Mektup 02 ARALIK 2013 / 08:27

Merhaba,

Gündemi dikkate almayayım, olanlara kulaklarımı tıkayayım diyorum ama olmuyor. Bu ülkede yaşayınca sürekli değişen gündemden herkes gibi ben de etkileniyorum. Ne olacak böyle, nereye kadar bu şekilde yaşayacağız bilmiyorum. Ne zaman huzurlu, mutlu ve rahat bir hayatımız olacak acaba? Yeter bu kadar serzeniş mektubuma döneyim ben. Bu hafta mektubuma Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki başarılı bir sonucu paylaşmak istiyorum. Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi şampiyonaya bir yarış kala düzenlenen Hitit Rallisi’nden zaferle dönmüş. Antalya’da yapılan yarışta Yağız Avcı puanını 97’ye yükselterek büyük bir avantaj sağlamış. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Sırada birkaç sergiden seçme var. İlk sergimiz Salt Beyoğlu’ndaki sergi. Sanatçı Gülsün Karamustafa’nın Vaadedilmiş Bir Sergi isimli sergisini, Açık Sinema’da, Greg Elmer ve Andy Opel’in 2013 tarihli açık kaynak belgesel projesi Preempting Dissent (İngilizce; altyazısız) sergisini ve Biri, Hiçbiri, Binlercesi sergisini gezebilirsin. Ayrıca Burcu Yiğit Turan, Salt Ulus’ta yapacağı konuşmada, güncel peyzaj kuramı ve peyzaj kuramının imgeleme ve gerçek, kültür ve doğa arasında açtığı ara kesitlerden yararlanarak Türkiye’deki barajları ve Modern Denemeler 5: Aşı sergisini yorumlayacakmış. Bir sergi de İstanbul Gayrettepe’deki Sürmeli Otel’de düzenlenmiş. Adnan Çoker küratörlüğünde birbirinden önemli on dört sanatçının katıldığı A Takımı sergisini de 21 Ocak 2014 tarihine kadar gezebilirsin.
28 kadının ortak hazırladığı ve Mahmut Karatoprak’ın günlük imgeler ve lekelerin biçim kazanıp anlamlandırıldığı objelerle bezenmiş Sarı Sabır Çiçekleri isimli sergisi de görülmeye değer. Bu sergi de Arnavutköy’deki Galeri Selvin’de.
Son olarak Hub Sanat Mekan’ın üçüncü sergisi “buraya bakarlar” isimli sergisi. Bu sergiyi de 16 Aralık tarihine kadar gezebilirsin.
Fiziksel engellerin oluşmasındaki en önemli nedenlerden biri de belediyelerin evrensel standartlara uygun olmayan projelere ruhsat vermelerinden kaynaklanıyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği bununla ilgili bir ödüllü fotoğraf yarışması düzenlemiş. Fotoğraf makinesi veya telefon ile karşılaşılan engelin fotoğrafını çekip, engeli kendi yorumunla anlatıp www.buradaengellendim.com adresine göndermen gerekiyor. TOFD Türkiye’deki tüm belediyelere seslenip engelsiz bir yaşam için engele ruhsat verme diyor. Ben bunu kendime görev edinip bana ters gelen, engellilerin rahat edemeyeceği tüm görüntüleri yollayacağım. Haberdar edeceğim belediyeleri ve herkesi. Bu mektubumu okuyanlardan da ricam bunu görev edinmeleri.
TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı bir organizasyona ev sahipliği yapıyormuş. 81 ilde, 81 okul kütüphanesine kitap bağışı kampanyasında toplanan kitaplar kütüphanelere gönderilecekmiş. Okumaya, kitaba ve kütüphaneye ilginin artırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında 8100 kitap okullara ulaştırılacakmış. Güzel bir kampanya ama o kitapların dışında okullardaki eğitim kalitesi de artırılsa iyi olmaz mı sizce?
Son olarak elime ulaşan bir kitabı tanıtarak mektubumu bitirmek istiyorum. Aynur Tümen Zihin Programlama, şifa enerjileri, kuantum ve Feng Shui eğitimi almış. Birçok dergi ve gazetede köşe yazarlığı yapan Tümen şimdi farklı bir konuya el atıp Aşk Kodları adlı kitabı yazmış. Şöyle bir tanımlama var bu kitapla ilgili: “Aşk ilişkinizde zikzaklar yapıyor, kocaman daireler çizerek bir yol alamıyorsanız ve her defasında aynı şeyler başınıza geliyorsa bilin ki bu edindiğiniz olumsuz kodlar yüzündedir.” Bu aşk meşk konularını daha iyi anlayabilmek için Goa Yayınlarından basılan kitabı hemen okuyacağım.
Bu haftalık bu kadar, haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics