Mektup 21 TEMMUZ 2014 / 08:24

Merhaba,

Bu hafta uzun zamandır ara verdiğim kitap tanıtımlarına yer vermek istiyorum mektubumda. Bilişim sektöründe bu kitapların önemli bir yeri var biliyorsun.
İlk olarak Ankara Seçkin Yayıncılık’tan çıkan dört kitabı biraz olsun tanıtmak istiyorum. Yazılımcılar için SQL Server 2014, Windows Server 2012 R2, Örneklerle Algoritma ve C# Programlama ve Herkes için Android Programlama başlıklı kitaplar bunlar. Yazılımcılar için SQL Server 2014 ve Veritabanı Programlama (8. Baskı) kitabı, yazılımcılar başta olmak üzere veritabanı yöneticileri ve raporlama yapanlara yardımcı olmak üzere; yeni başlayanlar için en baştan başlayarak bütüncül bir SQL Server 2014 eğitim seti olarak tasarlanmış. Kitap bütünleşik eğitim seti olup, konu akışı içerisinde sürümlere göre değişiklik gösteren özellikler belirtilmiş. İkinci kitapta Windows Server 2012 R2’de işletim sisteminin kurulumundan, ileri seviye sunucu rollerinin yönetimine kadarki bilgilerin tamamı detaylı anlatılıyormuş. Basit anlatımlı Algoritma ve C# Programlama Kitabı ise günümüzün tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biri olan C# dilini öğrenmek isteyen, bilgisayar programlama dersini alan tüm öğrencilere yönelik sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Seçkin Yayıncılıktan çıkan son kitap Android Programlama, mobil programlama, oyun programlama, e-öğrenim gibi konularda eğitim veren yazar tarafından kaleme alınmış. Bu dört kitapla ilgilenen herkes satis@seckin.com.tr adresine e-posta atarak edinebilir.
Bir başka kitap ise Kodlab Yayıncılık tarafından çıkarılmış. Bu kitap da Android Programlama (6. Baskı) üzerine. Giriş seviyesi ile uzman seviyesi arasında bir kaynak sunmak amacıyla Aysan Ethem Narman bu kitabı hazırlamış. Bu kitabı edinmek isteyen olursa www.kodlab.com sitesini ziyaret etmesi gerekiyor.
Bu kitap biraz daha güncel ve Gazella Turizm ile Faruk Akbaş’ın kareleriyle hazırlınmış. Fotoğraf Cepte kitabı cep telefonuyla fotoğraf çekmenin püf noktalarını dünyanın dört bir yanında çekilmiş örnek fotoğraflar ile anlatırken, fotoğraf sanatına ilgi duyan herkesi temel fotoğrafçılık bilgileriyle donatıyormuş. İster toplumsal olaylarda yurttaş gazeteciliğine ilgi duyun, ister seyahatlerinizde anılarınızı ölümsüzleştirin, ne olursa olsun bir fotoğrafçılık eğitimi almak şart bence. Cep telefonuyla nasıl daha iyi fotoğraf çekebilirim? Sorusunun yanıtını artık bu kitaptan alabilecekmişiz. İletişimi ve yeni diyalog yöntemlerini geliştiren cep telefonları, bugün dünyayı kasıp kavuran “selfie” fırtınasının da ötesinde, artık toplumsal olaylarda bile en etkili görsel paylaşımların altına imza attığını hepimiz biliyoruz. En iyi fotoğraf makinesi yanımda olan diyorsan www.gazella.com sitesine girip bu kitabı edinmek için ne yapman gerektiğini öğrenmeni tavsiye ederim.
Son olarak Logo’nun, özel günlerde vermek amacıyla Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliğiyle düzenlediği “3 Boyutlu Kurumsal Ödül Tasarımı Yarışması” sonuçlanmış. Logo’nun 30. yıl çalışmaları kapsamında başlattığı yarışmaya, Türkiye’nin farklı şehirlerinden 100’ün üzerinde öğrenci başvurmuş. Üniversitelerin tasarım ve güzel sanatlar eğitimi veren bölümlerinde, lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim gören öğrencilerin katılımına açık olan yarışmada; Emre Senan, Bihrat Mavitan, Mine Ovacık, Orhan Irmak ve Tuğrul Tekbulut’un içinde olduğu jüri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Faruk Can Ünal’ın tasarımını birinci seçmiş. Ünal, devre prensibinden yola çıkarak 1 ve 0’ları kullandığı tasarımıyla 10.000 TL’lik ödüle layık görülmüş. Kendisini tebrik ediyor, bu vesileyle Logo’nun 30. Yılını kutluyorum.
Bu haftalık benden bu kadar haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:981

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics