Mektup 24 MART 2014 / 08:26

Merhaba,

Evet evet, her şey güzel olacak diyorum ve bir sergi duyurusuyla başlıyorum mektubuma. Geleneksel ticarete yönelik bir bellek çalışması niteliği taşıyan yarışma ile İstanbul ve Anadolu’nun tarihi çarşıları fotoğraf sanatçılarının gözünden ölümsüzleştirilmiş. Sanalpazar.com, Türkiye’nin Çarşıları temasıyla düzenlemiş bu fotoğraf yarışmasını ve dereceye giren fotoğraflar İFSAK sergi salonunda sergileniyormuş. İstiklal Caddesindeki Ayhan Işık Sokak’taki sergi salonundaki sergiyi ilk fırsatta görmek istiyorum.
İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesinin bu yıl 7. kez düzenlediği proje sergisinde, öğrencilerin birbirinden ilginç araştırmaları yer alıyormuş. Projeler, gelecek aylarda çeşitli yarışmalarda yer alacakmış. Tatil yörelerinde kullanılması amaçlanan “güneş enerjisi ile ısınan suyun geceden sabaha soğumasını engelleyecek sistem” üzerine yapılan çalışma, uluslararası platformda yarışacakmış. Bilgileri uygulamaya dökmek, soru sormak, yanıt aramak, çözüm üretmek ve tüm bunların sonucunda bilimsel merakı ve sevgiyi beslemek hedefleniyormuş. Bu yıl 7. kez gerçekleştirilen proje sergisi de bu amaçla düzenlenmiş. Sergide toplam 39 proje yer almış. Farklı derslerin ürünü olan projelerden 7’si matematik, 9’u fen bilimleri, 8’i yabancı diller, 15’i ise Türkçe ve Sosyal Bilimler alanlarındaymış. Öğrencilerin projeleri arasında sigara yasağından kutulu içeceklerin asit oranlarının diş çürümesindeki etkisine kadar birçok ilginç konu varmış. İstanbul Boğazı’ndan geçen tankerlerin tehlikeleri ve olası çözüm önerileri, engellilerin karşılaştığı zorlukların engelli gibi yaşanarak tespit edilmesi, güneş enerjisi ile ısınan suyun geceden sabaha soğumasını engelleyecek sistem geliştirilmesi gibi çalışmaların yanı sıra Nasreddin Hoca, Karagöz-Hacivat gibi kültürel değerler üzerine yapılan araştırmalar da varmış.
Bir başka yarışma da ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından bu yıl 10’uncusu organize edilen, Yeni Fikirler Yeni İşler’in 2014 dönemi kayıtları başlamış. Genç nesillere girişimciliği ve inovasyonu aşılamayı hedefleyen yarışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin “İş Bulan Değil, İş Kuran Mezun” yaklaşımı benimsenerek organize ediliyormuş. Yarışmaya tüm üniversitelerin tüm bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora öğrencisi veya mezunu (mezuniyetin üzerinden 5 yılı geçmemiş olması kaydıyla) olan herkes katılabiliyormuş. Maddi ödüllerin de olacağı yarışmaya başvurular www.yfyi.com adresinden 18 Nisan 2014 tarihine kadar yapılabiliyormuş.
5. Ankara Dağ Filmleri Festivali 2 Nisan’da başlıyormuş. The North Face’in sunduğu ve bu yıl “Doğaya Dokun!” temasıyla yola çıkan 5. Ankara Dağ Filmleri Festivali, 02 – 06 Nisan 2014 tarihlerinde; doğa, keşif, macera ve belgesel sinema tutkunlarıyla buluşacakmış. Dağ Kültürü Derneği ile Mineral Event tarafından düzenlenen festivalde ödül rekortmeni filmlerin yanı sıra macera ile adrenalin dolu toplam 43 film izleyicilerle buluşacakmış. Festivale, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ev sahipliği yapacakmış. Film fragmanlarını http://sdrv.ms/N2OGRM sitesinden izleyebilirsin, daha da ayrıntı istersen www.dagfilmfest.org sitesini ziyaret etmelisin. Tabii ki Ankaralı olup orada olmak en güzeli.
Son olarak bir soru sormak istiyorum. Çocuğunun bir yandan yaşıtlarıyla eğlenirken diğer yandan havacılıkla ilgili bilgiler edinmesini ister misin? Bu soruya cevabın evetse İstanbul Trump Alışveriş Merkezi’nde kurulan KidzMondo çocuk şehrinde, gerçek bir uçağın kokpitinde heyecan verici bir tecrübenin tadını çıkarması için çocuğunu götürebilirsin.
Bu haftalık da bitirdim mektubumu, haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:964

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics