Mektup 02 NİSAN 2011 / 02:35

Merhaba,

Bu hafta mektubuma Japonya depremi ve sonrasındaki tsunamideki yaraları sarmak için Sony’nin gönüllü çalışmalarından seni haberdar ederek başlamak istiyorum. 40 ülkeden 40 bin Sony çalışanı yardım çalışmalarına katkıda bulunuyormuş. 24 Mart tarihi itibariyle, Sony grup şirketleri ve çalışanları tarafından yapılan toplam bağış miktarı 1 milyar yene (yaklaşık 12,2 milyon dolara) ulaşmış. Şirket çalışanlarının hem bağışta bulunup hem de yardım çalışmalarına  destek vermeleri takdir edilecek bir davranış. Sony’nin sürmekte olan yardım faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.sony.net/SonyInfo/csr/ adresini ziyaret edebilirsin.
Nükleer enerjinin ne kadar güzel bir enerji olduğunun dayattırıldığı şu günlerde güneş enerjisinin yeri ve öneminin anlatıldığı bir kitabın basılması ne kadar anlamlı değil mi? Ezinç Metal tarafından yayınlanan bilgilendirme kitabının içinde güneş enerjisinin önemi, güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemleri, güneş kolektörleri, düzlemsel güneş kolektörünü oluşturan donanımların özellikleri, güneş kolektörlerini yerleştirme açıları ve montaj şekilleri, cebri sirkülasyon güneş enerjisi sistem teknik hesabı, güneş enerjili sıcak su sistemlerinin tarım alanlarında uygulanmasında dikkat edilecek hususlar ve güneş enerjisi sıcak su üretim sistemlerinin lejyoner hastalığı ile ilişkisi anlatılıyor. Konuların anlatımı sırasında kitapta, 60 grafik, 27 tablo, 81 fotoğraf kullanılmış. Kitabın sunuş yazısında ise Ali Ezinç: “Dünyada fosil enerji kaynaklarının pahalı, çevreye zarar veren ve azalmakta olduğu gerçeği 21. yüzyılın en önemli problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümü yenilenebilir enerji kaynaklarındadır. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları içinde en yaygın, kullanılabilir ve kolay erişilebilir olanıdır” diyerek kitabı özetlemiş. Kısa adı EZGESEM olan Güneş Enerjisi Sürekli Eğitim Merkezi’nden bu kitabı ücretsiz edinebilirsin.
10 bin dolar ödüllü “Nokia Shorts 2011” kısa film yarışmasına geldi sıra. 17 Nisan’a kadar kısa film fikirlerini gönderenlerin dereceye giren eserleri Edinburgh Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecekmiş. Jüri heyetinin inceleyeceği bu fikirlerden 8 tanesi yarı finallere katılmak üzere kısa listeye alınacakmış. Fikirlerin yaratıcılarına 5 bin dolarlık yapım bütçesi ve filmlerini çekebilmeleri için iki Nokia N8 akıllı telefon hediye edilecekmiş. Yarışmaya katılmak istersen www.vimeo.com/nokia adresine kısa film fikirlerini gönderebilirsin.
Son olarak küçüklerin oynadığı futbol turnuvasından bahsederek mektubumu bitirmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı-Danone Küçükler Futbol Türkiye Birinciliği ve Danone Uluslar Kupası 81 ilde yapılıyormuş. Danone 12 yıldır bu turnuvaya destek veriyormuş. Bu sene final karşılaşmaları İzmir’in Selçuk ilçesinde 96 takımın coşkusuna sahne olacak. Organizasyon, 1.152 çocuğun katılımıyla kendi içerisinde bir rekor kırarak bugüne kadar yapılan en büyük Türkiye Birinciliği olma unvanını taşıyacakmış. Haftaya kimin bu unvana sahip olacağını öğrenir seninle paylaşırım.
Bu haftalık bu kadar, haftaya yeni haberler, dedikodular ve güzelliklerden bahsetmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:815

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics