Mektup 28 NİSAN 2014 / 08:30

Merhaba,

Bu hafta seyyah olduk ve hepimiz bir yerdeydik. Gezilerimizden küçük küçük notlar aktaracağım ki sen de gitmiş kadar olabilesin.
İlk olarak Oracle’ın iş ortakları OPDay’de buluştu. Oracle habitatı Dalaman’da hem çalışıp hem eğlendi. Katılımcılar etkinliğin sonunda düzenlenen partide sahne alan Hale Caneroğlu’na 80’lerin unutulmayan şarkılarıyla eşlik ettiler. Ben de eğlenmedim desem yalan olur.
Geçen hafta Turkcell’in 20. yıl kutlaması vardı, Esma Sultan Yalısı’ndaydı parti. Kutlamalar yıl boyunca sürecekmiş, 40 gün 40 geceden de fazla düşünsene. 20. yıl kutlamaları, Anadolu’da yapılacak etkinliklerle devam edecekmiş. Turkcell’in teknolojiyle sağladığı katkının sergilendiği Turkcell Çadırı, teknoloji tanıtımları ve birçok eğlenceli aktivite ve yarışma Anadolu’nun farklı illerinde yapılacakmış. O gece Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Çok daha büyük başarılara imza atmaya hazırız. Asıl yolculuğumuz şimdi başlıyor” diyerek 20 yıllık başarı öyküsünü özetlemişti aslında. Turkcell’i ve çalışanlarını ben de kutlarım.
Bir etkinlik için Fethiye’de Liberty Hotels Lykia’ya gitme fırsatım oldu. Tesan’a bu etkinliği organize ederken profesyonelce destek sağladığını gördüğüm organizasyon şirketi kadar, Ölüdeniz’de kaldığımız oteli de sana övmeden geçemeyeceğim. İstanbul trafiğinden sonra sadece kuş sesi duymak ilaç gibi geldi. Otelde çoğunlukla yabancı turist görülüyor. İki bölümden oluşan otelde çocuklu aileler için aynı bir kasaba gibi konumlandırılmış ‘Village’ bölümüne yönlendirme yapılıyor. Otele girdiğinde katlanmış bir tesis haritası veriyorlar ki keşfetmen kolay olsun. Meditasyona yönelik ilgini biliyorum, burada benim kaldığım sessiz sakin bölümde yoga turlarını da misafir etmek için çalışmalar yapıldığını öğrendim, bilgin olsun.
Hep söylerim sana, doğru nefes almıyoruz diye. Bu eksiğimizin çoğunlukla farkında değiliz. Deniz kenarına gidince ‘iyot’ coşkusuyla ciğerleri şişirerek doğru nefes aldığımızı sanıyoruz, ama maalesef yanlış bu. Sevdiğim bir dostum, bu konuda hem bilgileri hem de verdiği eğitimleri yazdığı bir internet sitesi açtı: www.nefeslesifa.com. Bundan birkaç yıl önce, kendisinin nefes kurslarına giderek ne gibi faydalar elde ettiğini hem ondan dinlemiş hem de ondaki değişimi birebir gözlemleme şansına sahip olmuştum. Sana tavsiyem, en azından sitedeki bilgileri bir oku, günlük hayatta bunları bir refleks haline dönüştürmeye çalış. Tabii ben de geri kalmayacağım, ben de bu konuda çalışacağım.
Geçtiğimiz hafta Gabriel Garcia Marquez’in ölüm haberini almak çok üzücüydü. Facebook’ta onun kitaplarından anlamlı sözler paylaşıldı durdu. Şimdi kitap satışları da artacaktır. Varsın artsın. Sırf ‘Yüz Yıllık Yalnızlık’ı okuyup bitiren insanların sayısının artması bile bir değer. Ve bu, onun vefatına bağlı bir unsur idiyse, eminim bundan o da mutlu olurdu.
Son olarak geçtiğimiz yıl unutulmaz Beethoven Keman Konçertosu yorumuyla seyircileri büyüleyen Patricia Kopatchinskaja bu kez İş Sanat sahnesine Bavyera Radyo Oda Orkestrası ile konuk olduğunu söylemek istiyorum. Piyanist ve besteci Fazıl Say ile birlikte çalıştığı, 2007 tarihli Say-Kopatchinskaja albümü ile Echo Ödülünü “En İyi Oda Müziği” dalında alan sanatçıya, Münih’in en değerli orkestrasının yanı sıra Flamenko’nun genç yıldızı Fuensanta La Moneta ve perküsyon sanatçısı Agustin Diaserra da eşlik etti ve dinleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. İş Sanat sezonun 13 Mayıs’taki son klasik müzik konserinde Stefan Vladar yönetimindeki Viyana Oda Orkestrası’nı ve Ukraynalı piyanist Valentina Lisitsa’yı ağırlayacacağını ve ayrıntı için www.issanat.com.tr adresine bakmayı unutma diyerek mektubumu bitiriyorum.
Haftaya yeniden yazacağımın mutluluğuyla hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:969

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics