Mektup 29 MART 2011 / 01:05

Merhaba,

Haftan nasıl geçti bilmiyorum ama ben keyifli bir hafta geçirdim doğrusu. Sevdiklerim, huzur ve kitaplarla dolu bir hafta. Tabi ki bir kitap kurdu olarak da yeni çıkan kitapları da takip etmeyi unutmadım. Bu hafta galba her zamankinde fazla kitaplardan bahsedeceğim ama bunun senin mutlu edeceğine eminim.
Bahsettiğim kitaplardan ilki hepimizin Wikileaks ile daha iyi gördüğü yeni dünya düzenini dünyayı sarsan Wikileaks’ten yola çıkarak anlatan bir kitap. WikiLeaks’in 400 bin adet gizli belge yayınladığı ve diplomasinin de 11 Eylül’ü olarak tarihe geçen 22 Ekim’i eminim sen de unutmadın. Hiçbir şeyin gizli kalamayacağı tüm dünyanın gözleri önüne serildi. İnternetle bilginin iktidarın denetiminden çıktığı bir döneme girilirken Wikileaks bu dönemin perdesini açan eylemleri ardı ardına dünya gündemine sunarak bize nasıl bir döneme girdiğimizin ipuçlarını verdi aslında. Yirmi yıl öncesine kadar çoğu insanın nelere kadir olduğunu anlayamadığı internetin bu son ‘icadı’ Wikileaks neyi temsil ediyor? gibi sorulara yanıt veren bu kitabın yazarları ise alanının uzman iki ismi Özgür Uçkan ve Cemil Ertem. Uçkan ve Ertem, tarih, felsefe, sosyoloji, ekonomi ve siyaset arasındaki bağlantıları günümüz şartlarına göre okuyarak, teknolojinin bu alanlar arasındaki ilişkisini daha da görünür hale getirmesinin sonuçlarını bu kitapla anlatıyorlar. Yazarlarının tanımına göre de, bu kitap sadece Wikileaks hakkında değil; ekonomiden politikaya, uluslararası ilişkilerden ulus-devletlere, medyadan teknolojiye gözlerimizin önünde kurulmakta olan “Yeni Dünya Düzeni” hakkında. Değişik bakış açıları kazandırabilecek bir çalışma olduğunu düşündüğüm için seninle paylaşmak istedim hemen.
Bu arada sektöründe tanıdığı dostlarımızdan biri olan Halil Aksu’nun üç arkadaşıyla birlikte çalışmalarını uzun zamandır sürdürdüğü yeni yayınlanan kitabından da sana bahsetmeden geçemeyeceğim. Biliyor musun çok güzel bir konuyu ele almışlar. Halil Aksu, Uğur Candan ve Mehmet Nuri Çankaya, internetin evrimini ve geleceğini işledikleri çalışmalarında bize web 3’e giden yolun da nasıl olacağını tasvir etmişler. İsmi ise adeta bu dönüşümü iki kelime ile anlatıyor: “ Herkes çıplak”! Wikileaks ile devletler çıplak, şirketler çıplak… Her şey çıplak. İnternet her şeyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererken yeni internetin ne zaman ve nasıl karşımıza çıkacağı sorgulanıyor. Bu konuda kafamızdaki pek çok soruya cevap verebilecek bir kaynak yaratılması çok güzel değil mi?
Sana biraz da kişisel yetkinliklere katkıda bulunabilecek iki yeni kaynaktan da bahsetmek istiyorum. Biri mobil dünya için farklı bir rehber. Özgür Alican’ın yazdığı kitap aslında grafik tasarımcıları adresliyor ama günümüzün taleplerini tüm çıplaklığıyla yansıtıyor. Mobil dünya konusu kendi içinde de ayrıca bölümlere ayrılan, katmanlı bir yapıya sahip. Cep telefonu ekranları, insanlık tarihinin tüm eğlence, haberleşme, bilgi paylaşımı, tüketim, iletişim alışkanlıklarının ve kültürünün sığdığı küçücük pencereler olarak niteleniyor. Tasarımcılara seslenen ve üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümü Mobil İletişim Teknolojisi. Bu bölümde Donanım, Yazılım Dilleri, İşletim sistemleri, Uygulama destekleri ve Erişim konuları işlenmekte. İkinci bölüm Mobil Ortam Tasarımı. İkinci bölümün konuları ise Tasarım ilkeleri, tasarım bileşenleri, animasyon ve tipografi konuları. Üçüncü bölüm ise Uygulama bölümü. Son bölümde seçilmiş uygulamaları inceleyerek okuyucunun tasarım konusunda yol katetmesini sağlıyor.
Bu haftalık bu kadar görüşmek dileğiyle,
Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:814

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics