Mektup 09 ARALIK 2013 / 08:26

Merhaba,

Soğuk bir haftadan selamlıyorum seni. Bu hafta mektubumda dikkatimi çeken sosyal sorumluluk projelerine yer vermek istiyorum.
Boeing Türkiye sosyo-ekonomik açıdan yeterli olanaklara sahip olmayan okul öncesi çocukların erken eğitimine katkıda bulunmak amacıyla Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile işbirliğine gitmiş. Bu işbirliği 2009 yılında başlamış. Bu işbirliğiyle Diyarbakır’da Alipaşa Aile ve Çocuk Eğitim Merkezi’ndeki 5-6 yaş grubundaki çocukların okul öncesi okuryazarlık ve dil kullanım becerilerini geliştirerek zihinsel ve sosyal gelişimleri destekleniyormuş. Aynı zamanda anne destek programları ve baba toplantıları yoluyla anne babalarda çocuklarının gelişimsel ihtiyaçları hakkında farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yapıyormuş. Kısaca şöyle rakamlar da var: 13 yıl içinde yapılan okullar, bilgisayar laboratuvarları ve bağışladığı eğitim materyalleri ile 38 ilde 107 eğitim projesi desteklenmiş, yaklaşık 135 bin öğrenciye ulaşılmış. Bugüne kadar 1.262 bilgisayardan ve teknik ekipmandan oluşan 54 bilgisayar laboratuvarı kurulmuş. Aynı zamanda Türkiye’nin farklı bölgelerinde üç okul binası yaptırılmış ve dokuz okul binası yenilenmiş. Bu şirketi kutluyor, diğer şirketlere de örnek olmasını diliyorum.
Bir yıl önce ikinci el giysi ve eşyaları değerlendirmek amacıyla kurulan ortakdolap.com tek tek her müşterisi için fidan dikiyormuş. Üstelik alınan her ürün, aynı zamanda tamamen yeniden kazanım sağlıyormuş. Bu siteyi takip etmekte fayda var diye düşünüyorum.
Geçen akşam televizyonda bir kamu spotuna rasgeldim. İşitme engellilerin TBMM ile iletişime geçmelerine katkı sağlayacağı düşünülen spota http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.giris adresinden ulaşabilirsin. Kendilerine her türlü engelin çıkarıldığı bir ülkede, yüce meclise ulaşmak isteyecekler mi bilemem ama umarım bir şekilde faydalı olur bu çalışma.
Geçen hafta 3 Aralık’ta Engelliler Günü nedeniyle Altı Nokta Körler Derneği oyuncuları bir tiyatro oyunu sergilemişler. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde engelli bireylerin yaşadığı sorunlar ‘ironik’ bir üslupla ele alınmış ve engellilere günlük hayatta yapılan ayrımlar da gözler önüne serilmiş. Keşke herkes bu oyunu izleyip kendilerine pay çıkarsa.
2014 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Aile Çiftliği Yılı” ilan edildiğini biliyor muydun?
Birleşmiş Milletler, dünyada gıda güvenliği ve fakirlik konularında çözüm olarak aile çiftçilerinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, 2014 yılını “Aile Çiftçiliği Yılı” olarak seçmiş. BM, aile çiftçilerinin ve küçük üreticilerin desteklenmesinin, özellikle de kırsal bölgelerde, iyi beslenme, sağlık ve çevre korunması konularında en etkili çözüm olabileceğini belirtiyor. Günümüzde, küçük çiftlik sahipleri dünya yiyeceğinin yüzde 70’ini üretmelerine rağmen, dünyada açlık çeken yüzde 50’yi de oluşturuyormuş.
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Güneşin Aydemir de aile çiftçiliğinin desteklenmesinin önemli olduğunu belirtiyor. Dünya Organik Tarım Hareketleri Federasyonu IFOAM da, BM’nin kararını destekleyerek, küçük çiftliklerde organik tarım yapılmasının gıda güvenliği üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekiyormuş. Bundan sonra takip edelim 2014 yılında bununla ilgili ne gibi çalışmalar yapılacak. www.bugday.org adresine bakarız neler yapılıp yapılmadığına dair.
Bu hafta bitirdim mektubumu, haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:949
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN