Mektup 01 OCAK 2011 / 18:00

Merhaba,

Bu hafta uluslararası bir yarışmadan bahsederek mektubuma başlamak istiyorum. Corporate Social Responsibility Europe (Kurumsal Sosyal Sorumluluk Avrupa–CSR Europe) sosyo-ekonomik ve çevre sorunları ile ilgilenen Avrupa’daki bütün genç gazetecileri yarışmaya davet ediyor. Yarışmanın Türkiye ayağını ise CSR Europe’un 27 ulusal ortağından biri olan Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Kadir Has Üniversitesi yürütüyor. İşletme 2020 nedir diye sorarsan şöyle açıklayabilirim. CSR Europe, Brüksel’de 28 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşen üst düzey bir toplantı sonrasında bu girişimi başlatıyor ve Avrupa ideali olarak belirliyor. İşletme 2020 Genç Gazeteciler Yarışması’na başvuruda birtakım kurallar var tabii ki. Öncelikle katılımcı yaşı 16-30 arasında olmalı. Girdilerin tüm konuları açık bir şekilde Kurumsal Sosyal Sorumluluk ile ilintili olmalı. Tüm başvurular Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’ne e-posta yoluyla gönderilmeli. Tüm girdiler AB üyesi ülkelerden birinin diliyle veya Türkçe, Sırpça, Rusça, Norveççe ya da Hırvatçada yazılmalı. Tüm girdiler uluslararası jürinin değerlendirebilmesi için en fazla 300 kelime olacak şekilde İngilizce özetiyle birlikte gönderilmeli. İşletme 2020 hakkında daha fazla bilgi için http://www.kssd.org/dl/enterprise2020tk.pdf ya da www.csreurope.org/enterprise2020 sitelerini ziyaret edebilirsin.
Şimdi de yeni takip etmeye başladığım bir siteyi seninle paylaşmak istiyorum. Minifikir.com çocukları ve dolayısıyla ebeveynleri ilgilendiren yeni fikirler, moda akımları, yemekler, müzikleri bir araya getiriyor. Birçok kitabı olan Ece Arar tarafından kurulan sitede en son çıkan kitaplar hakkında yorumlar, çocuklar için vizyon filmlerinin değerlendirmesi, pratik öneriler de yer alıyor. Her gün güncellenen sitede “Seni Çocukluğuna Götürüyoruz” isimli röportaj dizisinin ilk konuğu Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Yonca Tokbaş oldu. Küçükken doktor olmak isteyen, Şeker Portakalı’nı seven ve “Oysa ben sonsuza dek çocuk olmak isterdim. Büyümek beni buldu… Ben istemedim…” diyen Yonca Tokbaş’ın yanı sıra vizyon filmi Karmakarışık’ın değerlendirmesi yer alıyor. Siteyi izlemeni öneririm.
Daha önce Murat Günaslan-Bora Arabacı ikilisinin Türkiye Ralli Şampiyonasında ne kadar iyi olduğunu söylemiştim. Ama ikili Citroen Saxo VTS otomobilleriyle; şampiyonanın en şanssız yarışını yaptı. Ralliye çok hızlı başlayan ve zafer parolasıyla start alan ekip, 3. özel etapta kırılan şanzımanları sebebiyle ralliye erken veda etmiş. Bir dahaki sefere artık diyoruz kendilerine.
Akıllı telefonlarda kullanılan uygulamalar son zamanlarda müzelere de girmeye başladı. Amerikan Doğal Tarih Müzesi gibi önemli müzeler için özel olarak geliştirilen iPhone uygulamasının bir benzeri şimdi de Sakıp Sabancı Müzesi için geliştirilmiş. Uygulama ziyaretçiler için müzeyle ilgili güncel gelişmeler, haber arşivi, ziyaret saatleri, ücretler, müzenin restoranı gibi pek çok şey hakkında bilgi veriyor. Ziyaretçilerin müzeyle ilgili her türlü bilgiye ulaşmasını sağlayan uygulama, müzedeki güncel sergilerle ilgili ayrıntı ve görsellerin yanı sıra kalıcı koleksiyonlar hakkında da detaylı bilgiler sunuyor. Ücretsiz indirilen uygulamaya, AppStore’dan “Sakıp Sabancı Müzesi” yazarak erişebilirsin.
Bu haftalık da bu kadar, yeni yılda tüm güzelliklerin bizler için olmasını dileyerek mektubumu bitiriyorum. Yeni bir haftada tekrar görüşmek dileğiyle, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics