Mektup 16 OCAK 2011 / 18:00

Merhaba,

Her sene şu Sevgililer Günü furyasına kapılmamak için çok çaba sarf ediyorum açıkçası. Ama olmuyor, her gün onlarca e-posta alıyorum bu konuyla ilgili. Siliyorum hemen hepsini ama aşağıda bir iki örnek vereceğim dayanamayarak. Ama bu son olacak çünkü sevmiyorum böyle bir günün dayatmasından ve tüketim toplumu haline getirilmemizden.
Nokia Shop’larda, Şubat sürprizleriyle Sevgililer Günü için çok özel hediye seçenekleri sunuluyormuş. Nokia’nın akıllı telefonlarıyla sevgiline kusursuz sesli ve görüntülü iletişimin yanı sıra oyundan müziğe kadar çeşitlenen Ovi servislerinden faydalanma, kaliteli video ve fotoğraf çekimleri yapma, hızlı mesajlaşma ve her an her yerden sosyal ağlara erişme gibi birçok özellik varmış. Nokia’nın Şubat ayı sürprizlerinden yararlanmak için www.nokia.com.tr adresini ziyaret etmen yeterliymiş. Diğer bir Sevgililer Günü hediye seçim sitesi de www.hepsiburada.com. 36 kategoride 350 bin ürün seçeneği varmış bu sitede. Sadece ürün çeşitliliği konusunda değil, “hediye arıyorum” ve “hediye kartı” hizmetleri ile seçim yapmayı da kolaylaştıran hepsiburada.com, 14 Şubat’ta tüm sevgililere her keseye uygun alternatifli ödeme seçenekleri ile hediye alma kolaylığı da sunuyormuş.
Yeter bu kadar bu özel günden ve hediye seçeneklerinden bahsetmek değil mi? Sırada çiğ süt üretimi yapan bir çiftlik var. Burası herhangi bir çiftlik değil ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgeli bir çiftlik. Damızlık süt sığırcılığı işletmesi olan Söktaş-Efeler Çiftliği, 2007 yılında Aydın’ın Germencik ilçesi, Turanlar köyünde 600 dönümü çiftlik alanı olmak üzere toplam 1500 dönüm arazi üzerine kurulmuş. Sağmal sayısı üç bine ulaşan tesiste AB standartlarında günlük 85 ton çiğ süt üretimi yapılıyormuş. 2009 yılından beri Hastalıklardan Ari İşletme sertifikasına sahip olan çiftlik, 2010 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından verilen ve AB standardlarında üretim yapıldığını belgeleyen Onaylı Süt Çiftliği sertifikası da almış. Bu belgenin bir çiftliğe verilişinin ilk olduğunu söylüyorlar yetkililer ama tam bir bilgim yok bu konuda. Tarım ve hayvancılığın yok edilmeye çalışıldığı dönemde böyle bir çiftliğin olması ve böyle bir belge alması tabii ki çok sevindirici. Artması dileğiyle diyorum.
Şimdi de biz ebeveynler için çocuk davranışları konusunda bize yardımcı olabilecek bir kitap var. Çocuğunuz yalnız uyuyamıyor, kardeşini kıskanıyor, iştahsızlık mı çekiyor? Sınav stresi mi yaşıyor yoksa hırçın mı? Okula mı gitmek istemiyor? Herkes çocuğunun davranışlarını gözlemleyerek yaşadığı sıkıntıları anlamak ve davranışlarındaki şifreleri çözme becerisine sahip olmak ister. Prof.Dr. Sabiha Paktuna Keskin son kitabında buna yardım etmeyi amaçlamış. Keskin’in Boyut Yayıncılık’tan çıkan “Çocuk Davranışlarındaki Korkuyu Tanımak ve Baş Etmek” adlı yeni kitabında, yaşları ne olursa olsun çocuk sahibi anne-babalar için son derece önemli noktalara değiniliyormuş. 120 sayfalık kitap, lisan yeteneği gelişmiş bir yetişkinin dahi anlatmakta zorlandığı endişe hali ve bunun çocuklarda yarattığı çaresizliğe ışık tutuyormuş. Bu kitabı edinmek istiyorsan ki istemelisin bence, www.boyutstore.com adresinden edinebilirsin.
Bu hafta çok değişik konuları aktardım sana, haftaya yeni yepyeni konuları aktarmak üzere diyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:804

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics