Mektup 06 MART 2011 / 18:00

Merhaba,

Bu hafta yarışmalardan seni haberdar ederek mektubuma başlıyorum.
İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması bu oluşumlardan birisi. UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması, Türkiye’deki üniversitelerin tüm bölümlerine açık. Üçüncü ve dördüncü sınıflar ile yüksek lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışmada öğrenciler 3-4 kişilik takımlar halinde yarışıyorlarmış.  Bu yıl bin başvuru almayı hedefleyen yarışma 28 Şubat tarihinde başlamış. 29 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında ise finali gerçekleştirilecekmiş. DataStar da bu yarışmaya ödül sponsoru olmuş. Yarışmayı kazanan öğrencilere dört adet Haier i7D dizüstü bilgisayar hediye edecekmiş.
İnform personeli bünyesinde düzenlenen “İnform Fotoğraf Yarışması” sonuçlanmış. Ana konusu “Sokak Çocukları” olan ve “Görmezden Gelerek Görünmediklerini Sanmayın” sloganıyla organize edilen yarışmada, toplam 47 yarışmacının birbirinden güzel, özenle seçilmiş fotoğrafları  değerlendirilmiş ve ödül töreni düzenlenmiş. Yarışmanın birincisi, “Bedavaya Canlı Konser” adlı fotoğrafıyla İnform Personel ve İdari İşler Müdürlüğünden Serpil Bozkurt, yarışmanın ikincisi “ Yolun Başı ” adlı fotoğrafıyla Üretim Planlama Bölümünden Özlem Aksoy, yarışmanın üçüncüsü ise “Taş Döşek” adlı fotoğrafıyla Küçük Cihaz Üretim Departmanı’ ndan  Murat Koç olmuş. Mansiyon ödüllerine ise Teknik Servis Müdürlüğünden Mustafa Kabasakal “Umutsuzca Bekleyiş” , Mekanik Üretim Departmanından Engin Algün “ Kovalamaca” adlı fotoğraflarıyla hak kazanmışlar. Bir sonraki yarışma konusunun “ Memleketimden Kadın Manzaraları” olduğu da şimdiden açıklanmış. Şirket çalışanlarını motive etmek isteyen şirketler için güzel bir çalışma değil mi?

Dünyanın bütün bilgisayarları sosyal sorumluluk için birleşin sloganıyla Amerika’daki bir gelişmeden bahsetmek istiyorum şimdide. IBM’in geliştirdiği ve kurucusu Watson’un adını taşıyan bilgisayarı Amerika’da televizyon yarışmalarında 74 kez şampiyon olan ve yarışmalarda bugüne kadar 3.3 milyon dolar kazanan iki insana karşı geçtiğimiz hafta yarışıp 1 milyon dolarlık ödülü kazanmış. İki büyük şampiyonu canlı yayında yenip birinci olan Watson, kazandığı 1 milyon doların 500 bin dolarını dünyada adalet ve yoksullukla mücadele eden Dünya Vizyon Örgütü’ne, (World Vision) 500 bin dolarını ise World Community Grid’e  (Dünya Toplum Sistemi) vermiş. Bu sistem 80’den fazla ülkede, 530 bin gönüllünün 1 milyon 700 bin adet kişisel bilgisayarlarına ait kullanılmayan gücün bir araya getirilmesiyle çalışıyormuş. Daha sonra bu büyük bilgi işlem gücü, bu gücü başka türlü elde edemeyecek bilim insanları tarafından kullanılıyormuş.
Son olarak İTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi ve KOSGEB tarafından desteklenen projeyi takip etmek için www.konusarakogren.com adresine üye olmanı tavsiye ederek mektubumu bitiriyorum. Haftaya yenilikleri aktarmaya devam edeceğim. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics