Mektup 06 OCAK 2014 / 11:16

Merhaba,

Yılın ilk haftasını bitirdik, kalan 51 hafta için de umudumuz net: Gelen, gideni aratmasın. Yılı biraz karışık noktaladık malum, 2014 dilerim gündemiyle daha az yorucu ve yıpratıcı olsun. Sana yılın ilk güzel etkinlik haberini vermekten dolayı çok mutluyum: Stomp yeniden Türkiye’ye geliyor. Hani poşetten gazete kağıdına, kibrit çöpünden şişeye, buldukları her şeyle inanılmaz ritimlere imza atan İngilizler... Ocak sonu ve Şubat başında İstanbul ve Ankara’da gösterileri olacak. Kaçırmaman gerektiğini biliyorsun.
Şimdi bir de konser… İş Sanat, 10 Ocak’ta Neşet Ertaş’ın anılacağı özel bir geceye ev sahipliği yapacakmış. Olgun Şimşek, Can Dündar, İsmail Altunsaray, Cengiz Özkan ve Kardeş Türküler’in sahne alacağı gece “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’a bir saygı duruşu niteliğinde olacak. Hafta içinde bir vakit bulup bilet almanı öneririm.
Yeni yılda bir dostumun hediye ettiği ‘2014 Kişisel Gelişim Mutluluk Ajandası’ hakkında öğrendiğim detayları seninle paylaşmadan geçemeyeceğim. Mutluluk Ajandası Projesi, her yılın sonunda insanların geçmiş yılı değerlendirebilmeleri ve yeni yıl için iyi dilekler oluşturabilmeleri amacıyla ortaya çıkarılmış. Biten yılı iyi veya kötü diye etiketlemeden, yaşananlarla hatırlamak, bir tarafta da yeni yıl dileklerinin kişisel çabanın eseri olduğunu göstermek bu projede temel hedef. Kişisel Gelişim Mutluluk Ajandası, bir psikolog tarafından hazırlanmış ve içerdiği egzersizler ve motive edici sözlerle kişilerin gün içinde kendini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor. Edinmeni tavsiye ederim.
Konu geçen yılbaşına geldi madem, yine bir dostumun verdiği bilgiyi seninle paylaşmak istiyorum. Aslında sadece yılbaşı değil, her özel günde burası aklında olsun: www.lsvdukkan.com. Burası bir LÖSEV kuruluşu ve sağlığa zarar vermeyen iyi malzemeler kullanılarak çok farklı hediyelikler üretiliyor. Türkiye’nin dört bir yanından annelerin emekleri, bu sitede yerini alıyor. Kendine ve sevdiklerine çok farklı hediyeler bulacağına, böylece LÖSEV’e katkı vereceğine eminim.
Portre resim yarışmaları arasında önde gelen, BP’nin 25 yıldır desteklediği Londra’daki Ulusal Portre Galerisi tarafından düzenlenen, portre ressamları için önemli bir platform olarak kabul edilen “BP Portre Ödülü” 2014 yılı başvuruları başlamış. Son başvuru tarihi 3 Şubat ve başvuru formuna www.npg.org.uk/bp internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Portrelerin 1 Ocak 2013 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyormuş, bu tarihten önce yapılmış eserler değerlendirilmiyormuş, bilgine. Detaylara, gönderim bilgilerini internet sitesinden ulaşabilirsin.
Şimdi sektörde çok iyi tanıdığın bir ismin, Halil Aksu’nun yeni kitabından bahsedeceğim sana. Gartner Türkiye’nin yönetici ortağı Aksu, “Bilginin Gücü’’ serisinin ikinci kitabını yayınladı. QlikView Türkiye de, Aksu’nun “Bilginin Gücü: Yolculuk Devam Ediyor’’ isimli kitabına sponsor oldu. İlk kitabında olduğu gibi, Aksu ikinci kitabında da farklı hikayeler ve kahramanlarla ‘donanımlı bilgi’ sahibi olmanın, analitik yetkinliklerin önemine dikkat çekiyor. Hikayeler, örnekler, tavsiyeler kitapta yerini alıyor ve Aksu’nun kitabından, anafikir niteliğinde bir cümleyi de paylaşmadan geçemeyeceğim: “Elbette bilim, inovasyon, teknoloji, yönetim ve diğer boyutlar çok önemlidir. Ama hepsinin temeli besin kaynağı bilgidir.”
Ocak ayının ilk sergisi, şehrin karmaşasından esinleniyor. Bu yönüyle, bu karmaşaya her daim sinir olan senin ilgini çekecektir. Mustafa Albayrak’ın “Şehir Gölgeleri” isimli bu sergisi 15 Ocak - 14 Şubat arasında Beyoğlu’nda Akademililer Sanat Merkezi’nde olacak. Sergide Albayrak, günlük hayat karmaşası içinde bir gölgeye dönüşen, silikleşen günümüz insanını ele alıyor. Kalabalık, karmaşa ve insanların buradaki konumu, bilinçaltına işleyen durumların yansıdığı resimlerde ortaya çıkıyor. Albayrak, yüzey üzerine farklı zaman dilimlerinden parçalar koymuş. Bu da farklı bir desen anlayışı ile gösterilen figürlerin parçalı yüzeyler üzerindeki gölgeleşen durumunu sergiliyor. İlginç bir tarz, sergiyi gündemine almanı tavsiye ederim.
Bu haftalık da bu kadar. Haftaya yine zengin gündem bilgilerimi seninle paylaşacağım.
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics