Mektup 21 MAYIS 2011 / 00:05

Merhaba,

Güzel bir haftadan selamlıyorum seni. Bu hafta mektubum biraz çeşni şeklinde olacak. Her baharattan bir miktar olacak şekilde yazacağım. Umarım severek okursun mektubumu.
Teknoloji perakendecisi Vatan Bilgisayar Türkiye’nin ilk dizüstü bilgisayar festivalini düzenleyeceklerini iddia ediyorlar. Vat The Fest Vol 2 adını verdikleri festival Sortie’de olacakmış. Bizim gibi mobil insanların 8 Haziran tarihinde bu festivalde olması lazım bence. Programa bakınca eğlenceli geçecek diye düşündüğüm festivalle ilgili bilgi almak istersen www.vatannotebook.com adresine girmen yeterli olacak. Unutmadan festival biletinin 40 TL olduğunu da söyleyeyim. Ama VatanCard sahibi isen 30 TL’den giriş yapabilecekmişsin.
Sadece şirket çalışanlarından oluşan müzik gruplarının yarıştığı “Ballantine’s ile Sahne Şirketlerin” adlı müzik yarışması, üçüncü haftasında iddialı iki şirketin rekabetine sahne olacakmış. Daha önce Citibank ve Jotun Boya şirketlerinin müzik grupları ilk iki finalist olmuş. Şimdi de Gri Creative’in Dropdown ve Lundbeck’in Arsız isimli gruplarının, İndigo’daki performanslarını, seyirci oylarının yanı sıra Metehan Çakır (Rock FM), Cem Sarıoğlu (Sound Editör), Fırat Orhan’ın (Ballantine’s) yer aldığı jüri değerlendirecekmiş. Beş hafta sonunda her haftanın birincisi, final gecesinde buluşacakmış. Kazanan grup, Ballantine’s tarafından konser bileti, ulaşım ve konaklama masrafları karşılanarak Paris’te 25 Haziran tarihinde Stade De France’da düzenlenen Black Eyed Peas konserine gönderilecekmiş.  Yarışma ile ilgili tüm bilgiler, videolar ve fotoğraflar www.facebook.com/BallantinesTurkiye adresinde, hemen bakabilirsin.
Geçen haftalarda çalışanların iş aradıklarını yazan haber yayınlanmıştı BThaber’de şimdi de yeni bir anket hazırlanmış. Bu ankette sorulan soru “Şu andaki pozisyonunuzda iş tanımınızı biliyor musunuz?” olmuş. 44 bin kişiye sorulan soruya cevaplardan seçmeleri aktaracağım sana. (Biliyorum ama işim olmayan birçok görevi de üstlenmek zorundayım yüzde 53), (bilmiyorum iş tanımım yapılmadı yüzde 19), (biliyorum ve bu tanımın dışına çıkmıyorum yüzde 16). Gördüğün gibi çalışanlar işi olmayan birçok görevi de beraberinde yapıyor.
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günüyle ilgili birkaç bir şey söylüyor Tema Vakfı, onlara kulak verelim istedim. …Tema Vakfı, Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlama yapılacak törensel bir gün olarak görmemektedir. Vakfımız bu anlamlı günü, tarım sektörü ve tarım üreticilerimizin sorunlarının sorgulanması ve kamuoyuna aktarılması için fırsat olarak değerlendirmektedir. Tarım, toplumsal ve ekonomik nitelikli birçok nedenle Türkiye’nin yaşamsal sektörüdür. Tarımı ekonomiye ve topluma yük gibi gösteren,  gerçek dışı iddiaların tersine, bu sektör ülkemizin şansıdır, önemli avantajıdır. Tema’ya göre sektörün sorunlarının çözümü öncelikle,  bu gerçeğin ayırdına varmaktan ve sektörü geliştirecek, sorunlarını çözecek doğru strateji ve politikaları oluşturulmaktan geçmektedir.  Tarım, arazi kullanırken toprağı yok etmeyen, onu üretken kılan ve yaşam güvenliğini sağlayan tek sektördür.  Bu yaşamsal öneme ve geçirmiş olduğu önemli gelişim ve değişime rağmen, tarım bugün de çok sayıda yapısal ve dönemsel sorunla karşı karşıyadır. Türkiye üretmesi gerekeni üretmemektedir. Türkiye tarım arazilerini yeteneğine ve niteliğine göre kullanmamaktadır. Ülkemizin tarım arazilerinin verimliliğini artırmanın ön koşulu, toprağın öncelikle korunması, ıslah edilmesi, toprak koruyucu tarım tekniklerinin uygulanması ve toprağın niteliğine uygun ürün deseninin geçerli kılınmasıdır. Tarımsal üretim, toplumun gıda, ekonominin hammadde taleplerini karşılayabilecek, dış pazarda rekabet ve üstünlük sağlayacak seviyeye yükseltilmeli ve üretim desenine kavuşturulmalıdır… Bu şekilde devam ediyor vakfın yazdıkları. http://www.tema.org.tr/SayfaBilesenleri/TemaHaberArsivi.aspx?id=312 adresinde bu bildirge ile ilgili daha fazla ayrıntı var. İlgilenirsen ki ilgilenmelisin diye düşünüyorum, bu siteyi ziyaret edip bilgilen.
Son olarak da 123 yıllık National Geopraphic arşivinin 8 milyon kart baskı hazinesi içinden gün ışığına çıkmamış Türkiye fotoğrafları “Görmediğimiz Türkiye” sergisini gezmeni şiddetle öneriyorum.
Bu haftalık bu kadar yazacaklarım, haftaya görüşmek üzere hoşçakal
ETİKETLER : Sayı:822