Mektup 26 MAYIS 2014 / 08:21

Merhaba,

Merkürün yön değiştirmesi ve çekim gücünü dünyamız üzerinden eksiltmeye başlamasıyla her şeyin güzel olacağı bir döneme girme umuduyla mektubuma başlıyorum.
Geçen hafta gittiğimiz birkaç etkinliğin ayrıntılarına yer vereceğim mektubumda. TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ve TÜSİAD’ın işbirliğiyle düzenlenen XI. Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Bu sene 198 proje başvurup, değerlendirmeye alınan 150 başvurudan 29’u finale kaldı. Bunların kimler olduğu haberimizde bulabilirsin. Tören katılımcıları, etkinliğin kahve arasında standları dolaşarak inovatif projeler hakkında bilgi aldı. Ayrıca yenilikçi çalışmalarıyla finale kalan isimlerin buluşması, ilham verici konuşmalara da sahne oldu.
İstanbul ve Ankara için metro ve tramvay, Bursa için tramvay ve İstanbul için boğazın altından geçen Marmaray’ın da eklendiği Yandex.Haritalar, AppStore’da yerini almış. Bu çok işe yarayacak bilgiyi de seninle paylaşmak istedim.
Artı Mezat’ın düzenlediği Özel Koleksiyonlar Müzayedesi’ koleksiyonlarını zenginleştirmek isteyenlere özel bir seçki sunuyormuş. Nazmi Ziya’nın Süleymaniye’den peyzaj 30- 40 bin TL büyük kanun yapımcısı Mahmut Usta’nın Sultan Reşad’ın oğlu Şehzade Ziyaeddin Efendi için yaptığı eser 20-24 bin TL tahmini bedellerinde koleksiyonerleri bekleyecekmiş. Bu müzayedenin ilgini çekeceğini düşünüyorum.
Geçtiğimiz hafta TÜBİSAD bilişim pazarıyla ilgili pazar verilerini açıkladı. Bu haberin ayrıntılarını manşetimizde görmüşsündür. Bu verilerin açıklandığı toplantı, bilişim şirketlerinin yöneticilerinin epey ilgisini çekti. Sektörün birçok önemli ismi bu toplantıda bir araya gelip bol bol sektör değerlendirmesi ve dedikodusu yapma fırsatı yakaladılar.
Penta düzenlediği kanal toplantısıyla Autodesk yetkili iş ortaklarıyla bir araya gelmiş. İki gün süren toplantıda paralel oturumlarla gerçekleştirilen sektörel ve teknik sunumların yanı sıra sertifikalı satış ve iletişim eğitimlerine de yer verilmiş. Penta’ nın iş ortaklarını kesintisiz olarak desteklediğini belirten Satış Pazarlama Müdürü Candan Tuncer katılımdan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederken toplantıların devam edeceğini bildirmiş.

Bu yarışma bilgisini vermeden önce ODTÜ Verimlilik Topluluğu’nun, 1992 yılında Endüstri Mühendisliği tabanlı kurulmuş bir topluluk olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Çözüm Sende!, topluluğun ‘Bizler sorunun değil, çözümün bir parçasıyız!’ sloganıyla harekete geçerek bu yıl Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile işbirliğinde 7.’si düzenlenen yarışmada; “Ortopedik engelli bireylerin sosyal yaşama katılımının kısıtlanması ve engelli erişilebilirliğinin sağlanamaması“ sorununa çözüm olacak projeleri 14 Ocak tarihinden itibaren toplanmaya başlanmış ve finalist 10 grup belirlenmiş. Bu gruplar ODTÜ Endüstri Mühendisliği Binası’nda gün boyunca sunumlarını gerçekleştirmişler. 1. olan grup YFK ismiyle ODTÜ’den katılan Görkem Özkan ve Berk Bulut oldu. “Yardım” olarak isimlendirdikleri projede akıllı telefonlar için bir platform yaratmayı planlamışlar. 2. olan grup İSRA ismiyle Balıkesir Üniversitesi’nden katılan Esra Yüksel ve İsa Koşu. 3. olan grup ise Engelsiz Takım ismiyle ODTÜ’den katılan Burak Can Senyelli, Umutcan Duman ve Onur Şimşek olmuş.
Bu haftalık da bu kadar, haftaya yeni gelişmeler, yeni paylaşımlarla buluşmak üzere diyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:973