Mektup 09 HAZİRAN 2014 / 08:25

Merhaba,

Bu hafta güzide sektörümüzün güzide şirketlerinden duyuruları paylaşmak istiyorum mektubumda. İlk olarak Ericsson Türkiye’nin desteklediği çalıştaya değinmek istiyorum. Düzenlenen çalıştayda, 44 üniversiteli ve profesyonel, “Daha iyi nasıl yaşayabiliriz?” sorusuna yanıt aramış. Smart Living Challenges yarışması İstanbul ve İzmir’de teknoloji profesyonelleri ve üniversite öğrencilerini buluşturmuş. Munktell Science Park ve İsveç Enstitüsü tarafından üstlenilen programın Türkiye destekçileri İsveç Büyükelçiliği ve Ericsson Türkiye olmuş. Kentsel ortamlarda, sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik eden iş fırsatlarını ve fikirleri üretmek için tasarlanan yarışma, Türkiye’nin dâhil olduğu toplam 13 ülkede; ‘yaşam’, ‘yemek’ ve ‘hareket etmek’ temalarıyla düzenlenmiş. İstanbul’dan 17, İzmir’den ise toplam 27 katılımcının yer aldığı çalışma, ‘insanların ya da eşyaların bir yerden başka bir yere hareket etmesi’ üzerine 14 farklı fikir elde edildi. İsveç Enstitüsü’nden bir uzman eşliğinde gruplar halinde beyin fırtınası yapan 44 katılımcı, buldukları bu inovatif fikirleri 60 saniyelik videolarla anlatarak yarışmaya katılmış. Jüri değerlendirmesi sonucunda dünyanın çeşitli ülkelerden gelen fikirler değerlendirilerek 15 adet fikir seçilip ve bu fikirlerin sahipleri İsveç’te ağırlanarak bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda yardım sağlanacakmış.
Arvento, Avrupa İş Ödülleri’nde büyük bir başarıya imza atarak ‘Avrupa’da Yılın En Başarılı Şirketi’ seçilmiş. Arvento, bu yıl bu ödülü alan tek Türk şirketi imiş. Arvento, Avrupa genelinde 31 ülkeden 17 bin şirketin katıldığı Avrupa İş Ödülleri’nin bu yıl ki kazananı olmuş. Binlerce şirket arasından Avrupa’nın en başarılı 10 şirketi arasında yer alarak Ruban d’Honeur nişanına layık görülen Arvento, yarışmanın son etabında 9 güçlü rakibini de geride bırakarak The Infosys Business of the Year Award ‘Avrupa’nın En Başarılı Şirketi’ seçilmiş.
Bu yıl Barselona’da düzenlenen CPX 2014 etkinliğinde, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında en iyi iş ortaklarına verilen “En İyi Gelişme Kaydeden İş Ortağı Ödülü” Türkiye’de gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları sebebiyle Check Point’in uzun soluklu iş ortağı; Barikat Bilişim’e verilmiş. Check Point her yıl iş ortakları ve müşterilerini biraraya getirerek sektördeki en son gelişmeler hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı, Check Point çözümlerinin, sektördeki en iyi uygulamaların ve derinlemesine ürün değerlendirmelerinin yapıldığı uluslararası bir konferans gerçekleştiriyormuş. Barikat Bilişim, bu uluslararası platformda Check Point’ten Türkiye’ye ödül getiren ilk iş ortağı olmanın gururunu da yaşamıştır kesinlikle.
Son olarak da Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerinin bitirme projelerinden bahsetmek istiyorum. Son sınıf öğrencileri bitirme projesi olarak birbirinden ilginç 15 çalışma gerçekleştirmiş. En başarılı projenin de seçildiği sergide, 2 boyutlu resmi algılayıp yerine 3 boyutlu görüntüyü geçiren mobil uygulama projesi başarılı proje ödülü almış. Öğrenciler A’dan Z’ye kendi tasarladıkları projeleri ve onlara ait dokümanları sergi sonrası satarak gelirini Soma’ya yardım için bağışlayacaklarmış. Nasıl güzel bir düşünce değil mi? Evet kalbimiz hala Soma’da atıyor açıkçası, neler yapılabilir diye herkes düşünüp bu tür desteklerini artırmalı bence.
Bu haftalık da bu kadar diyerek mektubumu bitiriyorum. Haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:975

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics