Mektup 31 MART 2014 / 15:01

Merhaba,

Son ayların yoğun, hatta karmakarışık gündeminin ardından birçok konuda bazı netliklere kavuşacağımız, en azından bunu umduğumuz bir haftaya başlıyoruz. Mart da kıştan kalma soğuğu üzerinden atıp bahar ılıklığını hissettirirse tam olacak.

Geçen hafta TET Proje Pazarı da Proje Sergisi’yle girişimci habitatına baharı getirdi. Ekrem Emre Gündüz ve Harun Eginligil de düzenlenen etkinlikte, projelerini tanıtan isimlerdendi. “Tarih sadece kitaplarda olmaz” diyerek sosyal medya uygulamalarını anlatan genç girişimciler, projelerini geliştirmek için yatırımcıları beklediklerini söylemeden geçmediler.
Bir başka etkinlik de Mayıs ayında düzenlenecek olan Bilişimfest14. Marmara Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Kulübü yılın en heyecanlı iletişim etkinliğine hazırlanıyormuş. Marmara Üniversitesi Göztepe yerleşkesinde bulunan spor salonu ve konferans salonlarında düzenlenecek olan Bilişimfest14 iki gün boyunca sürecekmiş. Yolu bilişimden geçen hemen herkes bu organizasyon içinde yer alıyormuş. 13-14 Mayıs’ta yapılacak olan etkinlikte stant kurulacak alan 468 metre kare olarak belirlenmiş. Şimdiden öğrencilere kolay gelsin demek lazım.
Bir süre önce www.evisa.gov.tr adresinden e-vize uygulaması başlamıştı. Web sitesinde 1 milyonuncu e-vizeyi alacak kişiye Türk Hava Yolları tarafından, çıkış yapacağı ülkeden ülkemize bir çift gidiş dönüş uçak bileti hediye edeceği duyurulmuştu. Ve beklenen olmuş. 1 milyonuncu e-Vizeyi İngiltere’de yaşayan Hindistan vatandaşı Priyanka Katara almış. Ülkemize gelen Bayan Katara’yı bakanlık ve Türk Hava Yolları’ndan yetkililer karşılayarak ödül biletleri kendisine takdim etmiş. Bu arada ödül bilet kazanan kadını böyle bir ödül aldığı için ikna etmek epey zor olmuş. İnanmamış uzun bir süre ödül aldığına. Önce Katara’ya telefonla ulaşılmaya çalışılmış. Olmayınca, e-posta atılmış. Yine yanıt gelmeyince, bu kez Katara’nın eşine ulaşılmış, “Ödül kazandınız. Eğer gerçekten Türkiye Dışişleri Bakanlığı üzerinden sizi aradığımıza inanmıyorsanız, bize e-vize aldığınız resmi internet sitesi üzerinden e-posta atın” denilmiş. Ve Katara ancak, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazışma sonucunda ödül kazandığına ikna olmuş. İnsanlar böyle bir ödüle alışık olmadıkları için inanmakta zorlanmış tabii ki.
Günümüzün en yetenekli müzisyenlerinden biri olarak görülen Nicholas Payton genç yaşına rağmen caz tarihindeki yerini sağlamlaştırmış bir isim olduğunu biliyoruz hepimiz. Henüz lise bitirmeden müzik çevrelerince bir virtüöz olarak görülen Grammy ödüllü trompetçi ve multi-enstrümentalist bugüne kadar Ray Charles, Daniel Lanois, Herbie Hancock, Roy Haynes, Joe Henderson, Marcus Roberts, Jill Scott ve Wayne Shorter gibi önemli müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmış. Belirli bir türe bağlı kalmadan farklı tarzları zengin müzik geçmişiyle ele alan Nicholas Payton izleyenleri her defasında kendisine hayran bırakıyor. Akbank ve Bahçeşehir Üniveritesi işbirliğiyle hayata geçirilen İstanbul Gençlik Caz Orkestrası, 19 ile 25 yaş arasında değişen 17 müzisyenden oluşuyor. Şefliğini piyanist, besteci ve eğitmen Baki Duyarlar’ın üstlendiği orkestra Türk cazının gelişimi için yeni kapılar aralamayı, genç yetenekler için farklı olanaklar sağlamayı ve Türk bestecilerinin özgün bestelerini caz dinleyicileri ile buluşturmayı amaçlıyor. 14 Nisan günü Zorlu Center’da gerçekleşecek özel konserde usta müzisyen Nicholas Payton, Türkiye cazının gelecek vaat eden genç müzisyenlerinden kurulu İstanbul Gençlik Caz Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşacakmış. Bu özel geceyi kaçırmamanı öneririm.
Bu haftalık da bu kadar, ustanın dediği gibi güzel günler göreceğiz çocuklar diyerek mektubumu bitiriyorum. Görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:965

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics