Mektup 07 NİSAN 2014 / 08:27

Merhaba,

Bu hafta SGK ile ilgili bir değişikliği aktarıp sonra yine sağlıkla ilgili bir uygulamayı anlatarak mektubuma başlamak istiyorum.
SGK, özel sağlık kuruluşlarının dini ve milli bayramları da kapsayan resmi tatiller ile pazar günleri poliklinik hizmeti vermesi uygulamasını kaldırmış ve bu yeni uygulama 1 Nisan 2014 tarihi itibariyle başlamış. Bu uygulama yaklaşık 3 yıldır sürüyormuş ve tatil günlerinde çalışmak istemeyen hekimlerin şikayeti üzerine bu uygulamaya son verilmiş. Haftasonu ve bayramlarda sakın hastalanayım deme.
Doktorburada.com’un akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirdiği mobil site ile özel hastane ve muayenehane randevularını artık cep telefonlarından internete girerek zahmetsizce alabilecekmişiz. Özel hastane ve doktor muayenehanelerine hızlı ulaşmayı sağlayan ve randevu almak için telefonla görüşme zorunluluğunu ortadan kaldıran Doktorburada.com, ücretsiz bir platformmuş. Yeni siteyle birlikte artık doktor ve hastane lokasyonları tıklandığında haritaya yönlendirmesi ve muayenehane ya da hastaneye giderken çevrimiçi yol tarifi de verebiliyormuş. Böylece ilk kez gitsek bile aradığımız hastane ya da kliniği elimizle koymuş gibi bulabilecekmişiz. Ayrıca mobil sitede, lokasyon, branş ve sigortaya göre doktor araması yapıp, doktor hakkında bırakılan hasta yorumlarını ve doktor özgeçmiş bilgilerini inceleyip ve bize en uygun uzman doktoru bulabilecekmişiz. Bu siteye üye olup, kullanmaya başlamalı bence.
Bu kadar sağlıktan haber vermişken, Çin’deki yeni bir uygulamayı da söylemeden geçmeyeyim. Çin’de organ bağışı hakkında bilgi sağlayan ve insanların donör olarak başvuracağı internet sitesi faaliyete geçmiş. Çin Organ Bağışı Yönetim Merkezi tarafından işletilecek site, yerel idari sitelere ve Kızılhaç’a da bağlı çalışacakmış. Darısı da bizim ülkemizin başına diyorum.
Şimdi de bir eğitim programından bahsetmek istiyorum. Bilgi Eğitim’de Reklam Yaratıcıları Derneği işbirliği ile Reklam Yazarlığı Eğitim Programı başlıyormuş. 70 saat sürecek eğitimi tamamlayan katılımcıları reklam ajanslarında staj gibi çok özel bir fırsat da varmış. 11 Haziran’a kadar sürecek eğitim İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Santral İstanbul Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecekmiş. Bitirme projesini tam sunarak sertifika almaya hak kazanılan eğitim programının bedeli 1.450 TL olarak belirlenmiş.
Şimdi de eğlenceli bir çocuk oyununu tanıtmak istedim. Telefon ve tabletlerde Türk yapımı iOS çocuk oyunu uygulaması 10 kişilik Türk ekip tarafından yaratılmış. İngilizce olarak tasarlanan Little Hepler of the House-Kitchen (Evin Küçük Yardımcısı-Mutfak) oyununun Türkçe sürümü de mevcutmuş. 10 kişilik ekip 9 ay süre ile çalışıp bu oyunu tamamlayıp AppleStore’da da dünya çapında görücüye çıkarmışlar. Çocukların ekip olarak iş yapmalarını ve oynayarak bu işleri öğrenmelerini sağlayacak oyunu hemen indirmeli bence.
Buğday Derneği’nin, yaşamın sürekliliğini temsil eden, atadan kalma tohumlarımızı korumak ve yaygınlaştırmak için geliştirdiği tohum takası sitesini açtığından haberin oldu mu? Anadolu’nun kaybolmakta olan atalık tohumları, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin geliştirdiği tohumtakas.org internet sitesinde takasa açılmış. Adım Adım Oluşumu bağışçılarının desteği ve Buğday Derneği’nin kendi olanaklarıyla geliştirdiği sistem; “atalık ve tehlike altındaki tohumların bulunup, ekilip, takas edilerek yaygınlaştırılması” amacıyla kullanıma sunulmuş. www.adimadim.org sitesinden de bu konuda ki gelişmeleri takip edebilirsin. Bu arada 18. Dünya Organik Kongresi’nin 13-15 Ekim tarihinde gerçekleşeceğini de duyurarak bu haftalık mektubumu bitirmek istiyorum. Bu kongre ile ilgili bilgileri http://www.owc2014.org sitesinden alabilirsin.
Yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:966

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics