Mektup 07 TEMMUZ 2014 / 10:00

Merhaba,

Öncelikle, geçen hafta söz verdiğim gibi, Bilişim 500 töreninden izlenimlerimi aktararak başlamak istiyorum mektubuma. Bu yıl 15’incisi gerçekleşen Bilişim 500 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Bu yıl ilk kez bilgi teknolojileri ve iletişim olarak iki ayrı değerlendirmenin yapıldığı araştırma sonuçlarına göre bilgi teknolojilerinde Teknosa, iletişimde ise Türk Telekom birinci sırada yer aldı. Sonuçlar 25 Haziran’da Maslak TİM Show Center’da Bilgi ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve bilişim sektörünün önde gelen isimlerinin katıldığı bir törende açıklandı. En iyileri söyledik, sektöre dair iyi haberleri de paylaşmak gerek. Bilişim 500 sonuçlarına göre 300 şirket 2013 yılını büyümeyle kapattı. Bilişim 500 araştırması sonuçlarına göre ise Türkiye bilişim sektörünün önümüzdeki yıl yüzde 12 oranında büyümesi öngörülüyor. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in de konuşmasında dikkat çektiği gibi bilişim sektörünün ölçümlenebilmesi çok önemli ve bu konuda İnterpromedya’nın yıllardır sürdürdüğü çalışma büyük önem taşıyor. Sektörde büyüme hedeflerinin katlanarak gerçek olması dileğiyle…
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi istikbal göklerde. Bu alanda istihdam ihtiyacı yüksek malum, Boeing ve Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında çalışan öğretmenlere yönelik uçak bakım eğitimi olan Temel Uçak Bilgisi ve Uçuş Teorisi Kursu’nun ikinci bölümünü tamamlamış. Programa katılan 25 öğretmen Türkiye’deki bin 400’den fazla öğrencinin eğitiminde rol oynayacakmış. Bu arada, Temel Uçak Bilgisi ve Uçuş Teorisi Kursu’nun üçüncü ve son bölümü Eylül ayında düzenlenecekmiş, oradan çıkacak sonuçları da takip edeceğim.
Şimdi biraz kültür sanat… Malum, 21’inci İstanbul Caz Festivali, yeni ayla birlikte başladı. Bu yıl etkinlik yine dopdolu, ama sana özellikle tavsiyem Hugh Laurie’nin konseri. ‘House’ dizisinde huysuzluğuna rağmen yerinde teşhisleri ile keyifle izlerdik, Blues sololarını severdik. 9 Temmuz’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde onu dinleme fırsatını kaçırma, ben de işi gücü toparlayıp konsere yetişeceğim. Konser haberlerim bununla da sınırlı değil. Ramazanda Caz geleneği bu yıl da bozulmadı. 5-19 Temmuz tarihleri arasında yine zengin bir etkinlik listesi var. Benim aklım 15 Temmuz’daki Omar Sosa Quarteto Afrocubano etkinliğinde. Klasik Küba melodilerini caz yorumu ile dinlemek şu sıcak günlerde ilaç olur.
Akbank Sanat’ta ay boyunca 10. Kısa Film Festivali’nden seçkiler olacağını da hatırlatmadan geçemeyeceğim. http://www.akbanksanat.com/aylik-takvim sitesinde kendine uygun tarihlerdeki gösterimleri takvimine not al bence. Bu arada, Akbank Sanat tarafından düzenlenen Uluslararası Küratör Yarışması - 2014’e başvurular başladı. Genç küratörlere destek vermek, küratöryel çalışmalara yönelik ilgiyi arttırmak hedefiyle düzenlenen yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 10 Eylül.
Sıcak yaz günlerinde sevindirici bir haber Groupon’dan geldi, onları çok takdir ettim. Biliyorsun, TBMM gündeminde yunus parklarının kapatılması var. 1 Nisan 2011 tarihinden beri Yunuslara Özgürlük Platformu’nun öncülüğünde sosyal medyada boykot edilen Groupon fırsat sitesinin yunus parkı indirim kampanyaları, 26 Haziran itibarıyla sona erdi. Groupon Türkiye ayrıca Facebook sayfalarında bugüne kadar tepkisini gösteren tüm hayvan korumacılardan özür diledi ve bir daha yunus parklarına fırsat satmayacaklarını açıkladı. Hayvanseverlerin protestolarının gücünü çok takdir ettim. Biliyorsun, bu platformun kampanyaları sayesinde Digiturk, Denizbank, Birliktealalim.com, Kamil Koç, Opet, Boyner ve Hürriyet Çocuk Kulübü gibi pek çok şirket yunus parklarından desteklerini çekmişti. Bu duyarlılığın büyüyerek devamı dileğiyle.
Evet, bu haftalık da gözüme ilişenleri seninle paylaştım. Gelecek haftaya kadar hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:979

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics