Mektup 20 ŞUBAT 2011 / 18:00

Merhaba,

Geçen hafta bitti sömestr tatili, bu yazacağım web sitesi tüm çocukların işine yarayacaktır, o nedenle mektubuma bu siteden bahsederek başlıyorum. www.belgeler.com sitesi öğrencilerin ödev ve sınav paniğini ortadan kaldırmak üzere kurulmuş bir site. İlköğretim, lise, üniversite ve açık öğretim müfredatlarına yönelik binlerce ders notuna, önceden yapılmış ödev, makale ve tezlere tek tıkla ulaşmak kolay bu sitede. Ayrıca “Yayınla, Paylaş, Oku” sloganıyla siyasetten tarihe, spordan hukuka ve ekonomiye dek tüm konulardaki yazılı belgelerin paylaşıldığı bir platform olmayı hedefleyen bu site çeşitli sınıf ve dersler için yazılmış birbirinden ayrıntılı eğitim içeriklerini de sunuyor.  Eskiden kütüphanelerde nasıl uğraşırdık onu hatırlıyorum da şimdiki çocukların işi ne kadar kolay değil mi?
Şimdi de hazırlanan dizüstü bilgisayar satın alma rehberinden haberdar etmek istiyorum seni. Çevremizde sürekli teknolojiden anlayan birilerine sorarız, hangi bilgisayarı alsak diye. İşte bunu dikkate alan Intel doğru seçimler yapabilmek için biz tüketicilere bir rehber hazırlamış. Kendimiz için uygun dizüstü bilgisayarı seçerken, öncelikle “Bilgisayarımı ne için kullanacağım?” diye sormak gerekiyormuş. Bilgisayarı kullanma amacımızı doğru tespit etmek, satın alma sürecini kolaylaştıracaktır buna eminim. Bu rehberi edinmek istersen Intel’le irtibata geçmen gerekir. Benim göndermemi istersen, istek e-postanı beklerim.
Umut Yıldızı Projesi’ni duymuş muydun bilmiyorum, benim haberim yoktu. Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı’nın (MEKSA) bir projesi bu. Proje kapsamında 310 çocuk 10 farklı meslekte 20’şer kişilik atölyelerde yetiştirilmiş. Ayrıca örgün eğitimine ara veren veya bırakmak zorunda kalan çocukların açık öğretim programlarına kayıt yaptırmaları ile okullarından mezun olmaları sağlanmış. Mesleki kurslara başlayan çocuklara İş-Kur tarafından günlük harçlık verilmiş, sağlık kontrolleri yapılmış, sinema-tiyatrolara gidilmiş ve eğitimlerini bitiren 310 çocuktan yüzde 78’i mezun olarak TESK’in illerdeki üye iş yerlerinde çırak işçi olarak işe başlatılmışlar. Bu çocuklarımızı kurtarmak adına güzel bir çalışma, mektubu yazan bunu beğendi demek istiyorum.
Şimdi üzücü bir haberi vererek mektubumu bitirmek istiyorum. Bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci bilgisayar şirketinin, DEC’in kurucusu olan Ken Olsen, 84 yaşında öldü. 1986 yılında Fortune dergisi tarafından ‘Amerika’nın en başarılı girişimcisi’ olarak tanımlanan Olsen, Digital’i 70 bin dolar sermaye ile ortağıyla birlikte 1957’de Boston’un küçük bir banliyösünde kurdu. Olsen’in yönetimindeki şirket 120 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağladı, 95’ten fazla ülkede faaliyet gösterdi ve büyüklüğü de sadece IBM tarafından geçilebildi. Zirvede olduğu 1980’lerin sonlarında Digital’in satışları 14 milyar dolara ulaşmıştı ve ülkedeki en kârlı şirketler arasındaydı. Ama Digital’in şansı bir süre sonra tersine döndü. Şirket bazı önemli pazar gelişmelerini gözden kaçırdı. Özellikle de kişisel bilgisayara yönelik eğilimi… Otoriter ve yeni eğilimlere karşı çok dirençli olarak eleştirilen Olsen, 1992 Temmuz’unda şirket yönetim kurulu tarafından istifaya zorlandı. Bundan altı yıl sonra da aslında DEC ismiyle tanınan Digital şirketi, 9,6 milyar dolara Compaq Computer şirketi tarafından satın alındı. Ama Olsen, teknolojinin gelişimini görerek bilgisayar endüstrisinde bazı önemli fikirlerin de yaratıcısı oldu. 2006 yılında Microsoft’un kurucularından Bill Gates, Olsen’i ‘bilgisayar dünyasının gerçek öncülerinden biri’ olarak tanımladı ve onun, hayatının en büyük esin kaynaklarından biri olduğunu söyledi. Digital, aynı zamanda açık kurum kültürü ile fikirlerin özgürce akmasını sağlayan yapısıyla bilgisayar konusunda fikirlerin ortaya çıkmasını sağladı. Basından mümkün mertebe uzak duran Olsen, şirketi kendisi bir aile şirketi olarak yönetti.
Bilişim sektörü olarak kendisini saygıyla anıyoruz. Haftaya görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:809

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics