Mektup 23 NİSAN 2011 / 01:19

Merhaba,

Yeni bir haftada yine sana yazıyorum. Güzel bir gelişmeyle başlıyorum yazmaya. KKTC’ye yıllar sonra ilk charter uçuşlar başladı. Ercan Havaalanı’na inen Tailwind Havayolları uçağıyla Berlin’den KKTC’ye gelen Alman misafirlere özel ve güzel bir karşılama töreni hazırlanmış. 2011 yılında 13 ülkeden 600 charter seferi planlanıyormuş. Northern Travel Direktörü Doğan Yalkı Ercan yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk Havayolları’nın faaliyetten kalkmasından sonra alternatif arayışına girdiklerini ve Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle ilk charter seferi gerçekleştirdiklerini söylemiş. Bu uçuşların KKTC turizmine büyük katkısı olacağını söyleyen Yalkı, seferlerin her hafta Avrupa’dan dört İran ve Azerbaycan’dan ikişer uçuşla devam edeceğini açıklamış. Umarım KKTC halkı da bu gelişmeden memnun olurlar.
Sıra gençlere destek veren güzel bir birliktelikte. Yaratıcı fikirlerin ve özgün eserlerin gerçek sahiplerine yönelik çalışmalar yapmak üzere kurulan sahiplen.com, Türkiye’nin gençlerine değer veren, toplumsal barış, dayanışma ve vizyon ile yola çıkan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’na destek veriyor. Tüm özgün eserleri, T.C. 5070 sayılı kanuna göre geçerliliği olan zaman damgası ile onaylayan ve yasal koruma altına alan sahiplen.com, eser sahiplerini notere gitme zahmetinden kurtarıyor. Yaratıcı eserlerin korunması ve eser sahiplerinin haklarını koruyan sahiplen.com en önemli destekçilerinin gençler olduğuna inanıyor ve bu birlikteliği bunun için hayata geçirmişler.
Yine gençlere yönelik düzenlenen Koç Fest’ten haberdar edeceğim seni. Koç Holding’in 2006 yılında başlattığı, gençlerin kişisel gelişimlerini destekleyen; spor, teknoloji, müzik, eğlence ve rekabet unsurlarını bünyesinde barındıran Koç Fest, 2011 yılı turnesine başlamış. Koç Fest 18 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında sırasıyla; Balıkesir, Eskişehir, Muğla, Isparta, Malatya, Samsun ve Konya illerindeki üniversite yerleşkelerini ziyaret edecekmiş. Üniversiteler 13 dalda düzenlenen Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları müsabakalarına katılarak kıyasıya mücadele ederken, bir yandan katılımcılar, Facebook üzerinden yükleyebilecekleri Koç Fest uygulaması ve yerleşkelerden temin edebilecekleri Koç Fest Kartlar’ı sayesinde gündüz etkinliklerini festival alanında yaşamakla kalmayıp katıldıkları etkinliklerin video ve fotoğraflarının da anında kendi Facebook sayfalarında paylaşılmasına şahit olacaklarmış. Bu Koç Fest Kart’ta ilk defa uygulanacak RFID teknolojik altyapıyı da görmekte fayda var. Koç Fest oyunları ve konserleri ile Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları etkinlik takvimine dair detaylı bilgiye www.kocfest.com.tr ve www.facebook.com/kocfest adreslerinden ulaşabilir, gelişmeleri anında takip edebilirsin.
Son olarak yaşam için çağrı diyorum. 25 yıl önce Çernobil’de insanın doğaya en büyük ihanetlerinden birine tanık olduk. Milyonda bir olur dedikleri bu nükleer ihanetin bedelini de milyonlarca canlı ödedi. Daha Çernobil’in etkileri tartışılırken, çok daha büyük bir nükleer felaketi Japonya Fukuşima’da yaşadık. Bir grup aktivist 20. yüzyılın en büyük nükleer ‘kazası’ Çernobil’in  25. yılında, 25 Nisan 2010 Pazartesi saat 09.00 ile 26 Nisan 2010 Salı saat 10.00 arası, tam 25 saat, “tüm canlılara karşı aynı ihanet bir daha yaşanmasın diye” uyumama eylemi yapıyor. Nükleer santrallere hayır diyor ve her türlü uyutulmaya karşı çıkıyorsan, yaşadığın şehrin, kasabanın, köyün meydanında arkadaşlarınla toplanıp, bu uykusuzluğa ortak olabilirsin. Datça Yeşilleri’nin bu çağrısına katılmak istiyorsan http://uyumuyoruz.blogspot.com adresinden bilgi alabilirsin.
Bu haftalık da bu kadar, haftaya görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics