Mektup 27 ARALIK 2009 / 14:00

Merhaba,

Bu haftaki mektubumda tam bir çeşni hazırladım sana. Seni her şeyden kısa kısa haberdar etmek istiyorum. İlk olarak ilginç bir gösteriye değineceğim. Cuma-Güncel Sanat Ütopyalarının katılım çağrısıyla bir araya gelen İstanbul Şikayet Korosu desem ne düşünürsün acaba? Finlandiyalı sanatçılar Tellervo Kalleinen ve Oliver Kochta’nın yer aldığı Şikayet Korosu’nda İstanbul şikayetleri için hazırlanan beste seslendiriliyor. Bu gösterim ücretsiz ve herkese açık, daha fazla bilgi istersen www.c-u-m-a.org sitesini tıklayabilirsin.
mektup2Bersay İletişim Enstitüsü’nün “İletişimde Mükemmellik Programı 2: Geleceği Tasarlamak” konulu konferans dizisini bildirmek istedim. 5 Ocak – 1 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek konferansların ilkinde Ali Taran “Geleceği Akıl Etmek” konusunu ele alacakmış. Sonraki konferanslarda Hülya Avşar, Acun Ilıcalı, Elif Şafak, Prof.Dr. Tosun Terzioğlu gibi ünlüler konuşacakmış. Başarı hikayelerini bu kişilerden dinleme fırsatı adına güzel bir çalışma. Katılalım değil mi?
mektup3Evet şimdi de www.muzik.net sitesindeki Mor ve Ötesi müzik grubunun söyleşisinde sıra. Söyleşide yüksek tempolu yeni albümlerindeki değişiklikler konusunda ipuçları veren grup üyeleri, MTV Müzik Ödülleri’ni son iki yıldır Türk rock müzisyenlerinin alması hakkındaki düşüncelerini de dile getirmiş. Türkiye’de konser vermesini istediği yabancı müzik gruplarını da açıklayan Mor ve Ötesi, yasal müzik platformlarının sektöre sağlayacağı katkılardan da bahsetmiş.

mektup1Sırada ITD’nin Bowling Turnuvası var. ITD müşterilerinin katılımıyla Korukent Cosmic Bowling’te gerçekleştirilmiş turnuva. Turnuvada 16 takım yarışmış, oynanan iki oyun sonunda belirlenen skorlara göre en yüksek skorla Finansbank şampiyon. İkinci ING Bank, üçüncü de AvivaSA Emeklilik olmuş. Keşke bize daha önce haber verselerdi biz de izleyici olarak katılsaydık değil mi?
Şimdi de değişik bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Türkiye’deki 258 hacker arasında yapılmış bu araştırma. Nasıl tespit edilmiş bu hackerlar bilemedim, o yüzden bana ilginç geldi. Anadolu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Ufuk Eriş bu araştırmaya, 2004 yılında başlamış ve yeni bitirmiş. Hackerlara internet aracılığıyla anket yapan Eriş, bazı hackerları bu ankete ikna etmek için 6-7 ay uğraşmış ve hackerların çoğunun 14-21 yaşları arasında bulunduğunu ve öğrenci olduğunu tespit etmiş. Hackerların yüzde 51,2’si ‘’Neden hack ile uğraşıyorsunuz?’’ sorusunu ‘Zevk aldığım, hoşuma gittiği için’’, yüzde 23,3’ü “Bir amaca ve ülkeye hizmet etmek için’’, yüzde 6,2’si “Bilgi edinmek için” diye yanıtlarken, geriye kalanlar çeşitli gerekçeler sıralamış. Hackerların yüzde 65,1’i ‘Hhackerlık suç mudur?’’ sorusunu ‘’Evet’’, yüzde 34,9’u “Hayır’’ diye yanıtlamış. Araştırma her şeyi anlatıyor, fazla bir şey söylemeye gerek yok değil mi?
Bu haftalık bu kadar. Nasıl memnun kaldın mı benim çeşnimden bilmiyorum ama ben sana yazmaktan çok hoşnutum. Haftaya görüşürüz, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:751

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics