Mektup 27 OCAK 2014 / 08:21

Merhaba,

Ocak ayının kâh lodoslu kâh kar uyarılı günlerinden selamlıyorum seni. Organik üretimle ilgilendiğini, bu konuda pazar bilgilerini yakından izlediğini biliyorum. İlginç ve güncel verilere ulaştım, bunu seninle paylaşmam gerek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2013 yılı verilerine göre, Türkiye’de organik üretim yapılan alan 10 yılda yaklaşık yüzde 800 artmış. Yetişen organik ürün sayısı da 2002’de 150 iken, 2012’de 204’e yükselmiş. Organik üretim yapılan alanlar 2002’de 89 bin 827 hektarken, bu sayı 2012 yılında 702 bin 909 hektara, organik üretim miktarı da 310 bin 125 tondan, 1 milyon 750 bin 127 tona ulaşmış. Kimyasal-sentetik ilaçlar ve kimyasal-sentetik gübrelerin, toprak düzenleyicilerinin, toprak, su ve insan sağlığında yol açtığı sorunlar herkesin malumu. Medyada bu konuda çıkan haberlerle pekişen ‘sağlıklı ve güvenilir gıda’ farkındalığının ulaştığı noktayı görmek gerçekten çok sevindirici.
Okan Koleji Yabancı Diller Koordinatörlüğü tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen Okanville kermesinde örnek alınması gereken bir çalışmaya imza atılmış. Kermese katılan, İngilizce konuşarak pratik yapan öğrenciler, evlerinden getirdikleri kırtasiye malzemeleri, kitap, oyuncak ve süs eşyalarını satarak topladıkları geliri de LÖSEV’e bağışlamışlar. Bu Okan Koleji’nin ilk çalışması da değil üstelik. Biraz arşiv karıştırınca gördüm ki, geçtiğimiz yıl da kermesten elde edilen gelir kardeş okulun ihtiyaçlarının karşılanması için bağışlanmış.
Biraz da spor… Çalışanını dinleyen bir şirket Index. Bunun bir örneği olarak, şirket içi anket sonuçlarından çıkan talepler doğrultusunda, kurum içi motivasyonu ve iletişimi artırmak amacıyla çalışanlara yönelik bir futbol turnuvası düzenlenmiş. Index’li futbol severler, Üç Büyükler’i temsil eden farklı takımlarla sahaya çıkmış. Kıran kırana mücadelenin ardından Beyaz Aslanlar takımı Index Grup Futbol Turnuvası şampiyonu olmuş. Zorlu iş süreçlerinden, yorucu mesai saatlerinden sıyrılıp keyif alınan bir hobi ile rahatlamak gibisi olmasa gerek.
Bilişim sektörünün deneyimli isimlerinden biridir Servodata Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Cem H. Bektaş. Kanal B’de yaptığı Toplum ve İnsan adlı programa katılan konuklarıyla yaptığı söyleşileri kitaplaştıran Bektaş, ‘Bilinen Doğrular Toplum ve İnsan’ isimli bir kitaba imza atmış. Edinmeni önenirim. Çünkü birçok farklı konuda uzmanların yorumlarına ulaşmak mümkün. Farklı konulardan kastım da deprem, çevre sorunları, bilgi toplumu ve yeni ekonomi, fütürizm, internet hukuku gibi gündem maddeleri.
Sosyal medyanın, doğru kullanıldığında, ne kadar etkili ve güçlü bir fikir paylaşım platformu olduğunu özellikle Gezi olaylarıyla bir kez daha gördük. Sosyal medya gücünü yitirmiyor, tersine, doğru kullanımla etki gücünü ve paydaş sayısını daha da artırıyor. İşte bunun bir örneği: Piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, Facebook sayfasında insanlığa çağrıda bulunmuş. Detayları Uğurlu’nun ilgili sayfasına girerek okuyabilirsin, ki eminim her bir cümlenin altına sen de imzanı atarsın. Uğurlu ‘Bize ne oldu böyle?’ sorusuyla başlıyor çağrısına. İnsanlar arasındaki nefret, acımasızlık, hırsa odaklanıyor Uğurlu ve çağrısını şöyle tamamlamış: “Gönlünüzün kilitlerini kırıp ışık saçmaya başladığınız anda taşlaşmış gövdenizin nasıl canlandığını hayretle göreceksiniz...”
Gündemimiz hızlı değişir malum, birçok güncel gündem maddesini unutmaya şartlanırız. Ama bazı şeyleri hatırlamamızın da aslında tam zamanı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin yaşam boyu eğitim merkezi Bilgi Eğitim, Türkiye siyasal tarihine damgasını vuran toplumsal olayları özel bir seminer programı haline getirmiş. İlgini çekeceğine eminim bu programın. 8 Şubat-15 Mart tarihleri arasında “Türkiye’de Toplumsal Olaylar” başlığıyla düzenlenecekmiş program. Üniversitenin Santral İstanbul Kampüsü’nde gerçekleşecek seminer programı ile ele alınacak toplumsal olaylar ‘Tan Matbaası Baskını’, ‘6-7 Eylül Olayları’, ‘Gaziantep Olayları’, ’15-16 Haziran Olayları’, ‘Zonguldak Grev ve Yürüyüşü’ ile ‘Gezi Parkı Olayları’ ve bunlar alanında uzman konuşmacılar tarafından ele alınıp, katılımcılarla beraber yorumlanacak.
Bu haftalık da bu kadar. Haftaya yeni gündem başlıkları ile buluşmak dileğiyle, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:956

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics