Mektup 13 OCAK 2014 / 08:28

Merhaba,
Bu hafta kültür sanat etkinlikleri ve sosyal sorumluluk projeleri ile mektubumu süsleyeceğim. İlk olarak Şahika Tekand’ın oyunu Karanlık Korkusu’nun sahnelendiğini söylemek istiyorum. Studio Oyuncuları Şahika Tekand’ın geliştirdiği Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi açısından büyük önem taşıyan Karanlık Korkusu oyununu, ilk kez 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenmiş. 2009’da 0090 Festivali kapsamında sahnelendiği Brüksel, Antwerp ve Rotterdam’da büyük ilgi görmüş, sonrasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France`in ortaklaşa yürüttükleri “Fransa`da Türk Mevsimi” kapsamında Paris’te Théâtre du Gymnase’de seyirciyle buluşmuş. Oyun, her Pazartesi 21.00’de Studio Oyuncuları’nın kendi sahnesinde yer alacakmış. www.studiooyunculari.com sitesinden veya biletix’ten biletleri alıp, program yapmakta fayda var diye düşünüyorum.
Sezonun eğlenceli oyunlarından birisi olarak kabul edilen Arapsaçı, Eylem Şenkal ve Berke Hürcanlı kadrosuyla Şişli Kent Kültür Merkezi’nde Şişli Belediyesi’nin desteğiyle ücretsiz olarak sahnelenecekmiş. Basit bir tek gecelik kaçamak işleri ne kadar karıştırabilir? İç içe geçen yalanlar, yanlış anlaşılmalar, kıskançlıklar ve aşk Arapsaçı oyununda bizleri bekliyormuş. Etkinliği izlemek istersen oyun saatinde gidip istediğin koltuğa oturabilirsin. Değişik bir sistem olduğu için hem oyunu izlemek hem de sistemi görmek için gidilebilir bence. http://www.tiyatrodunyasioyunculari.com sitesine bakıp oyunun ayrıntılarını öğrenebilirsin.
Komşular - Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar sergisinin projelerinden biri One Square Meter ya da Türkçe adıyla Bir Metrekare Tiyatro adlı bir festival düzenlenmiş. Ermenistan’ın Erivan kentindeki NPAK - Deneysel Güncel Sanat Merkezi tarafından yaratılan bu festival, her şeyin bir metrekarelik sahnede gerçekleştirildiği, 45 dakikayı geçmeyen gösteri ve performanslardan oluşuyormuş. Düzenlenen performans ve etkinlikler mekanın kısıtlayıcılığına karşın; görsel, edebi ve işitsel sanatlardaki sözel ve bedensel ifade biçimlerinin sınır tanımazlığına ve yaratıcılığına işaret ediyormuş. İstanbul Modern ise bu gösteriyi, Komşular sergisi boyunca sergi salonunun tam ortasına aynı bir metrekarelik sahneyi kurarak ödünç alıyormuş. Bu arada gösteriler ve müzeye giriş ücretsizmiş. http://www.istanbulmodern.org/tr sitesinden gösteriler hakkında bilgi alabilirsin.
Yetişkinlere yönelik yerli komedi ve animasyon çizgi dizisi Fırıldak Ailesi çevrimiçi oyun olmuş. Koş Sabri Koş oyunu bir haftada binlerce kullanıcı tarafından indirilmiş. Fırıldak Ailesi’nin yapımcısı VarolYaşaroğlu, akıllı telefonlar için tasarlanan oyunun, önümüzdeki günlerde iOS ve Facebook üzerinden de oynanabileceğinin müjdesini vermiş. Dizinin renkli karakterlerinin yer aldığı eğlenceli oyun Android cihazlar için Google Play Store’da ücretsiz olarak indirilebiliyormuş. Bu kadar oyuna sarmışken bu oyunu da indirip oynamakta fayda var ne dersin?
Çizgi roman tutkunu olduğunu yakinen bildiğim için bu haberi paylaşıyorum. Türkiye’deki çizgi roman tutkunlarının orijinal ve güncel çizgi romanlara kolayca erişememe sorunlarına çare olmak isteyen Saran Online, sayısal ortamda çizgi roman okuyabilme olanağı sunan Kommiks markasını yaratmış. İlk etapta Marvel Comics ile işbirliğine giden Kommiks, çizgi roman severlere Örümcek Adam’dan Hulk’a, X-Men’den Fantastik Dörtlü’ye ve Demir Adam’dan Thor’a kadar tüm orijinal Marvel karakterlerinin yepyeni maceralarını Türkçe olarak sunacakmış. Hemen Saran Online’ı takip et ki çizgi romanları internetten okuyabilesin.
Son olarak da yeni yıl nedeniyle bazı şirketler sosyal sorumluluk projelerine bizleri de dahil etmiş. İlk olarak Netaş TOÇEV’in “Bir Şey Değişir Her Şey Değişir” kampanyasına bizim adımıza katkı yapmışlar. Çocukların sıcacık gülümsemesini görür gibiyim. Samsung da “Umut Ormanı”na bizim adımıza fidan ekmişler. Ve “Yaşasın Okulumuz” kapsamında 9 köydeki 1150 öğrenciye çanta, bot ve mont desteğinde bulunmuş. Bizim adımıza fidan diken diğer bir şirket de işnet olmuş. Balıkesir Ayvacık Ormanı’na dikilmiş bu fidanlar. Tüm şirketlerimize sosyal sorumluluk projelerine bizleri de dahil ettikleri için teşekkür ediyoruz.
Bu haftalık mektubumun sonuna geldim, haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:954