Mektup 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Merhaba,

Kar yağacak beklentileri ve karın İstanbul’u atlayarak geçtiği bir günden seslenerek başlıyorum mektubuma. Bu hafta kitap tanıtımları var gündemimde. “İş hayatında CEO veya CFO olabilirsiniz ama evde sizi yöneten bir CHM olduğunu unutmayın…”  Bu bir pazarlama konferansının ve bir kitabın başlığı. Maria T. Bailey, IMI Conferences tarafından düzenlenen “Annelere Pazarlama -Marketing to Mom” konulu konferans için ilk kez Türkiye’ye geliyormuş.  Aile gelirinin yüzde 85’e kadar olan bölümünün, bugünün çocuklu anneleri tarafından yönetildiğine vurgu yapan Bailey, evin hakimi olan anneyi CHM - Chief Household Manager yani Ev İşleri’nden Sorumlu İcra Kurulu Başkanı olarak tanımlıyormuş. Nasıl güzel bir tanımlama değil mi? Ünlü yazar, günümüzün anne profilini bakın nasıl tanımlıyor? “İsmi Jenn. O bir anne, eş, iş kadını ve bir yazar. Aile faaliyetlerini arşivlemek için sayısal fotoğraf makinesi kullanıyor, işini pazarlıyor ve diğer girişimci annelerle görüşlerini paylaşıyor. Çantasında, cep bilgisayarı ile sevdiği radyo programının yüklü olduğu bir iPod taşıyor. Aktif bir aile yapısı olduğu ve ajandasını düzenli takip etmek istediği için Yahoo kullanıyor. Yemek yapmak onun için her zaman bir keyif, o nedenle yeni bir yemek tarifi bulmak istediğinde e-arkadaşları ona sosyal medya üzerinden anında yeni tarifler gönderiyor.  Jenn, yüz yüze gelip, tanışmadığı halde “en iyi arkadaşlarım” diye tanımladığı hemcinsleriyle iletişim kurduğu birçok sosyal paylaşım sitesine de üye. Sahip olduğu minivan onun için bir ulaşım aracından, çok daha fazla anlam taşıyor.  Onun için bir araç değil, bukalemuna benzeyen değişken hayatını destekleyen özel bir ortam. Öğleden sonra zili çalıncaya kadar çocuklarını otoparkta beklerken; kablosuz kart ve dizüstü bilgisayar donanımlı ön koltuk, ofis görevini görüyor. Futbol antrenmanı ve sinema programı arasında, verdiği çevrimiçi siparişle minivan,  ailesinin akşam yemeği odası olabiliyor.” Merak ettiysen bu konferansı ve kitabı www.imiconferences.com.tr adresine girip bakmanı öneririm.
“Diplomalı Tüketici” imzalı bir e-posta aldım. Kendisini kaset, siyah-beyaz TV, topaç ve internet öncesi dönemi biliyorum diye tanıtarak, hangi yaş grubuna dahil olduğuyla ilgili bir fikir vermiş oluyor. Gençler dahil, kimseye bir şey öğretme gibi bir misyonum yok diyor. Ayrıca, iletişim sektörü deneyimine rağmen, çoğu kadar iletişim özürlü olduğunu da belirtiyor. Ama buna rağmen Bedava Kontör isimli kitabını yayınlamış kendisi. Alışkanlıklarımız, takıntılarımız, iletişim kurmak kuramamak, nostalji, özlem, günlük hayatta hissettiğimiz ikilemler ve hergünkü traji-komik hikayelerimizi anlattığını söylüyor bu kitabında. Açıkçası merak ettim bu kitabı, D&R mağazalarından ya da www.netkitap.com adresinden temin edeceğim ayrıca esratunaligil@hotmail.com’a e-posta ile de ulaşacağım.
Türkiye MS Derneği’nin “Best of Classics” konserini de sana hatırlatmak istiyorum. 8 Şubat Salı günü 20.30’da Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “the Seed” de gerçekleşecek konsere katılmak isteyeceğinden eminim.
Son olarak oyuncak kiralama web sitesinden aloynaver.com’dan seni haberdar etmek istiyorum. Çocukların eğitici oyuncaklarla oynamalarını ve onların erken öğrenme dönemlerini kaçırmak istemeyen ve aynı zamanda çocukların kısa sürede sıkıldıkları bu oyuncaklara çok para harcamak istemeyen ailelere bu kiralama hizmeti sunuluyormuş. Aklımızda bulunmasında fayda var değil mi?
Bu haftalık da bu kadar diyerek mektubumu bitiriyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:807

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics