oluşturmuş.
National Geographic fotoğrafçısı Matt Moyer Doğa Koleji öğrencilerine bir günlük fotoğrafçılık eğitimi verecekmiş. The New York Times, The Independent, The Guardian ve Marie Claire gibi dünyanın önemli yayınlarında görev yapan, National Geographic’in düzenlediği fotoğrafçılık kamplarında ders veren dünyaca ünlü fotoğrafçı Moyer’den ders almak müthiş bir duygu olmalı. O çocukların yerinde olmak isterdim.
Rönesans Gayrimenkul Yatırım bünyesindeki alışveriş merkezleri, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Fotopya işbirliği ile bu yıl ikinci kez fotoğraf yarışması düzenleniyormuş. Bu yılki yarışmanın konusu ise: “Dostluk Kareleri” olarak belirlenmiş. Yarışmada dereceye giren fotoğraflar alışveriş merkezlerinde sergilenecekmiş. 18 yaş üstü, Lise 9-12. sınıf öğrencileri ve Ortaokul 5-8. sınıf öğrencileri kategorilerinde yarışacak eserler, “dostluk” kavramını yansıtan karelerden oluşacakmış. www.fotopya.com.tr adresine girersen yarışma ile ilgili bilgileri ve kazanacaklara verilecek ödülleri öğrenebilirsin.
Şimdi de bir sanat mekanı olan Mixer’den ve bir sergiden bahsetmek istiyorum. Mekan Art Writing, ArtLab gibi etkinliklerin yanı sıra her ay bir sergi ile sanatseverlere kapılarını açıyormuş. Mekanda 2013 yılının son sergisi genç sanatçı Özge Enginöz’ün eserlerinden oluşuyormuş. Sanatçı eserlerinde uygarlığın oluşturduğu gündelik davranış ve yaşantı biçimleri ile kendini gösteren, insan ve bilinci arasındaki farklılığın eleştirel temsillerini gerçekleştiriyormuş. Tuval, kolaj, heykel ve video işlerinden oluşan sergiyi 22 Aralık tarihine kadar Mixer’de görebiliriz. Ne yapıyoruz hemen sergi izleme planı yapıyoruz, alırsan notunu sevinirim. Bu arada www.mixerarts.com adresinden mekanın yerini öğrenebilirsin.
33. İstanbul Film Festivali’nin 5-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştireceğini biliyorsun diye düşünüyorum. Festivalin Altın Lale Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak filmler için başvuru süreci başlamış. Festivale uzun metrajlı kurmaca filmlerin yanı sıra belgesel ve animasyon filmlerle de başvurulabiliyormuş. Başvuruların 31 Ocak 2014 Cuma akşamına kadar Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No: 5 Şişhane adresindeki İstanbul Film Festivali ofisine teslim edilmesi gerekiyormuş. Festival hakkında ayrıntılı bilgi, festival yönetmeliği ve başvuru formları için film.iksv.org adresine girmelisin.
Son olarak Turkish Airlines Open Pro-Am Golf Turnuvası’nın ilk şampiyonları belli olmuş haberini vermek istiyorum. Hatırlarsan turnuva 5 Kasım’da dünya starı Tiger Woods’un İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde Asya’dan Avrupa’ya yaptığı atışla başlamıştı. Profesyoneller ile amatörlerin birlikte mücadele ettiği müsabakada; Ian Poulter, Türkiye Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, İtalyan İş Adamı Ancelo Donetti ve iş adamı Bülent Göktuna’dan oluşan Avea 1 Pro-Am Golf Takımı, birincilik ödülünü kazanmış. Turnuvada ikincilik ödülünün sahibi “Genworth” isimli takım olurken üçüncülük ödülünü ise “THY 2” takımı kazanmış. Her ne kadar Woods’un atışı İstanbul trafiğini kilitlese de böyle turnuvaların çoğalmasını isterim.
Bu haftalık bu kadar, haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics