Mektup 16 NİSAN 2011 / 01:39

Merhaba,

Yağmurlu bir haftadan selamlıyorum seni. Nisan yağmurlarının zamanı tabii ki. Rüzgar santrallarının Türkiye’nin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini biliyor muydun? Bu konuda birçok isim konuşuyor. Geçen gün SoyutWind şirketinden Ali Çolak da “Türkiye teorik olarak baktığınızda elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını rüzgârdan karşılayabilir. Türkiye’nin 98 bin megawatlık rüzgâr potansiyeli var” diyerek konuya uzman görüşü getirdi. Çolak, “Rüzgâr enerjisinin anavatanı aslında Anadolu. Çeşme, Alaçatı, Bodrum, Marmaris, Didim, Kuşadası, Antalya, Çanakkale, Gelibolu, Balıkesir, Bandırma, İskenderun, Çatalca ve Silivri rüzgâr potansiyeli açısından son derece zengin yerler. Gerekli destekler verilir ve çalışmalar yapılırsa Türkiye 98 bin megawatlık kurulu güce çok kısa sürede ulaşır ve enerjide dışa bağımlılıktan kurtulur” demiş. Farklı enerjilere kucak açmaya çalışan kişiler bu yorumları duymuyor mu acaba?
Tiyatro Sanatçısı Güray Dinçol’un yazdığı, Tiyatro Sanatçısı Hakan Bilgin’in yönettiği ve TOÇEV Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunun sergilediği “Temiziz” adlı oyun 23 Nisan’da, özel bir gösterimle sahne alacakmış. 3M’in sponsorluğundaki oyun Afife Jale Tiyatrosu’nda sergilenecekmiş, zaman bulursam izlemek ve etrafımdakileri de bu oyuna götürmek istiyorum.
Bilişim teknolojileri öğretmenleri; 09 Nisan’da Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde bilişim eğitiminin eğitim sisteminden çıkarılmasını engellemek için eylem yaptılar. Sene başında MEB ilköğretim programında 1-5. sınıflarda bilişim eğitimini kaldırmış. Bundan sonra da 6-8. sınıflardaki dersleri kaldırmayı planlıyor. Bilişim öğretmenleri teknik destek kadrosu olarak kullanılması amaçlanıyor. Bilişim çağında bilişim eğitiminin kaldırılmasından çıkacak pek çok sorunun eğitimcileri, velileri ve sektörü etkileyeceğini de görmezden geliyor bakanlık sanırım. Bilişim öğretmenlerine destek veriyor, Milli Eğitim Bakanlığının doğruyu bulmasını bekliyoruz.
Şimdi de sıra Mükemmellik Ödülü alan Türk kızına geldi. Beceri odaklı gönüllülük girişimi olan IBM On Demand Community kapsamında Toplum Gönüllüleri Vakfı ile geliştirilen projelere öncülük eden IBM Türk çalışanı Derya Sel Bozkurt, “Mükemmellik Ödülü”ne layık görülmüş. IBM’e katıldığı 2007 yılından beri bankacılık, telekom ve yapı ürünleri sektöründe özellikle CRM projelerinde İş Dönüşüm Danışmanı olarak görev yapan Bozkurt, IBM’in ODC çözümleri doğrultusunda Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile çeşitli projeler geliştirmiş. Kendisi gibi üniversite yıllarında katıldıkları gönüllü çalışmaları sonrasında da devam ettirmek isteyen kişilerden oluşturulan TOG Mezunları Grubu’nun kurulmasına liderlik eden kızımızın başarılarının devamını dileriz.
Son olarak Pusula Yayıncılık’tan çıkan Merhaba Android isimli kitaptan bahsetmek istiyorum. Google’ın açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android’i kullanan akıllı telefon ve tablet pazarına her geçen gün yeni bir ürün ekleniyor biliyorsun. Sürekli yeniliklerin sunulduğu ve yeni uygulamaların geliştirildiği bu platformda uygulama geliştirmek isteyenlere temel bir kaynak niteliğinde olan Merhaba Android’i, bu konuda uzman yazarlar Murat Önder ve Ahmet Oğuz Mermerkaya kaleme almış. www.merhabaandroid.net adresinden kitapla ilgili ayrıntıları edinebilirsin.
Bu haftalık bu kadar diyerek mektubumu bitirmek istiyorum. Haftaya yeniliklerle yeniden karşında olacağım. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics