Mektup 21 NİSAN 2014 / 08:22

Merhaba,

Güzel bahar havalarının dayanılmaz tutkusu, kışkırtması ile mektubuma başlıyorum bu hafta. Gerçekten bu havalarda içim içimi yer benim, sürekli açık alanda bulunmak isterim. Fırsat buldukça da atarım kendimi doğaya ve güzelliklere. Eskiden bizimle çalışan bir arkadaşım mektubumu okuyunca yine başladı havadan sudan sohbete diyecektir. Ama ne yapayım paylaşmak istiyorum bu duygularımı. Neyse yeter bu kadar havadan bahsetmek şimdi dönelim mektubumuza.
Arox Bilişim, Sakıp Sabancı Müzesi için sayısal müze uygulaması geliştirmiş. Sergi salonlarında Augmented Reality (artırılmış gerçeklik) tekniğiyle hazırlanan animasyonların ziyaretçilere verilen iPad’ler aracılığıyla sunulduğu etkileşimli uygulamalar, geleneksel sanatları teknolojiyle buluşturarak, izleyenlere farklı bir deneyim yaşatıyormuş. Bu tür teknolojik araçların kullanımı çocukların ve gençlerin ilgisini çekiliyor ve eğlenceli bir şekilde bilgiler aktarılıyormuş. Ayrıca dev dokunmatik ekran üzerinde oynanabilen tarihi İstanbul mekanlarının yansıtıldığı etkileşimli bir oyun da ziyaretçilerin ilgisini çekiyormuş. Geçen hafta Gaziantep’teki Zeugma müzesini gezdikten sonra artık yeni teknolojilerle donanmış tüm müzeleri teker teker gezmek istiyorum. Planıma hemen Sakıp Sabancı Müzesini aldım bile.
Şimdi de bir askeri müze duyurusu. Wargaming, Rus Kubinka Tank Müzesiyle, dünya üzerinde son yaşayan Alman Panzer VIII Maus tankını yeniden inşa etmek ve çalışır hale getirebilmek üzerine gerçekleştirdiği uzun vadeli ortaklık planlarını açıklamış. Müze ve Wargaming teknik çizimleri temel alarak tankın içini sıfırdan inşa etme niyetinde imiş. Eksik kısımlar bu süreçte tank üretim fabrikasında savaş araçları tamiri konusunda uzman isimlerce tek olarak üretilecekmiş. Koruma altındaki Maus, Kubinka Müzesi’nde sergilenecek ve tüm dünyadan gelen ziyaretçiler, bu yeniden ünlenen aracı kendi gözleriyle yakından görebilecekmiş. Bu tankı ve müzeyi görmek isterim ama önce ülkemdeki müzeleri göreyim. Bu tank ve müze ile ilgili ayrıntıları http://eu.wargaming.net/ sitesinden alabilirsin.
Çok ilginç bir uygulama var sırada. Bilardoyu bilirsin sanırım, şimdi bu oyunu tablet üstü bilgisayarlara taşımış Smart Teknoloji. Dokunmatik ekran özelliği sayesinde oyun kutusunun içinde yer alan iki adet ıstaka ile gerçek bilardo oynamanın keyfini yaşayabilecekmişiz. “Pool Billiards” bilardo oyunu ile tabletini istediğin her yere taşıyabilir, sayısal oyunun keyfini çıkarabilirsin. Teknosa ve teknoloji marketlerinde edinebilirsin bu oyunları.
Fotoğraf sektöründeki deneyimli fotoğrafçılar Samsung NX Club platformu etkinlikleri kapsamında fotoğrafseverlerle buluşacakmış. Ömer Serkan Bakır gezi ve seyahat fotoğrafçılığının inceliklerini Trabzonlulara, Mustafa Seven de sokak fotoğrafçılığının inceliklerini Kayserilerle paylaşacakmış. NX Club etkinliklerini takip etmek ve başvuru yapmak üzere samsungnxclub.com adresini ziyaret edebilirsin.
İstanbul Sanayi Odası üyelerini Türk sanayisinde 50 yıllık bir yolculuğa çıkarıyormuş. Fotoğraf sanatının ülkemizdeki yaşayan en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Ersin Alok’un fotoğrafları İSO’nun Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacakmış. Alok “1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi” ile ilgili, “Sanayinin teknolojiyle tanışmaya başladığı ilk yıllar olan 1966’da başlayan görsel çalışmalar, günümüze kadar getirildi. Bu sergi, 48 yıllık bir çabanın ardında sanayideki gelişmenin yanında, fotoğraf teknolojisindeki yeniliklerin boyutunu da göstermektedir” demiş. Odakule’deki sergi salonuna gidip bu fotoğrafları çok görmek istiyorum.
Bu haftalık da bu kadar diyerek mektubumu bitiriyorum. Haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics