Mektup 16 HAZİRAN 2014 / 10:36

Merhaba,

Sektörden güzel haberler vererek bu hafta mektubuma başlamak istiyorum. TP-Link Marcom Sorumlusu Zeynep Öcal ile DonanımHaber Haber Müdürü Erdi Özüağ geçen hafta evlenmişler. Bir de şirketimizde senelerdir araştırmaların üstesinden gelen Özlem Unan da geçen hafta evlendi. Yeni evlilere mutluluklar dilerim.
Electrolux kapalı alanlardaki temizliğe The Invironment Project ile dikkat çekmek istemiş. Zamanımızın yüzde 90’ını geçirdiğimiz kapalı alanlardaki tozları araştırarak daha temiz mekanlar yaratmayı hedefleyen Electrolux projesini sanatla buluşturacakmış. Şirket dünyanın dört bir yanındaki evlerden topladığı örnekleri araştırarak daha hijyenik yaşam alanları yaratmaya destek veriyormuş. Proje ile Los Angeles, Sao Paolo, Stockholm, Paris, Singapur, Seul ve Taipei gibi dünyanın farklı köşelerindeki evlerden süpürge toz torbalarını topluyorlarmış. Proje için özellikle hava kirliliği sorunu olan şehirler seçiliyormuş. Ev ortamındaki tozların içeriğini analiz eden projede bu konuda şirketin ürünü UltraOne kullanılıyormuş. Bu süpürgenin en önemli özelliği yüksek emiş gücü ile topladığı toz tanelerini yüzde 99,999 oranında içine hapsedebilmesiymiş. Toplanan toz torbaları İsveç Üniversitesi Tarım Bilimleri Bölümü’nde analiz ediliyormuş. Analiz sırasında element dedektörü kullanılarak tozların içerisinde bulunan inorganik parçacıklar tanımlanıyormuş. Ve araştırma sonuçlarında ev tozlarında bulunan parçacıkların yüzde 58’inin dış mekan kaynaklı bulunması dışarıdaki kirliliğin iç mekanları ne ölçüde etkilediğini gözler önüne seriyormuş. Kedi köpek sahibi olmaktan tenis oynamaya kadar her farklı davranışın toz torbalarındaki sonuçları doğrudan etkilediği ortaya çıkmış. Bu proje ve toz sanatı olarak isimlendirilen fotoğraflar http://dust-art.tumblr.com/ adresinden paylaşılıyor. Hemen siteye girerek bilgilenebilirsin.
MEF Eğitim Kurumları tarafından tüm dünyada ve Türkiye’de fen bilimleri alanındaki yetenekli lise öğrencilerinin önünü açmak amacıyla düzenlenen “23. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödülleri sahiplerini bulmuş. Türkiye’den fizik alanında İzmir Büyükçiğli Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi, kimya alanında İzmir Konak Vali Vecdi Gönül Anadolu Lisesi ve biyoloji alanında Tekirdağ Belediyesi Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri birincilik ödülüne layık görülmüşler. Yarışmaya yurtdışından katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ise fizik alanında Slovenya, kimya alanında Polonya, biyoloji alanında ise Makedonya birincilik ödülünün sahibi olmuş.
Öte yandan Yapı Kredi’nin üniversite öğrencileri için gerçekleştirdiği yarışma FikriMobil ödülleri sahiplerini bulmuş. FikriMobil’e katılan yüzlerce proje arasından ilk 20’ye kalan projelerin değerlendirilmesi sonrasında finale katılacak 7 proje Yapıkredi Bankacılık Akademisinde yapılan 3 günlük final kampı sonrasında jüri karşısına çıkmış. 1.lik ödülünü Bilgi Fırtınası projesi, 2.lik ödülünü Engelsiz Şube projesi, 3.lük ödülünü ise Hediye Pusulası kazanmış. Yarışmada ilk üç sırayı alan projelerden birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL ve üçüncüye de 5 bin TL ödül verilmiş. Ayrıca finale kalan 7 proje ekibine ise mansiyon ödülü olarak Yapı Kredi Bankacılık Akademisi İş Dünyasında Profesyonellik eğitimi hediye edilmiş. Microsoft Türkiye ise mansiyon ödülü olarak 1. olan proje ekibine Microsoft BizSpark ve 1 senelik bulut kaynağı hakkı, 2. olan proje ekibine Free MSDN üyeliği hediye etmiş.
Son olarak 43 yaşında vefat eden dünyaca ünlü piyano virtüözü ve besteci Vedat Kosal’ın anılmasına değinmek istedim. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Vedat Kosal Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKOM) tarafından düzenlenen bir etkinlikle anılmış ünlü sanatçı.
Haftaya yeniden görüşmek üzere diyerek mektubumu bitirmek istiyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:976

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics